Aktuality, Svet Zdravia, Trebišov    10.01.2019

V Trebišove vlani uskutočnili 647 pôrodov, do nemocnice prišli aj rodičky z Banskej Bystrice či Zvolena

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov sa počas minulého roku uskutočnilo 647 pôrodov. Chlapcov sa v trebišovskej pôrodnici narodilo viac ako dievčat a tri mamičky si domov odniesli dvojičky. Do nemocnice prišli rodiť i mamičky z Banskej Bystrice, Zvolena či Košíc. Tento rok trebišovskú pôrodnicu čaká komplexná rekonštrukcia.

 

Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Eliška a Eva. U chlapcov zase dominovali mená Samuel, Sebastian a Dávid.  Dievčat sa v trebišovskej nemocnici narodilo 299, chlapcov 351.

„Oproti minulému roku počet pôrodov mierne klesol, zo 679 na 647. Dôvodom môžu byť aj staršie priestory pôrodnice, ktoré už dlhšiu dobu čakajú na svoju modernizáciu. Tešíme sa preto, že v tomto roku odštartujeme rozsiahlu a komplexnú rekonštrukciu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, v rámci ktorej obnovíme aj prístrojové vybavenie,“ vysvetľuje riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.

Tradičné pôrodné sály nahradia komfortné pôrodné izby hotelového štandardu, kde strávia rodičky približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej  až po záverečnú popôrodnú fázu. Izba poskytne mamičkám komfortné prostredie a dostatok súkromia.  Na pôrodnej izbe tiež budú môcť mať po celý čas pri sebe blízkeho človeka.

Šesť hodín nepretržitej podpory

Trebišovská nemocnica rodičkám poskytuje možnosť využiť pri pôrode alternatívne polohy. Môžu napríklad rodiť do vody, na pôrodníckej stoličke, na žinenke, v polohe na boku či v podrepe, pomôcť si pôrodným lanom, rebrinami alebo fitloptou. Práve vďaka možnosti viesť pôrod alternatívnym spôsobom podľa želania mamičky prichádzajú do nemocnice rodiť aj ženy z okresov mimo Trebišova. Minulý rok v pôrodnici priviedli na svet svoje dieťa napríklad rodičky z Banskej Bystrice, Zvolena či Košíc.

Aj počas minulého roka zažili zdravotníci v trebišovskej pôrodnici i množstvo milých a zapamätateľných situácií.

„Najkrajší bol azda prípad obetavosti pôrodníčky pri alternatívnom pôrode. Budúcej mamičke vtedy prišiel poskytnúť podporu aj otecko, počas prvej doby pôrodnej však zadriemal a tak jeho úlohu pri masírovaní mamičkiných krížov prevzala  pôrodníčka. Keďže  s ňou bola rodička veľmi spokojná, chcela ju mať neustále pri sebe. Pôrodníčka tak s mamičkou nakoniec strávila nepretržitých šesť hodín a potom úspešne odrodila jej prvé bábätko,“ priblížil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v trebišovskej pôrodnici MUDr. Oto Szilagyi.

Prvý na Slovensku

Trebišovská nemocnica ako prvá na Slovensku a zatiaľ aj jediná v sieti nemocníc Svet zdravia začína zavádzať nový spôsob  pôrodnej analgézie na báze  lieku Remifentanyl. Ten je podávaný špeciálnou infúznou pumpou a pomocou tlačidla si rodička sama, avšak pod dohľadom anestéziológa, môže tlmiť svoje pôrodné bolesti.

Pôrodnica tiež poskytuje mamičkám možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia, ako sa dobre pripraviť na pôrod. Minulý rok sa jej zúčastnilo 32 mamičiek. Spolu s lekárskym tímom si tiež rodičky môžu naplánovať, ako presne bude ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Pôrodnica je totiž súčasťou projektu Moja pôrodnica, v rámci ktorého sieť nemocníc Svet zdravia zaviedla do praxe individuálny pôrodný plán. Minulý rok ho malo 43 mamičiek.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 20.03.2019

Galantská nemocnica zrekonštruovala psychiatrické oddelenie

Pacienti s duševnými poruchami v Nemocnici Svet zdravia Galanta sa budú liečiť v krajších a modernejších priestoroch, ktoré pre nich budú počas procesu uzdravovania zároveň neporovnateľne podnetnejším prostredím. Galantská nemocnica totiž niekoľko týždňov rekonštruovala svoje psychiatrické oddelenie a do jeho komplexnej obnovy investovala takmer 57-tisíc eur. Oddelenie zároveň začína poskytovať aj novú, biologickú formu liečby a pacientov tak už nebude musieť prekladať do iných zariadení.

Žiarska nemocnica otvorila tri vynovené ambulancie

Aktuality 18.03.2019

Žiarska nemocnica otvorila tri vynovené ambulancie

Pacienti Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom dostali tri nové ambulancie. Nemocnica vyše dva mesiace rekonštruovala svoje priestory a pripravila komplexne nové zázemie pre ambulanciu úrazovej chirurgie, ambulanciu cievnej chirurgie a gastroenterologickú ambulanciu. Ambulancie zároveň presťahovala z pôvodných do nových priestorov, čo významne zlepšilo logistiku pacientov. Dnes priestory slávnostne otvorila.

Aktuality 14.03.2019

Vyhodnotenie súťaže michalovských školákov

Drobnou pozornosťou sme odmenili piatich žiakov Základnej školy v Michalovciach na Okružnej ulici.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO