Aktuality, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    20.01.2020

V spišskonovoveskej nemocnici sa vlani uskutočnilo o vyše 130 pôrodov viac

V Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa vlani uskutočnilo 1464 pôrodov. Oproti predošlému roku 2018 počet pôrodov narástol o 133. Najviac pôrodov, 153, nemocnica zaznamenala v mesiaci júl. Na svet prišlo o približne sto chlapcov viac ako dievčat a 13 mamičkám sa narodili dvojičky.

 

Počet pôrodov v spišskonovoveskej nemocnici každý rok rastie. Zatiaľ čo v roku 2016 nemocnica zaznamenala 1206 pôrodov, v roku 2017 ich bolo 1285, v roku 2018 už 1331 a vlani 1464, čo je najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc v sieti Svet zdravia.

„Opakovaný ročný nárast pôrodov podľa nás vznikol vďaka pozitívnej reklame spokojných mamičiek, ktoré u nás už rodili, a to aj z iných okresov. V našej pôrodnici dbáme na individuálny a empatický prístup, rešpektujeme pôrodné plány a veľkou výhodou je aj možnosť, aby otecko sprevádzal mamičku počas celej hospitalizácie, teda nielen počas pôrodu.  Mamičky oceňujú napríklad i možnosť prehliadky oddelenia ešte pred hospitalizáciou. Týmto všetkým sa snažíme v našej pôrodnici vytvoriť rodinné prostredie pod dohľadom vysoko odborného personálu. Dobré referencie a návrat rodičiek nás utvrdzujú v tom, že to robíme správne,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Štefan Novysedlák.

 Chlapcov prišlo vlani v spišskonovoveskej nemocnici na svet 787, dievčat 685. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Diana a Eliška. U chlapcov dominovali mená Jakub, Samuel a Lukáš.

Šťastní rodičia aj personál

Narodenie každého dieťatka je pre personál výnimočná udalosť, na jeden minuloročný prípad však určite nezabudnú. Pacientka sa po veľmi ťažkej životnej skúsenosti, keď v predchádzajúcom tehotenstve prišla o vytúžené donosené bábätko, rozhodla to ďalšie priviesť na svet v spišskonovoveskej pôrodnici, hoci bola z iného okresu.

 „Celú prvú dobu pôrodnú sprevádzal pacientku a jej manžela veľký strach a obavy o bábätko, aj napriek tomu, že všetko bolo po celý čas v poriadku. Pôrodné asistentky a lekári k nej pristupovali veľmi empaticky a psychicky ich podporovali, aby túto náročnú fázu pôrodu zvládli čo najlepšie. Napriek všetkej snahe personálu sa druhá doba pôrodná nečakane skomplikovala a lekár musel pristúpiť k operačnému vedeniu pôrodu. Mamičke sa však napriek komplikáciám narodil zdravý chlapček a nielen šťastní rodičia, ale aj samotný personál sa tešil, že všetko dobre dopadlo,“ spomínajú si vedúca pôrodná asistentka Katarína Kurtová s manažérkou dennej zmeny Ivanou Kukurovou.

  238 mamičiek si vytvorilo vlastný pôrodný plán

Mamičky môžu spolu s oteckami v nemocnici absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia viac napríklad o životospráve v gravidite, priebehu pôrodu a prakticky si nacvičia základnú starostlivosť o novorodenca. Stretnutia sú doplnené cvičením. Vlani predpôrodnú prípravu absolvovalo 106 mamičiek. Spoločne s personálom si tiež mamičky môžu vytvoriť individuálny pôrodný plán a naplánovať si tak, ako by mal ich pôrod vyzerať. Minulý rok túto možnosť využilo 238 mamičiek.

Nemocnica využíva moderné metódy, ako bonding (v prípade cisárskeho rezu možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti kojenia radí certifikovaná laktačná poradkyňa. Každý štvrtok tiež pôrodnica otvára dvere budúcim mamičkám, ktoré majú vtedy možnosť prísť si pozrieť oddelenie, pôrodné sály a zdravotnícky tím im zodpovie otázky, ktoré ich zaujímajú.

Na prelome rokov bol pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie zakúpený nový USG prístroj, ktorý umožní lekárom poskytovať budúcim mamičkám kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.  Pôrodnica najnovšie plánuje rozšíriť možnosti pôrodnej analgézie a snaží sa tiež získať titul BFHI (Baby Friendly Hospital Initiative), teda titul nemocnice priateľskej k deťom.

Spišskonovoveská pôrodnica sa opakovane umiestnila na vrchných miestach ankety, ktoré pripravoval Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk. Minulý rok sa podľa hodnotenia mamičiek stala najlepšou v Košickom kraji a druhou najlepšou na Slovensku.

Celkovo sa minulý rok v 12 pôrodniciach siete Svet zdravia uskutočnilo 10 515 pôrodov. Všetko potrebné o pôrodniciach vrátane edukačných materiálov mamičky nájdu na www.mojaporodnica.sk.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 22.09.2022

Týždeň dobrovoľníctva v partizánskej nemocnici

Aj tento rok patrí veľká vďaka žiakom zo Strednej odbornej školy Jána Antonína Baťu Partizánske a dobrovoľníkom z organizácie LIGA PROTI RAKOVINE (LPR), ktorí sa spoločne a s dobrou náladou pustili do čistenia areálu partizánskej nemocnice a sadenia okrasných drevín.

Aktuality 20.09.2022

V topoľčianskej nemocnici vynovili pôrodnú sálu

Vynovená pôrodná sála, čakacia izba či vyšetrovňa. Budúce mamičky gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Topoľčany sa budú opäť cítiť o čosi komfortnejšie. Nemocnica zrekonštruovala časť priestorov, aby prispela k väčšej bezpečnosti a pohode rodičiek.

Aktuality 20.09.2022

Týždeň dobrovoľníctva v nemocnici A. Leňa v Humennom

Pri príležitosti Týždňa dobrovoľníctva sme sa s našimi dobrovoľníkmi venovali našim malým pacientom na pediatrickom oddelení,

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO