Prejsť na obsah

V trebišovskej nemocnici pomáhajú rómskym mamičkám asistentky osvety zdravia

Učia, ako sa starať o novorodenca, edukujú o hygiene, riešia problémové situácie, prekladajú, ak treba. V Nemocnici Svet zdravia Trebišov už niekoľko týždňov pracujú asistentky osvety zdravia, ktoré majú rómsky pôvod a ovládajú rómsky jazyk. V pôrodnici či na pediatrickom oddelení pomáhajú rómskym mamičkám so všetkým, s čím si samé pomôcť nedokážu.   „Hlavným cieľom…

15.08.2018

Učia, ako sa starať o novorodenca, edukujú o hygiene, riešia problémové situácie, prekladajú, ak treba. V Nemocnici Svet zdravia Trebišov už niekoľko týždňov pracujú asistentky osvety zdravia, ktoré majú rómsky pôvod a ovládajú rómsky jazyk. V pôrodnici či na pediatrickom oddelení pomáhajú rómskym mamičkám so všetkým, s čím si samé pomôcť nedokážu.

  „Hlavným cieľom tejto aktivity je zvýšiť zdravotnú gramotnosť pacientov z marginalizovaných rómskych komunít, poskytnúť im psychosociálnu podporu, šíriť zdravotnú osvetu, ale aj preklenúť komunikačnú bariéru medzi rómskym pacientom a zdravotníkom v nemocnici. Rómski asistenti rozumejú prostrediu, odkiaľ pacient prichádza a dokážu tak pomôcť obom stranám – rómskej mamičke aj lekárovi,“ vysvetľuje Tatiana Hrustič, riaditeľka organizácie Zdravé regióny, ktorá projekt na pôde nemocnice realizuje. V trebišovskej nemocnici pôsobia od polovice apríla dve rómske asistentky osvety zdravia. Od 8.00 do 15.00 h pomáhajú na gynekologicko-pôrodníckom a pediatrickom oddelení či na pediatrických ambulanciách. Práve tam je totiž ich podpora najviac potrebná. „Mamičkám sú asistentky nápomocné pri všetkých činnostiach, s ktorými si nevedia pomôcť samé. Učia, ako sa starať o novonarodené dieťa, edukujú o hygiene po pôrode či vysvetľujú, ako zvládať povinnosti, ktoré s narodením bábätka prišli,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia trebišovskej nemocnice MUDr. Oto Szilágyi. Pomoc podľa neho oceňujú najmä maloleté pacientky, ktoré často nemajú doklady totožnosti a napríklad nevedia, ako postupovať pri vybavení rodného listu dieťaťa. Asistentky mamičkám tiež vysvetlia, že je povinné mať dieťa poistené v niektorej zo zdravotných poisťovní, aby matka neuhrádzala hospitalizáciu sama. „Komunikujú s problémovými návštevami alebo sú kontaktnou osobou v komunite, ak matka po pôrode nejaví o dieťa v pôrodnici záujem. Taktiež, s pomocou asistentiek dokážeme hovoriť s mamičkami v ich rodnom jazyku. Prípadov, kedy intervencia asistentiek bola veľkým prínosom, je teda mnoho,“ podotkol primár. Za krátky čas si asistentky osvety zdravia podľa primára dokážu vybudovať u pacientiek dôveru a rešpekt. S radosťou tak od nich príjmu rady a ich odporúčania následne často uskutočňujú aj v praxi. Po ukončení hospitalizácie pacientky mnohokrát vyhľadávajú asistentky aj v bežnom živote a ďakujú za pomoc. Pred nástupom do trebišovskej nemocnice absolvovali asistentky vstupný tréning a školenia vyplývajúce z ich pracovnej náplne či nutnosti dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim v nemocničnom prostredí. Pre lepšiu organizáciu ich práce je určená kontaktná osoba, ktorá získava spätnú väzbu nielen od samotných asistentiek, ale aj z oddelení, na ktorých pomáhajú. Asistenti osvety zdravia pôsobia spolu v šiestich spádových nemocniciach na východe Slovenska. Okrem Trebišova pomáhajú v nemocniciach v Michalovciach, v Košiciach v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura a v Detskej fakultnej nemocnici, v Kežmarku a v Revúcej. Pilotný projekt Asistenti osvety zdravia je súčasťou národného projektu Zdravé komunity, ktorý je financovaný z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Aktivity asistentov osvety zdravia v nemocniciach sú zamerané na:
  • sprostredkovanie informácií – zefektívnenie komunikácie medzi pacientom a nemocničným personálom, prípadne medzi príbuznými pacienta a nemocničným personálom;
  • poskytovanie informácií, zlepšenie vedomostí a podpora zručností a motivácie pacientov v oblasti dodržiavania klinických a verejno-zdravotných odporúčaní;
  • zlepšenie vedomosti a zručnosti pacienta v oblasti zdravotníckych služieb – orientácia v zdravotnom systéme;
  • pomoc pacientovi s dodržiavaním klinických odporúčaní aj v čase mimo pobytu v nemocnici;
  • pomoc pacientovi s prekonávaním psychosociálnej záťaže spojenej s pobytom v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti;
  • preklenovanie komunikačných bariér,
  • šírenie zdravotnej osvety,
  • zvýšenie zdravotnej gramotnosti;
 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 25.10.2017 | Aktuality

    Zmena na poste primára oddelenia fyziatrie

    Dovoľujeme si Vás informovať o personálnej zmene v nemocnici Svet zdravia Topoľčany.   Milé kolegyne, milí kolegovia, Dovoľujeme si Vás informovať o personálnej zmene v nemocnici Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.. Dňom 01.06.2017 ukončuje svoje pôsobenie na poste primára oddelenia fyziatrie MUDr.Ján Chochula, ktorý do uvedeného dňa zastával funkciu primára. MUDr. Ján Chochula nadalej zostáva…
  • 24.09.2020 | Blog

    Všetko o demencii

    Demencia je výsledkom postupne sa zhoršujúceho chronického ochorenia mozgu, ktoré sťažuje a nakoniec úplne znemožňuje vykonávať bežné denné aktivity.   Ako sa prejavuje demencia? Pacienti s demenciou sa prejavujú zvláštnym alebo neobvyklým správaním. Často práve čudné správanie pacienta môže byť signálom tohto ochorenia. Dochádza k poruche pamäte, minulosť sa pacientovi prekrýva s prítomnosťou. Spomína si…
  • 27.01.2021 | Aktuality

    V michalovskej nemocnici sa vlani narodilo 1049 detí

    V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa počas minulého roku uskutočnilo 1041 pôrodov, čo je o 13 pôrodov viac oproti predošlému roku 2019. Najviac novorodencov prišlo na svet v septembri, a to 113.   Chlapcov sa v michalovskej nemocnici vlani narodilo 552, dievčat 497. Osem mamičiek si domov z pôrodnice odnieslo dvojičky. Zdravotníci pomohli na svet aj štyrom…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)