Aktuality, Svet Zdravia, Vranov nad Topľou    11.01.2018

Vo vranovskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí od roku 2000

Spolu 1015 detí počas minulého roka priviedli na svet lekári vo vranovskej pôrodnici. Hranicu tisíc pôrodov pritom naposledy prekročili v roku 2000. Šesť mamičiek si z nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou domov odnieslo dvojičky.

 

„Máme dobrú spoluprácu s obvodnými gynekológmi, rozšírili sme kurzy predpôrodnej prípravy, zvýšili počet nadštandardných lôžok, poskytujeme laktačné poradenstvo a budúce mamičky si tiež môžu vybrať svojho pôrodníka. Okrem toho máme odborne zdatný tím, ktorý spolu dokáže veľmi dobre spolupracovať. Aj to sú podľa mňa dôvody, prečo počet pôrodov vlani stúpol,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Vladimír Spišák.

V roku 2016 pôrodnica zaznamenala 974 pôrodov, minulý rok ich bolo 1009. Dievčat sa pritom vlani narodilo viac – 523, ako chlapcov. Tých bolo 492. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré mamičky dávali svojim novorodencom, boli Ema, Nela a Viktória. U chlapcov zase dominovali mená ako Samuel, Michal a Šimon.

Individuálny pôrodný plán a predpôrodná príprava

Vo vranovskej pôrodnici si mamičky od roku 2015 môžu spolu s lekárskym tímom naplánovať, ako presne bude ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Pôrodnica je totiž súčasťou projektu Moja pôrodnica, v rámci ktorého sieť nemocníc Svet zdravia zavádza do praxe individuálny pôrodný plán.

Mamičky spolu s oteckami majú tiež možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia, ako sa dobre pripraviť na pôrod. „Do kurzu sme minulý rok zaradili aj stretnutia s novorodeneckou sestrou, ktorá rodičkám názorne ukazuje, ako sa starať o novorodenca, správne ho kúpať či dojčiť. To mamičky veľmi ocenili,“ podotýka primár s tým, že okrem skupinových stretnutí pôrodnica ponúka aj tie individuálne. Mamičky si tiež môžu vopred dohodnúť obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom.

Pôrodné izby

Nemocnica plánuje počas tohto roka v pôrodnici zmeny. Pôvodný pôrodný dvojbox prejde komplexnou rekonštrukciou a nemocnica zároveň rozšíri kapacitu pôrodných sál o dve moderné pôrodné izby s vlastným sociálnym zariadením. Tam bude prebiehať celý pôrod a rodička sa tak nebude musieť nikam presúvať. „Izby budú navrhnuté tak, aby budúcim mamičkám poskytli príjemné prostredie, komfort i dostatok súkromia. Veríme, že si aj vďaka nim udržíme dobré minuloročné čísla pôrodnosti,“ dodal primár.

Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa ich počet zvýšil na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 24.09.2018

Hľadajú sa najlepšie budúce sestry

Sieť nemocníc Svet zdravia spoločne s partnermi vyhlasuje tretí ročník odbornej súťaže Florence roka 2018 pre študentky a študentov tretích ročníkov denného štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo a diplomovaná všeobecná sestra na Slovensku. Budúcim sestrám poskytne príležitosť preveriť si a zmerať sily v oblasti teoretickej a praktickej prípravy. Zároveň má jej účastníkom rozšíriť poznatky o moderných ošetrovateľských trendoch, systéme zdravotného poistenia, ako aj o iných potrebných nemedicínskych témach. Októbrové vyvrcholenie súťaže následne 20 finalistom ponúkne kombináciu odborných workshopov a napínavého súťaženia v praktických podmienkach skutočnej nemocnice. Na jedného víťaza čaká finančná výhra v hodnote 3 000 eur. Všetkým finalistom bude súčasne ponúknuté garantované pracovné miesto v nemocnici siete Svet zdravia, prví traja si pritom môžu zvoliť oddelenie podľa vlastného výberu. Registrácia do súťaže prebieha na stránke www.florenceroka.sk do 9. októbra 2018.

Komunitne miestnosti v nemocnici Svet zdravia Trebisov na onkologii a psychiatrii

Aktuality 24.09.2018

Trebišovská nemocnica zriadila pre pacientov komunitné miestnosti

Nemocnica Svet zdravia Trebišov počas letných mesiacov búrala a rekonštruovala svoje priestory a dnes oficiálne otvorila svoje prvé komunitné nemocničné miestnosti. Pacienti v nich nájdu priestor, kde môžu relaxovať s knihou alebo hudbou či tráviť čas s príbuzným v príjemnom prostredí. Dosiaľ nič podobné v nemocnici neexistovalo a aj v rámci siete nemocníc Svet zdravia ide o pilotný projekt. Novinka si vyžiadala celkovú investíciu v hodnote 18-tisíc eur a bola zrealizovaná vďaka finančnej podpore zdravotnej poisťovne Dôvera.

Nemocnica Svet zdravia Svidník sa tento rok prvýkrát zapojila do projektu Dni aktívneho dobrovoľníctva a usporiadala akciu Guľový blesk.

Aktuality 24.09.2018

Dobrovoľníci upratali okolie svidníckej nemocnice

Dobrovoľníci zbierali odpadky, čistili chodníky od prebytočnej buriny, strihali okrasné kríky i ošetrovali kvetinový záhon. Aj takto to dnes vyzeralo v areáli Nemocnice Svet zdravia Svidník, ktorá sa tento rok prvýkrát zapojila do projektu Dni aktívneho dobrovoľníctva a usporiadala akciu Guľový blesk. Takmer štyri desiatky zamestnancov nemocnice i verejnosti dnes spoločne odpracovali 114 dobrovoľníckych hodín.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO