Aktuality, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    12.02.2019

Valentínska kvapka krvi v spišskonovoveskej nemocnici

Vo štvrtok 14. februára zavítajú do spišskonovoveskej nemocnice klauni, foklóristi, choduliari, žonglér Stano, tanečné duo Heads Ball Ladies či Edo Drewo ako živý strom. A po ceste zavolajú so sebou všetkých, ktorí budú chcieť v tento deň urobiť dobrý skutok. Pôjdu totiž spolu darovať krv!

 

Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves na Valentína organizuje Valentínsku kvapku krvi, počas ktorej zároveň riaditeľka nemocnice Renáta Šuláková spolu s primátorom mesta Pavlom Bečarikom ocenia dlhoročných darcov tejto vzácnej tekutiny.

Do Valentínskej kvapky krvi sa zapoja aj umelci z občianskeho združenia Divadelný svet. Aby podporili peknú myšlienku a spropagovali darcovstvo krvi, o 9.00 h pred nemocnicou vytvoria sprievod a spolu s bubeníkom budú volať na darovanie krvi aj ostatných okoloidúcich.

Záujemcovia môžu prísť vo štvrtok darovať krv na hematologicko-transfúzne oddelenie nemocnice už od 7.00 h alebo od 9.00 h spoločne s umelcami Divadelného sveta. Darovať krv v rámci Valentínskej kvapky krvi bude možné až do 14.00 h. Každý darca dostane od nemocnice malý darček.

Krv od darcov najčastejšie potrebujú onkologickí a dialyzovaní pacienti, ženy po náročnom pôrode, pacienti počas a po operačných zákrokoch alebo takí, u ktorých došlo k náhlym a veľkým stratám krvi, napríklad po autonehode.

Darcom môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kilogramov. Počas jedného odberu darca venuje 450 ml krvi. Interval darovania je pre mužov každé tri mesiace a pre ženy každé štyri mesiace.

Pred odberom krvi je potrebné:

  • minimálne šesť hodín pred odberom nepite alkohol
  • 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a telesnej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne
  • pred odberom pite dostatok tekutín (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy) a ráno pred odberom si doprajte 500 ml tekutín, povolená je aj čierna káva
  • dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku
  • na odber krvi nikdy nechoďte nalačno

Radi by sme vás spolu s umelcami na štvrtkovú Valentínsku kvapku krvi do spišskonovoveskej nemocnice pozvali. Prebiehať bude od 7.00 do 14.00 h, program s umelcami a poďakovaním darcom sa začína o 9.00 h sprievodom pred nemocnicou.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.02.2019

Na darovanie krvi v Spišskej Novej Vsi lákali aj bubnovačkou

Do spišskonovoveskej nemocnice na Valentína zavítali snehuliak Olaf, Edo Drewo ako živý strom, choduliari, žonglér Stano či tanečné duo Heads Ball Ladies. A po ceste so sebou volali všetkých, ktorí chceli urobiť dobrý skutok a darovať krv. Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves totiž 14. februára organizovala Valentínsku kvapku krvi.

Virtuálna anatomická učebňa

Aktuality 13.02.2019

Školy môžu súťažiť o virtuálnu anatomickú učebňu

Aké svaly má človek v tele, kadiaľ prechádzajú cievy či z koľkých častí sa skladá kostra sa môžu učiť študenti stredných zdravotníckych škôl v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizuje Svet zdravia, Samsung a Virtual Medicine, totiž môžu pre svoju školu získať zriadenie virtuálnej anatomickej učebne. Stačí, ak svoju školu zaregistrujú na www.ucebnavau.sk a natočia videoprezentáciu, čas majú do 10. marca.

Valentínska kvapka krvi v Nemocnici Svet zdravia Svidník

Aktuality 13.02.2019

Láska ma veľa podôb

Výstižný výrok pre Valentínsku kvapku krvi. Táto  kampaň trvá tento rok od 14.02.2019 do 21.03.2019. Nemocnica Svet zdravia Svidník sa taktiež zapojila do tejto kampane a v každú pracovnú stredu na Hematologicko – transfúziologickom oddelení môžu darcovia krvi prísť pomôcť inému človeku v zdravotnej núdzi aj takouto formou.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO