Aktuality, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    15.01.2019

V spišskonovoveskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1300 detí

V Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa počas minulého roka uskutočnilo 1331 pôrodov. Oproti vlaňajšku počet pôrodov narástol o 46. Chlapcov prišlo na svet len o niečo viac ako dievčat a desiatim mamičkám sa narodili dvojičky.

V spišskonovomeskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1300 detí

 

Zatiaľ čo v roku 2016 nemocnica zaznamenala 1206 pôrodov, v roku 2017 ich bolo 1285 a vlani 1331, čo je najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc v sieti Svet zdravia.

„Opakovaný ročný nárast pôrodov podľa nás vznikol vďaka pozitívnej reklame spokojných mamičiek, ktoré u nás už rodili. V našej pôrodnici dbáme na individuálny prístup, rešpektujeme pôrodné plány a veľkou výhodou je aj možnosť, aby otecko sprevádzal mamičku počas celej hospitalizácie, teda nielen počas pôrodu.  Týmto v našej pôrodnici vytvárame rodinné prostredie pod dohľadom vysoko odborného personálu,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Štefan Novysedlák.

Chlapcov prišlo vlani v spišskonovoveskej nemocnici na svet 679, dievčat 658. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Hana a Ema. U chlapcov dominovali mená Michal, Matej a Matúš.

610-gramový novorodenec

Narodenie každého dieťatka je pre personál výnimočná udalosť, na jeden prípad však určite nezabudnú. Začiatkom minulého roka prišla do nemocnice rodička s kontrakciami, bola však len v 24. týždni tehotenstva.  Prvá doba pôrodná už bola rozbehnutá a predčasný pôrod sa nedal zastaviť.

„Vzhľadom na nízky týždeň tehotenstva a odhadovanú nízku pôrodnú hmotnosť bábätka sme mamičke vysvetľovali, že situácia je vážna a snažili sa ju v ťažkej situácii psychicky podporiť,“ spomína si vedúca pôrodná asistentka Katarína Kurtová.

Narodilo sa maličké 610-gramové dievčatko, ktoré však bolo veľmi bojovné. „Okamžite sme malú Evičku preložili na vyššie odborné pracovisko, kde všetkých prekvapila veľkou bojovnosťou o vlastný život. Po štyroch mesiacoch nám mamička prišla ukázať malé, zdravé dievčatko a poďakovať sa za záchranu vytúženého bábätka,“ vysvetlila Kurtová.  

 V pláne pôrodná izba pre alternatívne polohy

Mamičky môžu spolu s oteckami v nemocnici absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia viac napríklad o životospráve v gravidite, priebehu pôrodu a prakticky si nacvičia základnú starostlivosť o novorodenca. Stretnutia sú doplnené cvičením. Vlani predpôrodnú prípravu absolvovalo 231 mamičiek. Spoločne s personálom si mamičky môžu vytvoriť individuálny pôrodný plán a naplánovať si tak, ako by mal ich pôrod vyzerať. Minulý rok túto možnosť využilo 125 mamičiek.

Nemocnica využíva moderné metódy, ako bonding (v prípade cisárskeho rezu možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti kojenia radí certifikovaná laktačná poradkyňa. Každý štvrtok tiež pôrodnica otvára dvere budúcim mamičkám, ktoré majú vtedy možnosť prísť si pozrieť oddelenie, pôrodné sály a zdravotnícky tím im zodpovie otázky, ktoré ich zaujímajú.

Spišskonovoveská nemocnica sa chystá do budúcnosti zvýšiť počet nadštandardných izieb, v ktorých má možnosť ubytovať sa aj otecko. Plánuje vytvoriť i nadštandardnú pôrodnú izbu s možnosťou využitia alternatívnych metód vedenia pôrodu.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 16.08.2019

Nemocnica v Dunajskej Strede štartuje rozsiahlu prestavbu: Bude mať moderný urgentný príjem

Nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda štartuje rozsiahlu prestavba. Za vyše 3,5 milióna eur vznikne v jej priestoroch moderný urgentný príjem, prebudovať plánuje i jednotky intenzívnej starostlivosti a chirurgické traumatologické oddelenie pretvoriť na spoločný klaster. Do nemocnice tiež pribudne nové medicínske vybavenie a pacienti získajú v izbách vyšší komfort. Investícia je financovaná z eurofondov a spolufinancovaná z prostriedkov siete Svet zdravia.

Aktuality 14.08.2019

Galantské trhy 2019

Jednou z najobľúbenejších udalostí obyvateľov mesta Galanta a blízkeho okolia sú každoročne sa konajúce Galantské trhy. Tento rok išlo už o 35. ročník a konali sa od 8. – 10. 8. 2019

Aktuality 09.08.2019

O prácu v nemocniciach Svet zdravia sa uchádza tento rok najvyšší počet absolventov

Nemocnice siete Svet zdravia prijali v tomto roku najvyšší počet žiadostí o prácu od absolventov lekárskych fakúlt. Najviac ich pritom prišlo z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Univerzity Komenského v Bratislave. Do zamestnania nemocnice mohli prijať každého tretieho uchádzača. Zároveň sa oproti vlaňajšku počas prvého pol roka zvýšil aj celkový počet žiadostí, a to o vyše 20 percent.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO