Aktuality, Svet Zdravia, Trebišov    21.05.2019

V trebišovskej nemocnici zaviedli novinku na tlmenie bolesti pri pôrode

Pôrodné bolesti môžu závisieť už iba od jediného gombíka. V Nemocnici Svet zdravia Trebišov zaviedli revolučnú novinku, ktorá pomáha budúcej mamičke tlmiť bolesti pri kontrakciách. Ako prví a jediní na Slovensku začali pri pôrode rodičky využívať liek remifentanil. Ten si budúca mamička dávkuje sama pomocou pumpy a vtedy, keď to potrebuje. Úľavu pritom pocíti do 30 sekúnd a trvá dve minúty.

 

„V sieti Svet zdravia neustále sledujeme nové trendy v medicíne a v záujme zvyšovania kvality zdravotnej starostlivosti sa im snažíme prispôsobiť. Remifentanil je medzi analgetikami využívanými pri pôrode skutočne revolučný a pre budúcu mamičku predstavuje značnú pomoc.  Som veľmi rád, že trebišovská nemocnica ho pacientkam ponúka ako vôbec prvá na Slovensku,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.

Šetrnejší ako epidurál

S ideou využiť remifentanil pri pôrodoch prišiel medzi prvými slovenský anestéziológ Alexander Aboši, ktorý pôsobí v českej Nemocnici Sokolov ako primár anestéziologicko-resuscitačného oddelenia. Podarilo sa mu presadiť, že ženy v sokolovskej nemocnici ho začali využívať v roku 2012. Do trebišovskej nemocnice nápad priniesli primári oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti a gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, aby poskytli rodičkám ďalšiu možnosť na tlmenie pôrodnej bolesti, ktoré je zároveň miniinvazívna.

„Na rozdiel od pôrodnej epidurálnej analgézie je aplikácia remifentanilu jednoduchá a k mamičke šetrnejšia. Neovplyvňuje jej motoriku pri pôrode ani po ňom. Nehromadí sa v tele matky ani dieťatka, neovplyvňuje kvalitu materského mlieka a nemá či nevyvoláva žiadne škodlivé ani trvalé následky. Taktiež, v súčasnosti sa zvyšuje počet tehotných žien, u ktorých z rôznych dôvodov nemôžeme aplikovať epidurálnu analgéziu. Remifentanil je tak pre nich vhodná voľba,“ vysvetľuje primárka oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti trebišovskej nemocnice MUDr. Mária Cifraničová

Ako sa remifentanil aplikuje?

Remifentanil je pacientkami kontrolovaná analgézia a budúce mamičky si teda liek aplikujú samy pomocou špeciálnej pumpy, avšak v prednastavenej dávke a časovom intervale, ktorý určí anestéziológ. V okamihu, keď rodička pocíti začiatok kontrakcií, stlačí gombík a liek si vstrekne priamo do žily. Úľavu od bolesti tak pocíti do 30 sekúnd a trvá približne dve minúty.

Je to prvé silné intravenózne analgetikum s veľmi rýchlym nástupom účinku a veľmi krátkym trvaním účinku, je teda dobre regulovateľný. To nám umožňuje rýchlo dosiahnuť potrebnú dávku analgézie a zároveň sa prispôsobiť potrebám pacienta. Akonáhle liek splní svoju úlohu a mamičke uľaví od bolesti, odznie,“ podotýka Cifraničová.

Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Oto Szilágyi vysvetľuje, že pumpa je nastavená tak, že sa po vstreknutí dávky môže opätovne použiť až o päť minút. To zaručuje, že pacientka dostanete len dávku, ktorá je bezpečná pre ňu aj jej dieťatko. Budúcu mamičku zároveň neustále monitoruje anestéziológ. Aj preto môžu remifentanil zatiaľ pacientky využívať iba pri pôrodoch počas dňa, nie v noci.

„Remifentanil je ideálny pre prvorodičky, ktoré nemajú ešte s pôrodom svoju skúsenosť a nevedia, čo majú očakávať a aké silné kontrakcie prídu. Všetky totiž reagujú na bolesť inak. Liek sa odpája približne 15 minút pred pôrodom pre bezpečnosť dieťatka aj mamičky. Vďaka remifentanilu však rodička prvú dobu pôrodnú prečká bez veľkého vysilenia či fyzickej námahy, takže je lepšie na samotný pôrod pripravená a vie vynaložiť dostatok síl, aby porodila zdravého novorodenca,“ vysvetľuje Szilágyi.

Pôrod zvládla lepšie

Trebišovská nemocnica ponúka pacientkam nový liek približne od začiatku roka. Pri svojom pôrode ho vyskúšala aj 28-ročná Andrea Orolinová z obce Opiná. V apríli priviedla na svet v trebišovskej nemocnici svoje druhé bábätko, dievčatko Júliu.

„Pre remifentanil som sa rozhodla, lebo môj prvý pôrod, kedy som nevyužila žiadne utlmujúce lieky, bol veľmi náročný. Používanie nového lieku bolo pritom veľmi jednoduché. Zakaždým, keď som cítila, že potrebujem uľaviť od bolesti, stlačila som gombík a o chvíľku som sa cítila lepšie. Zároveň som nebola taká vyčerpaná a samotný pôrod tak dokázalo moje telo zvládnuť s väčšou energiou. Určite by som remifentanil využila znova, pôrod mal vďaka nemu oveľa komfortnejší priebeh,“ povedala Orolinová.

Pôrodnicu čaká obnova

Trebišovskú pôrodnicu zároveň v najbližšom čase čaká komplexná rekonštrukcia. Prejde ňou pôrodnícka časť gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a neonatológia. Pre rodičky tak vzniknú v nemocnici nové komfortné pôrodné izby hotelového štandardu, kde bude prebiehať celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu a ktoré nahradia pôrodné sály. Modernizácia poskytne rodičkám nielen väčší komfort a viac súkromia, ale vytvorí i podmienky pre zavedenie nových postupov v pôrodníctve, ako je bonding či  skin-to skin.

Nemocnica získala na rekonštrukciu svojich oddelení a nákup medicínskeho vybavenia dotáciu z eurofondov a celková výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice sa vyšplhá na viac než 6,4 milióna eur, ktorá bude využitá aj na iné projekty v rámci nemocnice.

Výhody remifentanilu:

  • rýchly nástup účinku do 30 sekúnd
  • mamička si ho dávkuje sama podľa toho, ako cíti bolesti
  • bezpečný pre matku aj dieťa
  • neobmedzuje v pohybe pri pôrode ani po ňom
  • nehromadí sa v tele matky, ani v tele dieťaťa
  • nemá žiadne škodlivé či trvalé následky
  • neovplyvňuje kvalitu materského mlieka

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 07.08.2020

Ambulancia cestovnej medicíny

Aké očkovania absolvovať pred cestou do tropických krajín, kedy preventívne nasadiť antimalariká a na čo všetko si dať pozor počas pobytu v trópoch?

Aktuality 07.08.2020

Medzinárodný týždeň dojčenia v Michalovciach

V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa tieto dni nesú v duchu medzinárodného týždňa dojčenia.

Aktuality 05.08.2020

Slovakia strongest man a varenie kotlíkových špecialít

V sobou 25. 7. 2020 sa v Sládkovičove na letisku uskutočnilo podujatie s názvom Slovakia Strongest Man, kde silní muži bojovali o titul majstra Slovenska.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO