Blog, Procare    04.09.2017

Vákuová mamotómia – nová úspešná diagnostika pri rakovine prsníka

Na Slovensku zaznamenávame ročne približne 3000 prípadov rakoviny prsníka. Toto číslo neustále rastie a príčin je niekoľko. Od neskorého stanovenia diagnózy, nedostatočného prístrojového vybavenia až po zdĺhavý a nekoordinovaný diagnosticko – liečebný proces. Aj pani Monika (38) z Banskej Bystrice si prešla cestou, ktorú chce zažiť máloktorá žena. Pomohla jej nielen odhodlanosť byť zdravá, ale dôležitá a včasná diagnostika.

 

Monika (38) absolvovala u svojho gynekológa preventívnu prehliadku. „Nikdy som nepodceňovala význam prehliadok, nakoľko po dvoch pôrodoch a kojení by ich mala ročne určite absolvovať každá žena“, opisuje Monika (38). Gynekológ poslal Moniku do špecializovanej nemocnice Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici, ktorá patrí do siete ProCare a Sveta zdravia, v ktorej zároveň podstúpila sonografiu a mamografiu. „Nebyť týchto dvoch vyšetrení, po preventívnej prehliadke idem spokojne domov. Výsledky absolvovaní oboch vyšetrení však poukazovali na prítomnosť mikrokalcifikátov“, dodáva svoj začiatok boja Monika.

Okrem modernej diagnostiky a liečby rakoviny prsníka na jednom mieste poskytuje táto špecializovaná nemocnica vysoký štandard vybavenia, množstvo špecialistov v oblasti gynekológie, chirurgie, či plastickej chirurgie až po rádiodiagnostiku, onkológiu. Ako Monika dodáva: „vždy vás prenasleduje otázka, čo ak budem mať rakovinu? Cítite sa bezmocne, no moja skúsenosť s vyšetreniami, ktoré som absolvovala v nemocnici ma naozaj pozitívne naladili k odhodlaniu byť zdravá a hlavne to nevzdávať, a to aj vďaka ľudskému prístupu lekárov“.

Vákuová mamotómia patrí k najmodernejším progresívnym diagnostickým metódam

Pomocou nej vedia špecialisti v Mammacentre sv. Agáty na 100% zodpovedať otázku, či je pacientka zdravá alebo sa musí liečiť. Táto najmodernejšia progresívna diagnostická metóda umožňuje histologické overenie a v určitých prípadoch aj konkrétne odstránenie nálezov v prsníku. „Vákuová mamotómia dokáže jednoznačne určiť, či sú mikrokalcifikáty negatívne a jedná sa o zhubný proces, kedy je pacientku potrebné operovať“, opisuje rádiologička MUDr. Marcela Beerová z nemocnice Mammacentrum.

Pri zisťovaní minimálneho zhubného nádoru prsníka je výkon vákuovej mamotómie veľkým prínosom, nakoľko dokáže zachytiť takýto nález až v 30%, čo je vznikajúci výsledok. Ako dodáva doktorka Beerová, „v prípade nezhubných mikrokalcifikátov je pacientka ponechaná v sledovacom režime a po pol roku je jej indikovaná biopsia a kontrolná mamografia“. Zákrok pomocou tejto metódy je ambulantný, trvajúci 20 – 30 minút s minimálnymi komplikáciami.

Monika úspešne podstúpila chirurgickú liečbu, vďaka ktorej má výsledky v poriadku. „Moja liečba, prístup a kvalitná starostlivosť znamenali pre mňa množstvo energie, vďaka ktorej som ani iný výsledok neočakávala. Cítim sa plná energie a vždy raz ročne navštevujem onkológa v rámci prehliadky. Výsledky mám v poriadku a moja rodina ma robí aj naďalej šťastnou“, uzatvára svoj príbeh Monika (38) z Banskej Bystrice.

Úspešnosť liečby zvyšuje moderná diagnostika na jednom mieste

Keď sa problém zákernej choroby týka najbližších, vtedy chceme len jedno. Nájsť čo najskôr špičkové pracovisko, skúsených špecialistov a zabezpečiť čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Moderná diagnostika a liečba na jednom mieste v najkratšom možnom čase s individuálnym prístupom ku každej pacientke či pacientovi zvyšuje v nemocnici úspešnosť celkovej liečby. Pacientka je v nemocnici Mammacentrum vždy v centre diania.

Každoročne prichádza do špecializovanej nemocnice Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici viac ako 50tis. pacientov ročne. Táto nemocnica je zároveň jediná špecializovaná nemocnica na diagnostiku a liečbu nádorových ochorení prsníka. Ako člen siete ProCare a Sveta zdravia ponúka nadštandardné služby, najmodernejšie prístrojové vybavenie a prístup lekárov na vysokej ľudskej ako aj profesionálnej úrovni.

V minulom roku získala členstvo v medzinárodnej siete Breast Centres Network. Ide o dôležité ocenenie a potvrdenie vysokej úrovne pracoviska zodpovedajúceho moderným trendom v diagnostike a liečbe nádorov prsníka. V súčasnosti Breast Centres Network zahŕňa 228 prsníkových centier zo všetkých kontinentov. Mammacentrum sv. Agáty je jednou z nich.

 

Rady našich lekárov nájdete v blogu O zdraví. Mohlo by vás zaujímať aj Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.



Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Krása, šport a relax 22.03.2018

Bolí vás z behu chrbát?

Najbežnejším typom bolesti súvisiacej s behom je bolesť v dolnej časti chrbta. Táto bolesť vzniká preťažovaním vzpriamovačov chrbta a povrchových svalov v krížovo driekovej oblasti.

Procare 20.03.2018

Alergie, ekzémy, astma či cukrovka môžu mať príčinu vzniku aj v našich črevách

Črevná epitiálna výstelka slúži ako prirodzená bariéra. Rozhoduje o tom, ktoré látky sa zo stravy dostanú do krvného obehu, a ktoré nie. Takto to funguje, kým je výstelka zdravá.

Procare 15.03.2018

Máte správny pitný režim?

O pitnom režime počúvame zo všetkých strán, ale väčšina z nás nemá dobrý pitný režim. Prečo? Odpoveď sa dozviete v rade lekárky MUDr. Frolkovičovej z ProCare Vlčie Hrdlo.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO