Aktuality, Spišská Nová Ves    01.02.2021

V spišskonovoveskej nemocnici sa v roku 2020 narodilo najviac detí za posledné roky

V Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa vlani uskutočnilo 1595 pôrodov. Oproti predošlému roku 2019 počet pôrodov narástol o 131. V pôrodnici sa tak narodilo najviac detí za posledné roky. Najviac pôrodov, 151, nemocnica zaznamenala v mesiaci júl i september.

 

Pôrodnici v Spišskej Novej Vsi každý rok významne stúpa počet pôrodov. Kým v roku 2018 sa tam uskutočnilo 1331 pôrodov, v roku 2019 ich bolo 1464 a vlani až 1595. Pôrodnica v Spišskej Novej Vsi zároveň dosahuje najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc v sieti Svet zdravia.

„Nárast pôrodov ovplyvnili dobré referencie od mamičiek, ktoré u nás rodili i náš osobný kontakt s rodičkou a jej partnerom, najčastejšie počas dňa otvorených dverí. Rodičky  k nám  prichádzajú opakovane, na svet u nás privedú aj svoje ďalšie detičky. Často sa stáva, že našu pôrodnicu odporučia príbuzným či priateľkám a my sa tešíme, že k nám chodia stále častejšie aj mamičky mimo nášho regiónu,“ vysvetľuje riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves Renáta Šuláková.

Zároveň dodáva, že k nárastu rodičiek prispel aj fakt, že nemocnica počas uplynulého  roku prijímala aj rodičky zo spádu nemocnice v Krompachoch pre redukovanú kapacitu ich pôrodnice.

Viac chlapcov, najčastejšie s menom Tomáš

V spišskonovoveskej pôrodnici sa narodilo 757 dievčat a 847 chlapcov. Až 14 mamičkám sa narodili dvojičky. Nemocnica zvládla aj pôrod deviatich mamičiek, ktoré boli pozitívne testované na ochorenie COVID-19. Ani u jedného novorodenca sa však koronavírus nepotvrdil. Medzi najčastejšie dievčenské mená, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Timea, Sofia a Natália. U chlapcov zase dominovali mená Tomáš, Lukáš a Samuel.

Pôrod s kozmonautmi? Ťažké, ale plné emócií

Minulý rok bol podľa slov zdravotníkov na gynekologicko-pôrodníckom oddelení nemocnice úplne iný ako tie predchádzajúce.

„Vzhľadom na pandémiu sme riešili problémy, s ktorými sme sa doteraz nestretli. Situácie si vyžadovali nasadenie a pomoc každého jedného zamestnanca. Vytvorili sme aj  tzv. červenú pôrodnicu, kde COVID pozitívne mamičky privádzali na svet svoje vytúžené bábätká za asistencie zdravotníkov, ktorí pripomínali „kozmonautov“ v bielom,“ vysvetľuje Ivana Kukurová, manažérka dennej zmeny v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Dodáva, že každý pôrod bol spojený s dôslednou prípravou a použitím osobných ochranných pomôcok.

„Bolo to ťažké, ale zároveň plné emócií. Tieto mamičky si vyžadovali okrem zdravotnej starostlivosti aj veľkú psychickú podporu, pretože ich hospitalizácia bola poznačená strachom a neistotou v súvislosti s koronavírusom,“ podotkla Kukurová.

Otecko pri pôrode i nový ultrazvuk

Ivana Kukurová hovorí, že aj napriek roku poznačeného pandémiou pôrodnica pokračuje v rozbehnutých projektoch. Napríklad vytvára s mamičkami individuálne pôrodné plány, vlani tak urobilo 112 rodičiek. Chce naďalej organizovať deň otvorených dverí a pripravuje sa na získanie titulu Baby Friendly Hospital (Nemocnica priateľská k deťom).

„Prípravy sme prispôsobili zvýšeným hygienicko-epidemiologickým opatreniam a presunuli tieto konzultácie do virtuálnej roviny. Taktiež sme ako jedna z mála pôrodníc na Slovensku umožnili prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode, samozrejme za prísnych protiepidemických  opatrení a túto prítomnosť väčšina mamičiek hodnotí ako veľmi pozitívnu. Na našom oddelení tiež pribudol nový ultrazvukový prístroj, ktorý využívame na kvalitnejšiu diagnostiku v gynekológii a pôrodníctve,“ vysvetľuje Kukurová.

Nemocnica okrem iného poskytuje mamičkám možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Využíva moderné metódy ako bonding (v prípade cisárskeho rezu možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti dojčenia radí certifikovaná laktačná poradkyňa. Spišskonovoveská pôrodnica sa vďaka svojmu prístupu a odbornosti opakovane umiestňuje na vrchných miestach ankiet i odborných hodnotení.

„Do tohto roku si všetci najviac prajeme, aby sa aktuálna situácia s koronavírusom skončila a aby sme sa mohli vrátiť k predsavzatiam a plánom, ktoré sme minulý rok pre COVID nezrealizovali,“ dodala Kukurová.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 19.01.2022

Ema a Martin: To boli najčastejšie mená novorodencov v žiarskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa počas minulého roka uskutočnilo 550 pôrodov. Dievčat sa narodilo viac (285) ako chlapcov (266), dvojičky si domov odniesla iba jedna mamička. Na svet prišlo v žiarskej pôrodnici vlani aj 10 COVID novorodencov.

Aktuality 19.01.2022

Nová detská kardiologická ambulancia v poliklinike ProCare Prešov

Vzhľadom na zvýšený dopyt po kardiologických vyšetreniach u detí s vrodenými srdcovými chybami, so zachyteným vysokým krvným tlakom, či s pocitmi srdcových nepravidelností, búšením srdca po prekonanej Covidovej infekcií, zriaďujeme na poliklinike ProCare Prešov ďalšiu pediatrickú kardiologickú ambulanciu.

Aktuality 18.01.2022

Jakub či Eliška: To boli vlani najčastejšie mená detí narodených v humenskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Humenné sa počas minulého roka uskutočnilo 587 pôrodov. V pôrodnici sa narodilo 313 chlapcov a 281 dievčat. Sedem mamičiek sa tešilo z dvojičiek.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO