Aktuality, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    15.01.2019

V spišskonovoveskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1300 detí

V Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa počas minulého roka uskutočnilo 1331 pôrodov. Oproti vlaňajšku počet pôrodov narástol o 46. Chlapcov prišlo na svet len o niečo viac ako dievčat a desiatim mamičkám sa narodili dvojičky.

V spišskonovomeskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1300 detí

 

Zatiaľ čo v roku 2016 nemocnica zaznamenala 1206 pôrodov, v roku 2017 ich bolo 1285 a vlani 1331, čo je najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc v sieti Svet zdravia.

„Opakovaný ročný nárast pôrodov podľa nás vznikol vďaka pozitívnej reklame spokojných mamičiek, ktoré u nás už rodili. V našej pôrodnici dbáme na individuálny prístup, rešpektujeme pôrodné plány a veľkou výhodou je aj možnosť, aby otecko sprevádzal mamičku počas celej hospitalizácie, teda nielen počas pôrodu.  Týmto v našej pôrodnici vytvárame rodinné prostredie pod dohľadom vysoko odborného personálu,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Štefan Novysedlák.

Chlapcov prišlo vlani v spišskonovoveskej nemocnici na svet 679, dievčat 658. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Hana a Ema. U chlapcov dominovali mená Michal, Matej a Matúš.

610-gramový novorodenec

Narodenie každého dieťatka je pre personál výnimočná udalosť, na jeden prípad však určite nezabudnú. Začiatkom minulého roka prišla do nemocnice rodička s kontrakciami, bola však len v 24. týždni tehotenstva.  Prvá doba pôrodná už bola rozbehnutá a predčasný pôrod sa nedal zastaviť.

„Vzhľadom na nízky týždeň tehotenstva a odhadovanú nízku pôrodnú hmotnosť bábätka sme mamičke vysvetľovali, že situácia je vážna a snažili sa ju v ťažkej situácii psychicky podporiť,“ spomína si vedúca pôrodná asistentka Katarína Kurtová.

Narodilo sa maličké 610-gramové dievčatko, ktoré však bolo veľmi bojovné. „Okamžite sme malú Evičku preložili na vyššie odborné pracovisko, kde všetkých prekvapila veľkou bojovnosťou o vlastný život. Po štyroch mesiacoch nám mamička prišla ukázať malé, zdravé dievčatko a poďakovať sa za záchranu vytúženého bábätka,“ vysvetlila Kurtová.  

 V pláne pôrodná izba pre alternatívne polohy

Mamičky môžu spolu s oteckami v nemocnici absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia viac napríklad o životospráve v gravidite, priebehu pôrodu a prakticky si nacvičia základnú starostlivosť o novorodenca. Stretnutia sú doplnené cvičením. Vlani predpôrodnú prípravu absolvovalo 231 mamičiek. Spoločne s personálom si mamičky môžu vytvoriť individuálny pôrodný plán a naplánovať si tak, ako by mal ich pôrod vyzerať. Minulý rok túto možnosť využilo 125 mamičiek.

Nemocnica využíva moderné metódy, ako bonding (v prípade cisárskeho rezu možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti kojenia radí certifikovaná laktačná poradkyňa. Každý štvrtok tiež pôrodnica otvára dvere budúcim mamičkám, ktoré majú vtedy možnosť prísť si pozrieť oddelenie, pôrodné sály a zdravotnícky tím im zodpovie otázky, ktoré ich zaujímajú.

Spišskonovoveská nemocnica sa chystá do budúcnosti zvýšiť počet nadštandardných izieb, v ktorých má možnosť ubytovať sa aj otecko. Plánuje vytvoriť i nadštandardnú pôrodnú izbu s možnosťou využitia alternatívnych metód vedenia pôrodu.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.02.2019

Na darovanie krvi v Spišskej Novej Vsi lákali aj bubnovačkou

Do spišskonovoveskej nemocnice na Valentína zavítali snehuliak Olaf, Edo Drewo ako živý strom, choduliari, žonglér Stano či tanečné duo Heads Ball Ladies. A po ceste so sebou volali všetkých, ktorí chceli urobiť dobrý skutok a darovať krv. Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves totiž 14. februára organizovala Valentínsku kvapku krvi.

Virtuálna anatomická učebňa

Aktuality 13.02.2019

Školy môžu súťažiť o virtuálnu anatomickú učebňu

Aké svaly má človek v tele, kadiaľ prechádzajú cievy či z koľkých častí sa skladá kostra sa môžu učiť študenti stredných zdravotníckych škôl v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizuje Svet zdravia, Samsung a Virtual Medicine, totiž môžu pre svoju školu získať zriadenie virtuálnej anatomickej učebne. Stačí, ak svoju školu zaregistrujú na www.ucebnavau.sk a natočia videoprezentáciu, čas majú do 10. marca.

Valentínska kvapka krvi v Nemocnici Svet zdravia Svidník

Aktuality 13.02.2019

Láska ma veľa podôb

Výstižný výrok pre Valentínsku kvapku krvi. Táto  kampaň trvá tento rok od 14.02.2019 do 21.03.2019. Nemocnica Svet zdravia Svidník sa taktiež zapojila do tejto kampane a v každú pracovnú stredu na Hematologicko – transfúziologickom oddelení môžu darcovia krvi prísť pomôcť inému človeku v zdravotnej núdzi aj takouto formou.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO