Prejsť na obsah

Veľký manuál tajomnej reči bábätka

Čo hovorí jeho tvárička, telo a plač? Bábätko narieka, no netušíte prečo? Už ste ho nakŕmili, prebalili, popestovali, no stále nie je spokojné? Ak chcete s novorodencom efektívne komunikovať, musíte mu najprv správne porozumieť. Novorodenec je osobnosť, ktorá hneď po narodení vysiela určité signály. Dáva nimi najavo, čo sa mu páči, čo naopak nie, oznamuje, či je…

10.06.2022

Čo hovorí jeho tvárička, telo a plač? Bábätko narieka, no netušíte prečo? Už ste ho nakŕmili, prebalili, popestovali, no stále nie je spokojné? Ak chcete s novorodencom efektívne komunikovať, musíte mu najprv správne porozumieť.

Novorodenec je osobnosť, ktorá hneď po narodení vysiela určité signály. Dáva nimi najavo, čo sa mu páči, čo naopak nie, oznamuje, či je hladný, unavený, mokrý, prejavuje emócie. Všetky deti ovládajú tento univerzálny „jazyk“, ktorému rozumejú dospelí všade na celom svete. Čo však ak je pochopiť práve tento jazyk pre vás poriadny oriešok? Nebojte sa, nie ste sami.

„Novorodenec dokáže bez jediného slová povedať, čo od nás chce alebo očakáva. Schopnosť porozumieť týmto mimoslovným signálom nám môže pomôcť pochopiť správanie dieťaťa. Niekedy je to ľahké, ale občas si to vyžaduje veľa úsilia,“ hovorí hlavná sestra pre neonatológiu ProCare a Svet zdravia Mgr. Iveta Sedláčková. Jedným dychom však upokojuje, že chyby v porozumení sú úplne bežné.

Vylučovacia metóda

Deti môžu komunikovať iba prostredníctvom kričania, výrazov tváre a reči tela. Ich správne interpretovanie je preto pre mnohých rodičov prvou výzvou. Na začiatku je proces „vylúčenia“, teda identifikovanie skutočnej potreby na základe postupného vylúčenia možností, užitočný.

Keď dieťa kričí, najprv sa ho pokúsite kŕmiť, vymeniť plienku alebo ho kolísať v náručí. Až postupom času sa naučíte svojmu dieťaťu naozaj rozumieť a správne klasifikovať jeho výraz tváre a reč tela a stanete sa tak dobre zohraným tímom.

Komunikacia matky s babatkom

Ako zrkadlo

Neverbálna komunikácia zohráva dôležitú funkciu počas celého obdobia života dieťaťa, aj keď v neskoršom období začne využívať na dorozumievanie slová. Po 36. mesiaci už môže byť ovplyvnená prostredím, v ktorom dieťa žije, preto prejavy nemusia mať taký jednoznačný význam ako v novorodeneckom období.

Výrazy tváre sú jedným z prvých dorozumievacích prostriedkov a zároveň jednou z prvých vecí, ktoré dieťa od nás odpozoruje. Už 11- až 21-dňové dieťa dokáže napodobniť stočenie perí do krúžku, prevaľovanie jazyka a pohyby očí, hoci so zámerom napodobňovať to ešte nesúvisí. Dieťa robí, čo vidí.

Ale od šiestich mesiacov už nastupuje „kultúrne učenie“ – dieťa sa učí zámerne a kultúrne špecifickým spôsobom používať výrazy tváre, osvojuje si pravidlá kultúry, ktorými sa riadi pri používaní výrazov.

Prvé výrazy tváre

Na tvári bábätka sa nachádza 25 svalov, ktoré sú vzájomne prepojené a riadené mozgovou kôrou. Bábätko sa dokáže vyjadrovať výrazmi tváre v takomto poradí:

  • od narodenia: záujem, utrpenie, strach
  • od 6. týždňa: radosť a šťastie
  • od 3. mesiaca: prekvapenie, hnev
  • od 5. mesiaca: strach, znechutenie, zápach, zahanbenie
  • od 9. mesiaca: nuda, úzkosť, očakávanie

Nespokojne babatko

Čo hovorí tváričkou?

Väčšinu emócií dieťatka budete zrejme vedieť identifikovať intuitívne. Nezaškodí však drobný manuál, ktorý vás vyvedie z pochýb:

Úsmev

Objavuje sa už tri dni po narodení, nie však ako prejav emócie. „Smejú sa“ iba ústa a tvár, úsmev nezasahuje oči a čelo. Zbadáte ho najčastejšie vo fáze REM spánku. V bdelom stave sa začínajú bábätká usmievať vo veku 3 až 4 týždňov ako reakcia najprv na hlas, v šiestich týždňoch na ľudskú tvár (hlas sa stáva menej dôležitým podnetom).

Prvým úsmevom sa bábätko snaží nadviazať s vami kontakt. Okolo 5. až 6. mesiaca sa objavuje „šťastný“ úsmev sprevádzaný otvorenými ústami s vyplazeným jazykom a v 7. až 8. mesiaci sa k nemu pripojí hlasný smiech.

Záujem

Prejaví sa ako sústredený pohľad, ľahko pokrčené čelo, natiahnutá hlavička a znehybnenie celého tela, akoby pozorne načúvalo. Novorodenec sa vydrží takto pozerať aj niekoľko minút.

Radosť

Ak sa prihovoríte bábätku, rozjasní sa mu tvárička v širokom úsmeve, má rozžiarené oči aj obočie. Celá tvár je uvoľnená, na líčkach sa môžu objaviť rozkošné jamky. Šermuje rukami, kope nohami.

Hnev

Spozorujete ho ako stiahnuté obočie, pery zovreté do prísnej línie, sčervenanie tváre, zlostné šermovanie rukami, zároveň búšenie nohami do podložky a kývanie hlavou zo strany na stranu.

Strach

Doširoka otvorené oči, uprený pohľad a stiahnuté obočie sú jeho jasným signálom. Pokožka bledá, chladná, dieťa sa trasie, má husiu kožu. Horné končatiny pritiahnuté pevne k telu, rúčky zovreté v päsť.

Prekvapenie

Prekvapené bábätko ústa našpúli do tvaru písmena „O“, náhle mu zvráskavie čelo. Zdvihne obočie, dokorán otvorí oči a začne žmurkať.

Utrpenie

Ak dieťa zdvihne obočie, spustí kútiky úst, z privretých očí začnú tiecť slzy a telíčko sa natriasa vzlykmi, ide zrejme o túto emóciu.

Zahanbenie

Pri tomto pocite dieťa sklopí oči, privrie viečka, zamračí sa, spustí celú hlavu.

Znechutenie

Zovretá čeľusť, vystúpená horná pera, zúžené oči, stiahnuté obočie a pokrčený, zdvihnutý nos – takýto výraz vidíme napríklad pri jedení, ak dieťaťu niečo nechutí.

Zápach

Ak sa dieťaťu nepozdáva vôňa, pokrčí nos a vyhrnie hornú peru a odvráti hlavu od zdroja nepríjemnosti.

Dôležitý očný kontakt

Novorodenec je síce excelentný pozorovateľ, ale je mimoriadne krátkozraký. Vidí len do vzdialenosti 21 až 40 cm, vo veku 3 mesiacov asi do 1,5 metra. Oči bábätka sa stávajú prvým dorozumievacím prostriedkom s bábätkom. Len málokto z dospelých dokáže „Help-Look“ (bezbranný pohľad) dieťaťa ignorovať. Ak si hneď po narodení priložíte bábätko do tesnej vzdialenosti svojej tváre, nakrátko sa priamo pozrie do vašich očí, čím vám dáva najavo: „Verím, že sa o mňa postaráš.“

Prvý kontakt trvá len niekoľko sekúnd, ale v ďalších dňoch sa predlžuje a je čoraz častejší. Do dvoch mesiacov dieťa najviac zaujmú ľudské tváre, potom pozornosť rozširuje aj na predmety.

Očný kontakt je pre bábätko taký dôležitý, že ak ho nedostane, môže sa to prejaviť. Dajte si napríklad pozor na krátke mihnutie sa nad postieľkou bez nadviazania kontaktu alebo na odvracanie očí od pohľadu dieťaťa. Môže to pochopiť ako odmietnutie a reagovať nepokojom.

Babatka snaziac sa spolu komunikovat

Čo hovorí telom?

Hlad

Dieťa sa niekedy nahlas prihlási k slovu plačom a nepokojom. Či ide o hlad, si overíte tak, že prstom mu jemne prejdete po tvári cez líce smerom ku kútiku úst. Hladné dieťa automaticky našpúli pery a bude vyhľadávať zdroj jedla. Ak prst pritiahnete priamo k perám, začne cicať a cmúľať.

Hladné dieťa sa prejavuje aj rečou tela – je napäté a vo všeobecnosti dosť nepokojné. Ak hlad nebude uspokojený, môže začať plakať a kričať. Ak boli plač a kričanie príčinou hladu, dieťa sa upokojí dojčením alebo kŕmením pomocou fľaše.

Bolesť

Pre rodičov je to často smutný pohľad – dieťa silno plače, pretláča chrbát smerom dozadu alebo kŕčovito ťahá nohy k brušku, celé telíčko je napäté. Dieťa má zovreté päste, sčervenie v tvári a pevne zoviera aj viečka. Palec na dolných končatinách je natiahnutý, ostatné pršteky mierne pokrčené. Pri veľmi prudkej bolesti je celá nožička „stuhnutá“ a napäté špičky smerujú k podlahe. Toto správanie sa môže vyskytnúť najmä krátko po jedle.

Dieťa týmto silným jazykom tela vyjadruje, že niečo nie je v poriadku. Často je to bolesť brucha spôsobená príliš veľkým množstvom vzduchu v žalúdku po kŕmení. Ak sa prejavuje počas jedla, môže signalizovať reflux. Ľahké, upokojujúce masáže pomáhajú stimulovať trávenie a odgrgnutie zase vytlačí vzduch zo žalúdka. Ak aj napriek tomu nič nepomáha a dieťa sa opakovane nemôže upokojiť, mali by ste požiadať o radu lekára.

Únava

Ak je príčinou nepokojného správania únava, prejaví sa viacero príznakov. Ak sa dieťaťu prihovoríte, odvráti hlavu, siaha si na tvár – utrie si oči alebo uši a jemne cicia prsty, päsť alebo cumeľ. Cicanie je menej intenzívne ako pri hlade a slúži na upokojenie. Telo nie je napäté, ale „bezvládne“.

Typickými príznakmi mimiky sú oči otvorené iba do polovice a opakované zívanie. Ak nie je dieťaťu umožnené hneď zaspať v postieľke, kolíske alebo v náručí rodičov, dieťa sa môže stať „protivným“ a plače alebo kričí.

Nespokojnosť

Dieťa sa zamračí, stiahne kútiky úst smerom dole a našpúli pery – varovný znak, že sa blíži plač. Strmé vrásky nad nosom naznačujú kritickú náladu, rovnako ako vrásky na čele – necíti sa dobre, je neisté. Ak sa už trošku staršiemu dieťa trochu posúva malá brada vpred, chcelo by uplatniť svoje vlastné stanovisko alebo vyjadriť želanie.

Nepohodlie

Pokrčené čelo, napäté držanie tela, viac či menej prižmúrené oči a zaťaté päste – to sú signály podráždenosti alebo nespokojnosti s čímkoľvek. Spolovice privreté viečka môžu prezrádzať pochybnosti, nudu alebo len únavu. Vytreštené oči signalizujú údiv.

Preťaženie

Ak má dieťa pohľad námorníka, pozerá trochu „sklenene“, akoby cez niekoho hľadelo, chystá sa práve „vypnúť“ a chce mať pokoj. Ak s ním hovoríte priamo, otočí hlavu nabok. Telo je veľmi napäté, často tlačí plecia dopredu tak, že chrbátik vytvára akoby hrb. Dieťa otvára ústa, prská a natiahne jednu ruku pred seba ako dopravný policajt. Môže kýchať, štikútať, zívať. Zatvára viečka, pokrčí noštek a ohrnie hornú peru.

Ak tieto prejavy nezachytíte a pokračujete v „nechcenej činnosti“, dieťa je čoraz nevľúdnejšie, pritiahne ruky k trupu a začne búšiť pästičkami. Nakoniec napne všetky štyri končatiny, spustí neutíchajúci krik a bude trvať veľmi dlho, kým sa zase dostane do svojej kože. Už po zachytení prvých príznakov je dobre, ak ho pokolíšete. Pomôcť môže aj zdriemnutie v temnej izbe bez stimulácie a podnetov.

Spokojnosť

Ak je dieťatko spokojné, rozoznáte to najľahšie. Leží, smeje sa a vesluje rukami, v neskoršom veku bľaboce, hrá sa s prstami na rukách alebo nohách. Otvorené ústa a jedna alebo obe roztiahnuté ruky sú signálom, že si vyžaduje zábavu, chce sa hrať. Veľké oči môžu navyše znamenať čistú radosť, údiv alebo aj strach. Široko otvorené oči signalizujú pozornosť.

Placuce babatko

Čo hovorí krikom?

Novorodenec plače prevažne z fyziologických príčin – ak je hladný, niečo ho bolí, má mokré plienky, je mu horúco alebo zima. Je teda bežný a normálny. Zdravý novorodenec však neplače bez prerušenia dlhšie ako 5 minút. S pribúdajúcim vekom plačom dieťa signalizuje strach, frustráciu, ospalosť, potrebu pozornosti alebo prílišnú stimuláciu.

10 druhov plaču

  1. Skučanie: hlasitý, prenikavý výkrik, ktorý vznikne náhle a neočakávane. Nasleduje pauza, nádych a ďalší výbuch kriku, ktorý je ešte hlasnejší a naliehavý, bez melódie či rytmu. Dieťa má široko otvorené ústa, napäté telíčko. Zdvihnuté ruky aj nohy si pritíska po stranách telíčka. Tento plač signalizuje bolesť.
  2. Rytmický plač: prerývané zvuky, hrdelný hlas, zakňučanie, a nakoniec rytmický kolísajúci plač. Najčastejším dôvodom pre tento typ plaču je hlad, ak sa však objaví krátko po nakŕmení, môže signalizovať bolesť bruška.
  3. Mrnčanie: tenulinký plač, po ktorom nasleduje krik bez rytmu, ktorý kolíše vo výške hlasitosti. Dieťa si trie očká, chytá ušká, môže cicať pršteky. Dieťa ním dáva najavo, že je unavené, chce spať. Ak sa takýto plač objaví počas hry, je nadmerne stimulované, potrebuje náručie a kolísanie.
  4. Nárek: nosový, unavený plač, naliehavosťou a výškou tónu podobný plaču pri bolesti, ale je menej hlasitý a často býva v nižších polohách. Dieťa sa ním snaží dať najavo, že je mu zle.
  5. Vreskot: náhly a prenikavý krik s ostrým nádychom, po ktorom ihneď pokračuje vreskot, ktorý je vždy o trocha dôraznejší. Je signálom, že dieťa sa zľaklo a potrebuje ihneď utíšiť.
  6. Kvílenie: plač sa začína pozvoľna, ale je dosť hlasitý a neutícha. Často je sprevádzaný vrtením a motorickou aktivitou, akoby sa snažilo nájsť si pohodlie. Dieťa dáva najavo, že potrebuje prebaliť.
  7. Bedákanie: ťahavý, predĺžený plač, ktorý je ťažké utíšiť, zvyčajne sa vyskytuje pred nočným spánkom. Znamená, že dieťa má už toho dosť, je vyčerpané. Je sprevádzaný príznakmi nadmernej stimulácie a trvá väčšinou dlhšie ako desať minút.
  8. Plač pre nepohodlie: hlasný, jasný, vytrvalý plač, ktorý postupne zosilňuje a zoslabuje a má jasný rytmus. Dieťa dáva najavo, že je mu zima alebo naopak teplo.
  9. Výbuch: zlostný, prudký výbuch kriku, prestávka na nádych, výbuch kriku. Je podobný ako pri nadmernej stimulácii. Dieťa ním dáva najavo svoju zlosť, frustráciu, ak sa mu niečo nepodarí. Je to akési volanie o pomoc. Ak nepríde včas, krik sa zmení na zúrivosť.
  10. Rytmické štekanie: hlbší, neodbytný plač, ktorý má svoj rytmus a neochabuje. Signalizuje, že dieťa potrebuje pozornosť.

PÁČILA SA VÁM TÁTO RADA OD NAŠEJ ODBORNÍČKY?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila a vypracovala Mgr. Iveta Sedláčková, hlavná sestra nemocníc Svet zdravia v odbore neonatológia.

Mgr. Iveta Sedlackova, Manazerka dennej zmeny Nemocnice Humenne

MOJA PÔRODNICA JE TU PRE VÁS!

Našou snahou je vytvoriť pre vás a pre vaše bábätko komfortné podmienky, pocit bezpečia a istoty, aby ste si z našich nemocníc odniesli tie najpríjemnejšie spomienky.

Pôrodnice novej generácie kladú dôraz na bezpečnosť a komfort rodičiek v maximálnom súkromí, pričom personál dbá na splnenie individuálnych požiadaviek rodičiek a na navodení pocitu domova. Pri pôrode sa využívajú zažité postupy „rooming in“„bonding“ a „skin-to-skin“. Pôrodnice fungujú 24 hodín denne/7 dní v týždni.

Zistiť viac

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 17.04.2018 | Aktuality

    S dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami to v trebišovskej nemocnici vieme!

    Trebišovská nemocnica sa zapojila do projektu hodnotenia kvality manažmentu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktoré vyhodnocovala Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií. O tom, že s dobrovoľníkmi  a dobrovoľníčkami to vieme, hovorí aj Certifikát o získaní značky kvality, ktorú sme dostali na obdobie troch rokov. Trebišovská nemocnica sa pýši dvoma hviezdičkami, ktoré sme v hodnotení dostali. Vďaka vyššiemu štandardu kvality manažmentu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok,…
  • 14.06.2019 | Aktuality

    Obhájenie ocenenia DIAMOND STATUS ESO ANGELS AWARD

    Vranovskej nemocnici, a.s., sa tohto roku podarilo opäť obhájiť najvyššie ocenenie DIAMOND STATUS ESO ANGELS AWARDS Q1 2019. Každoročne toto ocenenie udeľuje The European Stroke Organisation za logistiku, diagnostiku a liečbu akútnej fázy cievnej mozgovej príhody ischemickej . Z celkového počtu cievnych mozgových príhod ischemických ročne Neurologické oddelenie Vranovskej nemocnice, a.s indikuje 33,5 % pacientov…
  • 13.06.2013 | Aktuality

    Trebišovská nemocnica, člen holdingu Svet zdravia, a.s. má ďalšie nové prístroje

    Gastroenterologická ambulancia a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie získali vďaka akcionárovi nové moderné prístroje. Gastroenterologická ambulancia trebišovskej nemocnice dostala nový videokolonoskop a videogastroskop. Tieto prístroje majú svoje nezastupiteľné využitie hlavne pri diagnostike a liečbe chorôb pažeráka, žalúdka, tenkého a hrubého čreva, ako aj ochorení pečene, žlčníka a pankreasu. Prostredníctvom týchto endoskopických prístrojov sa môže realizovať diagnostická aj terapeutická…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)