Aktuality, Svet Zdravia, Svidník    29.01.2018

Vo svidníckej nemocnici otvorili novú diabetologickú ambulanciu

V nemocnici Svet zdravia Svidník dnes slávnostne otvorili novú diabetologickú ambulanciu. Dosiaľ tam takáto ambulancia nebola a aj v regióne ich je nedostatok. Ročne by mali v ambulancii pomôcť minimálne 500 až 600 pacientom.

 

„Počet diabetikov z roka na rok rastie, na Slovensku sa v ambulanciách vlani liečilo takmer 370.000 cukrovkárov. Aj preto sme radi, že vďaka našej novej diabetologickej ambulancii zlepšíme dostupnosť takejto zdravotnej starostlivosti v regióne, keďže jej potreba sa stále zvyšuje,“ hovorí riaditeľ nemocnice Svet zdravia Svidník MUDr. Eugen Lešo.

Nová ambulancia vznikla v priestoroch bývalej urologickej ambulancie a minulý rok prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Dnes ju tvoria dve miestnosti so štandardným medicínskym vybavením, medzi ktoré by mal v najbližšom období pribudnúť aj EKG prístroj.

Okrem klasických výkonov, akým je diagnostika diabetu, porúch metabolizmu, aplikácia inzulínu či monitorovanie glykémie, chcú s pomocou EKG robiť v ambulancii i testy na kardiálnu autonómnu neuropatiu. Pri nej sú postihnuté nervové vlákna srdca, čo môže spôsobiť dokonca aj náhlu srdcovú smrť.

Svoju diagnózu nepoznajú desaťtisíce

 Napriek tomu, že cukrovka je jednou z najčastejších a najzávažnejších chronických ochorení súčasnosti, predpokladá sa, že desaťtisíce Slovákov o svojej diagnóze nevie. Ak majú ťažkosti, pripisujú to často niečomu inému. „Veľa ľudí nechodí na zdravotné prehliadky a keď už navštívia nemocnicu pre vysoký krvný tlak, pri odberoch lekári často zistia, že majú aj cukrovku,“ vysvetľuje lekár diabetologickej ambulancie MUDr. Viliam Vaník.

Podotýka, že neliečená cukrovka môže skrátiť život aj o dvadsať rokov a s návštevou lekára preto netreba otáľať. Pacient pritom nemusí pociťovať žiadne ťažkosti a problém často odhalí až obvodný lekár pri prehliadke alebo špecialista. „Až pri vystupňovanej cukrovke pacient cíti väčší smäd, väčšiu únavu, je menej výkonný a častejšie sa potí. Pri ťažších prípadoch cítiť aj zápach z úst,“ podotýka Vaník.

Typický pacient

Svidnícka ambulancia začala fungovať v provizórnych podmienkach už počas rekonštrukcie vlani na jeseň. Medzi jej typickými pacientmi sú 40- až 50-roční ľudia často so sedavým zamestnaním, nadváhou, stresom v práci či vysokým krvným tlakom alebo dôchodcovia. S vekom a zlým životným štýlom totiž stúpa pravdepodobnosť výskytu choroby. Podľa Vaníka však čoraz viac pribúdajú pacienti s cukrovkou druhého typu, ktorí majú len 30 rokov, čo je alarmujúce.

„Mladí ľudia majú celý život pred sebou a čím dlhšie cukrovka trvá, tým vzniká väčšia šanca, aby sa komplikácie rozvinuli. Vo väčšine prípadov ale platí, že cukrovka si pamätá, či a ako sú ľudia liečení a ak sú disciplinovaní, ich prognóza dokáže byť výrazne lepšia,“ podotkol Vaník.

Reportáž z otvorenia novej diabetologickej ambulancie

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 17.10.2018

Súťaž Florence roka pozná finálovú dvadsiatku budúcich sestier

Prihlásilo sa ich vyše 180, no do finále mohla postúpiť len najlepšia dvadsiatka. Súťaž Florence roka pre študentky a študentov tretích ročníkov v študijnom odbore ošetrovateľstvo a diplomovaná všeobecná sestra už pozná svojich finalistov. Súťažiť medzi sebou budú nasledujúci víkend od 26. do 28. októbra v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Aktuality 15.10.2018

Praktický nácvik postupov pri zistení vysoko nebezpečnej nákazy

Problematika zavlečenia vysoko nebezpečnej nákazy a hrozba jej  šírenia je stále aktuálna. Na túto hrozbu musíme byť pripravení aj vo vranovskej nemocnici. Je dôležité, aby personál dokázal  diagnostikovať  pacienta s podozrením na ochorenie s vysoko nebezpečnou nákazou (ďalej len „VNN“) a zabezpečiť opatrenia. Z tohto dôvodu sa vo vranovskej nemocnici uskutočnilo cvičenie s praktickou ukážkou opatrení na zabránenie šírenia VNN.

Aktuality 15.10.2018

INEKO: Skokanom roka 2018 je galantská nemocnica

Verejnosť spoznala výsledky štvrtého ročníka hodnotenia slovenských nemocníc inštitútom INEKO. Nový rebríček bol zostavený podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2014 - 2017.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO