Aktuality, Svet Zdravia, Vranov nad Topľou    11.01.2018

Vo vranovskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí od roku 2000

Spolu 1015 detí počas minulého roka priviedli na svet lekári vo vranovskej pôrodnici. Hranicu tisíc pôrodov pritom naposledy prekročili v roku 2000. Šesť mamičiek si z nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou domov odnieslo dvojičky.

 

„Máme dobrú spoluprácu s obvodnými gynekológmi, rozšírili sme kurzy predpôrodnej prípravy, zvýšili počet nadštandardných lôžok, poskytujeme laktačné poradenstvo a budúce mamičky si tiež môžu vybrať svojho pôrodníka. Okrem toho máme odborne zdatný tím, ktorý spolu dokáže veľmi dobre spolupracovať. Aj to sú podľa mňa dôvody, prečo počet pôrodov vlani stúpol,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Vladimír Spišák.

V roku 2016 pôrodnica zaznamenala 974 pôrodov, minulý rok ich bolo 1009. Dievčat sa pritom vlani narodilo viac – 523, ako chlapcov. Tých bolo 492. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré mamičky dávali svojim novorodencom, boli Ema, Nela a Viktória. U chlapcov zase dominovali mená ako Samuel, Michal a Šimon.

Individuálny pôrodný plán a predpôrodná príprava

Vo vranovskej pôrodnici si mamičky od roku 2015 môžu spolu s lekárskym tímom naplánovať, ako presne bude ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Pôrodnica je totiž súčasťou projektu Moja pôrodnica, v rámci ktorého sieť nemocníc Svet zdravia zavádza do praxe individuálny pôrodný plán.

Mamičky spolu s oteckami majú tiež možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia, ako sa dobre pripraviť na pôrod. „Do kurzu sme minulý rok zaradili aj stretnutia s novorodeneckou sestrou, ktorá rodičkám názorne ukazuje, ako sa starať o novorodenca, správne ho kúpať či dojčiť. To mamičky veľmi ocenili,“ podotýka primár s tým, že okrem skupinových stretnutí pôrodnica ponúka aj tie individuálne. Mamičky si tiež môžu vopred dohodnúť obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom.

Pôrodné izby

Nemocnica plánuje počas tohto roka v pôrodnici zmeny. Pôvodný pôrodný dvojbox prejde komplexnou rekonštrukciou a nemocnica zároveň rozšíri kapacitu pôrodných sál o dve moderné pôrodné izby s vlastným sociálnym zariadením. Tam bude prebiehať celý pôrod a rodička sa tak nebude musieť nikam presúvať. „Izby budú navrhnuté tak, aby budúcim mamičkám poskytli príjemné prostredie, komfort i dostatok súkromia. Veríme, že si aj vďaka nim udržíme dobré minuloročné čísla pôrodnosti,“ dodal primár.

Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa ich počet zvýšil na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 14.12.2018

Pôrodnice Sveta zdravia sú pripravené na rodičky z okresov Svidníka a Stropkova

Dnes je posledný deň, kedy pôrodnícke oddelenie svidníckej nemocnice prijíma rodičky na plánované alebo akútne zákroky pred jeho definitívnym uzavretím, v pondelok 17. decembra 2018. Všetky rodičky sú pripravené prijať tri okolité gynekologicko-pôrodnícke oddelenia v Humennom, Vranove nad Topľou a v Michalovciach. Na plánované pôrody je pripravená bezplatná doprava, ktorú je možné objednať cez regionálne gynekologické ambulancie. V nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie. Toto rozhodnutie nijakým spôsobom neovplyvňuje zamestnanosť nemocnice.

Jesenný camp internistov v Nemocnici Svet zdravia Rožňava

Aktuality 12.12.2018

Jesenný kemp mladých internistov v Rožňave

Celkom jedenásť lekárov sa zišlo na druhom ročníku štvordňového Campu pre mladých internistov v rožňavskej nemocnici. Cieľom stretnutia je čo najviac rozšíriť odborné obzory lekárom v predatestačnej príprave a odovzdať im praktické skúsenosti, ktoré by v bežnej praxi získavali oveľa pomalšie.

Neurologická ambulancia v nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom

Aktuality 10.12.2018

V žiarskej nemocnici liečia aj zriedkavé choroby

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa zaoberajú aj chorobami, ktoré sú zriedkavé. Tie postihujú menej ako jednu osobu z 2000 obyvateľov a ešte donedávna sa zväčša nedali ani liečiť. Na neurologickom pracovisku sa začali špecializovať na neuromuskulárne ochorenia, z ktorých veľká časť je vzácna a pracovisko sa tak stáva prirodzeným regionálnym centrom pre tieto diagnózy.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO