Aktuality, Svet Zdravia, Vranov nad Topľou    11.01.2018

Vo vranovskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí od roku 2000

Spolu 1015 detí počas minulého roka priviedli na svet lekári vo vranovskej pôrodnici. Hranicu tisíc pôrodov pritom naposledy prekročili v roku 2000. Šesť mamičiek si z nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou domov odnieslo dvojičky.

 

„Máme dobrú spoluprácu s obvodnými gynekológmi, rozšírili sme kurzy predpôrodnej prípravy, zvýšili počet nadštandardných lôžok, poskytujeme laktačné poradenstvo a budúce mamičky si tiež môžu vybrať svojho pôrodníka. Okrem toho máme odborne zdatný tím, ktorý spolu dokáže veľmi dobre spolupracovať. Aj to sú podľa mňa dôvody, prečo počet pôrodov vlani stúpol,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Vladimír Spišák.

V roku 2016 pôrodnica zaznamenala 974 pôrodov, minulý rok ich bolo 1009. Dievčat sa pritom vlani narodilo viac – 523, ako chlapcov. Tých bolo 492. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré mamičky dávali svojim novorodencom, boli Ema, Nela a Viktória. U chlapcov zase dominovali mená ako Samuel, Michal a Šimon.

Individuálny pôrodný plán a predpôrodná príprava

Vo vranovskej pôrodnici si mamičky od roku 2015 môžu spolu s lekárskym tímom naplánovať, ako presne bude ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Pôrodnica je totiž súčasťou projektu Moja pôrodnica, v rámci ktorého sieť nemocníc Svet zdravia zavádza do praxe individuálny pôrodný plán.

Mamičky spolu s oteckami majú tiež možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia, ako sa dobre pripraviť na pôrod. „Do kurzu sme minulý rok zaradili aj stretnutia s novorodeneckou sestrou, ktorá rodičkám názorne ukazuje, ako sa starať o novorodenca, správne ho kúpať či dojčiť. To mamičky veľmi ocenili,“ podotýka primár s tým, že okrem skupinových stretnutí pôrodnica ponúka aj tie individuálne. Mamičky si tiež môžu vopred dohodnúť obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom.

Pôrodné izby

Nemocnica plánuje počas tohto roka v pôrodnici zmeny. Pôvodný pôrodný dvojbox prejde komplexnou rekonštrukciou a nemocnica zároveň rozšíri kapacitu pôrodných sál o dve moderné pôrodné izby s vlastným sociálnym zariadením. Tam bude prebiehať celý pôrod a rodička sa tak nebude musieť nikam presúvať. „Izby budú navrhnuté tak, aby budúcim mamičkám poskytli príjemné prostredie, komfort i dostatok súkromia. Veríme, že si aj vďaka nim udržíme dobré minuloročné čísla pôrodnosti,“ dodal primár.

Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa ich počet zvýšil na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 21.06.2018

Lekárska služba prvej pomoci sa mení na ambulantnú pohotovostnú službu

Zákonom č. 257/2017 Z. z. bol novelizovaný zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Táto novela ruší lekársku službu prvej pomoci a zavádza ambulantnú pohotovostnú službu v čase od 16. do 22. hodiny v pracovných dňoch a v čase od 7. do 22. hodiny v dňoch pracovného pokoja.

Aktuality 20.06.2018

Deň zdravia s DÔVEROU

Aj tento rok poisťovňa Dôvera zorganizovala pre zamestnancov michalovskej nemocnice Deň zdravia, ktorý sa uskutočnil v utorok, 19. júna.

Aktuality 20.06.2018

Zdravotní klauni v nemocnici Galanta

Na Pediatrickom oddelení Nemocnice s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a. s. 12. júna 2018 klaunovali „zdravotní klauni“ z občianskeho združenia Červený nos pre všetky hospitalizované deti na tomto oddelení. Dobrou náladou a smiechom prispeli k ich psychickej pohode v nemocničnom prostredí a zároveň aj k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO