Aktuality, Topoľčany    19.10.2020

Zamestnanci topoľčianskej nemocnice chceli upozorniť na dôležitosť prevencie pri rakovine prsníka, do práce prišli v ružovom

Zdravotníci prišli do práce s ružovými ponožkami, ozdobami vo vlasoch či v ružovom tričku a nasadili si ružové rúška. Na riaditeľstvách si zase ženy na ružovo nalakovali nechty a muži si obliekli ružové kravaty. V sieti nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare vrátane topoľčianskej nemocnice vo štvrtok 15. októbra oslavovali Medzinárodný deň za zdravé prsia. Chceli takto upozorniť na potrebu prevencie, ktorá je pri rakovine prsníka taká dôležitá.

 

Nemocnica oslavovala Medzinárodný deň za zdravé prsia

„Okrem medzinárodného dňa 15. októbra je navyše celý mesiac október venovaný boju proti rakovine prsníka. Najmä v tomto náročnom pandemickom čase je potrebné hovoriť aj o ochoreniach, ktoré ostali v tieni koronavírusu, hoci ich závažnosť nie je o nič menšia. Rozhodli sme sa preto pripraviť edukačnú kampaň pre našich pacientov, ktorá je zameraná na prevenciu ochorení prsníkov. Verím, že sa nám spoločne v našich nemocniciach a poliklinikách i na verejnosti podarilo upriamiť pozornosť na túto vážnu diagnózu a zároveň sa pre nás a našich pacientov tento medzinárodný deň stal o niečo krajším, ružovejším,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Odkáž to všetkým ženám: Taký krátky akt pre taký dlhý život!

Kampaňou sa sieť snaží poukázať najmä na dôležitosť samodiagnostiky  a  preto  nesie  názov

3 (prsty) za zdravé prsia. Prečo trojka? Pri samovyšetrení sa používajú brušká troch prostredných prstov, vyšetrovať sa je potrebné aspoň raz za tri mesiace, ideálne tretí deň po menštruácii a v troch polohách. Tvárami kampane sa stali tri riaditeľky – Simona Frisová, prevádzková riaditeľka siete, Andrea Borguľová, HR riaditeľka siete a Mária Hronská, riaditeľka Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici. Nechali sa profesionálne nafotiť v pózach, v ktorých sa má žena vyšetriť.

„My, ženy, máme tendenciu zabúdať na seba a svoje zdravie. Myslíme vždy na všetkých okolo. Na deti, na prácu, na blízkych, manžela. Staráme sa, aby bolo o nich dobre postarané a až niekde na konci prídeme na rad aj my. Ak vôbec. Aspoň počas tohto mesiaca to na chvíľu otočme a myslime viac na seba, je to dôležité,“ hovorí HR riaditeľka siete ProCare a Svet zdravia Andrea Borguľová.

Rakovina prsníka je na Slovensku najčastejším zhubným nádorom u žien. Práve táto edukačná kampaň, ktorá je zameraná na prevenciu ochorení prsníkov, nás môže naučiť ako včasnou diagnostikou identifikovať potencionálny problém a odkonzultovať ho s lekárom. Aj preto som sa s radosťou rozhodla do nej zapojiť a podporiť najmä všetky ženy, aby sme sa skúsili správať viac zodpovedne voči nášmu zdraviu a nepodceňovali prevenciu,“ vysvetľuje prevádzková riaditeľka ProCare a Svet zdravia Simona Frisová.

„Moja blízka osoba, ktorá sa aktuálne lieči z rakoviny prsníka, ma raz poprosila: ´Povedz to, prosím, všetkým kamarátkam, všetkým ženám, ktoré stretneš, starším aj veľmi mladým, ale aj mužom, aby to povedali svojim manželkám a partnerkám. Samovyšetrenie prsníkov trvá pár sekúnd a treba ho urobiť iba raz za mesiac. Taký krátky akt pre záchranu takého dlhého života. Povedz im, že ide o veľa.´ Svojou osobnou účasťou v kampani chcem jej odkaz šíriť ďalej,“ hovorí riaditeľka Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici Mária Hronská.

#trizazdraveprsia

Do kampane Tri za zdravé prsia sa zapojilo 17 nemocníc Svet zdravia a 12 polikliník ProCare aj dve administratívne centrály v Bratislave a v Košiciach. Stovky zamestnancov sa počas celého dňa fotili s ružovým oblečením či rúškami a svoje fotky zdieľali aj na sociálnych sieťach s popisom #trizazdraveprsia. Kampaň podporila aj olympijská víťazka Nasťa Kuzminová.

Štvrtkový deň zakončil ružový lúč, ktorý od 19.00 h žiaril z Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici na oblohu práve na podporu tejto myšlienky.

Ku kampani sieť vytvorila aj webovú stránku venovanú prevencii rakoviny prsníka www.mojaprevencia.sk.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 14.09.2021

Prieskum: Až 83 percent opýtaných by sa už teraz nechalo ošetriť v Nemocnici Bory

Do Nemocnice novej generácie Bratislava Bory, ktorej otvorenie je naplánované na rok 2023, by už teraz za ošetrením alebo výkonom zavítalo až 83 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na reprezentatívnej vzorke 400 ľudí na jar pomocou online dotazníkov realizovala pre sieť nemocníc Svet zdravia prieskumná agentúra Kantar. Nemocnica Bory sa stane prvou koncovou nemocnicou siete Svet zdravia a bude poskytovať zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov v rámci verejného zdravotného poistenia.

Aktuality 14.09.2021

Budúci lekári a sestry si vôbec prvýkrát spoločne zmerajú svoje sily

Spustili sme registráciu do súťaže Medik roka plus Florence roka 2021

Aktuality 11.09.2021

Mobilná vakcinácia rimavskosobotskej nemocnice pokračuje

Zdravotníci Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota naďalej očkujú každý utorok aj priamo v teréne.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO