Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    11.07.2018

V galantskej nemocnici vynovili rehabilitačné oddelenie

Fyziatricko-rehabilitačné lôžkové oddelenie (FRO) Nemocnice Svet zdravia v Galante získalo nový vzhľad. Priestory, ktoré mesačne navštívia desiatky pacientov po cievnej mozgovej príhode alebo ortopedických operáciách, nemocnica počas uplynulých týždňov vynovila za vyše 35-tisíc eur. Rekonštrukciu finančne podporila aj zdravotná poisťovňa Dôvera.

 

„Oddelenie sa teší veľkej obľube, počas mesiaca sa staráme v priemere o 60 až 80 pacientov. Rehabilitovať k nám chodia nielen ľudia z celého regiónu, ale aj z Bratislavy, Trnavy, Piešťan či z Martina. Aj preto sme chceli investovať do potrebnej revitalizácie oddelenia a priniesť tak pacientom vyššiu bezpečnosť a väčší komfort,“ vysvetľuje námestníčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Drahomíra Bollová, dočasne poverená riadením nemocnice.

Rekonštrukcia trvala štyri mesiace. Najväčšiu sumu nemocnica investovala do nutnej výmeny podláh a obmenila tak kompletne celú plochu oddelenia. Priestor je vymaľovaný, pribudli umývateľné tapety s prírodnými motívmi a v izbách boli nedávno vymenené aj okná. Pacienti získali tiež vynovenú kuchynku a jedáleň, kde zároveň pribudol nový mobiliár, napríklad kuchynská linka či špeciálne stoly pre pacientov po operácii chrbtice.

Odborné vybavenie oddelenia bolo doplnené o tzv. rehabilitačný chodník, ktorý vytvorili samotní odborní zamestnanci oddelenia pod vedením vedúceho fyzioterapeuta. Bezpečnosť pacientov nemocnica posilnila tiež novými nástennými držadlami po celej dĺžke hlavnej chodby oddelenia, kde pribudli napríklad aj nové kreslá pre pacientov a pre návštevy.

Rehabilitovať do Galanty chodia aj hráči futbalového majstra

FRO poskytuje komplexnú rehabilitačnú starostlivosť pre pacientov s ochoreniami pohybového a nervového systému, po úrazoch, operáciách či pri funkčných a štrukturálnych poruchách. Oddelenie disponuje 30 lôžkami (tri sú jednoposteľové pre pacientov na invalidnom vozíku alebo s inými závažnými poruchami chôdze, ostatné dvoj- až trojposteľové), nadštandardnou izbou, jedálňou, kuchynkou a telocvičnou. Práve tam chodia rehabilitovať aj futbalisti majstrovského tímu Spartak Trnava, oddelenie sa totiž špecializuje tiež na rehabilitáciu športovcov.

„Športovci často majú bolestivé úpony alebo natrhnuté svaly. Pomocou špeciálnych strečingových metód sa s nimi snažíme rehabilitovať a zároveň ich učiť, ako sa pri športe chrániť, ako regenerovať či držať správnu polohu tela,“ vysvetlila primárka FRO MUDr. Liliya Mičulíková.

Na dnešnom otvorení sa osobne zúčastnili Ján Vlasko a Štefan Pekár z A tímu trnavského Spartaka, ktorí sú pre aktuálne zranenia mimo súťažnej záťaže. Keďže v Trnave obdobné oddelenie nie je, obidvaja už v minulosti vyhľadali služby galantského oddelenia. „Keďže v Trnave podobné oddelenie nemáme, na klinickú rehabilitáciu chodím do Galanty. Fyzioterapeuti mi veľmi pomohli pri vážnejšom zranení kolena a vďaka nim som stihol ešte záver uplynulej majstrovskej sezóny,“ doplnil Ján Vlasko.

Na rekonštrukciu oddelenia finančne prispela aj zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá so sieťou nemocníc Svet zdravia intenzívne spolupracuje na skvalitňovaní a zútulňovaní mnohých oddelení.

„Renovácia nemocničných priestorov je jedným z našich dlhodobých projektov. A vítajú to nielen naši poistenci. Hoci mnohí potvrdia, že zdravotná starostlivosť je v našich nemocniciach na vysokej úrovni, ich dojem z hospitalizácie často kazí práve neútulné prostredie a zastarané vybavenie. Verím, že toto zrenovované oddelenie poskytne pacientom väčší komfort a rýchlejšiu rekonvalescenciu,“ vysvetlil Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.

Oddelenie zároveň pomáha aj pacientom s totálnou endoprotézou či už kolena, lakťa alebo ramena. Ako jedno z mála prijíma aj ľudí po amputácii obidvoch končatín; pomáha im postaviť sa na protézy. Najviac pacientov však prichádza po cievnej mozgovej príhode, so sklerózou multiplex či s Parkinsonovou chorobou, stará sa teda o širokú škálu ľudí s neurologickými ochoreniami. A práve v tomto smere chce nemocnica oddelenie aj ďalej rozvíjať.

Súčasťou oddelenia je rehabilitačná ambulancia s vodoliečbou a detská ambulancia. FRO je zároveň výučbovým strediskom pre študentov Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Oddelenie má uzatvorené zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami.

Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie galantskej nemocnice poskytuje:

 • Telocvičňu
 • Elektroliečbu a vodoliečbu
 • Fototerapiu, termoterapiu a laseroterapiu
 • Bradlový a senzomotorický chodník
 • Stôl pre nácvik jemnej motoriky
 • Zariadenie za cvičenie v závese, tzv. sling exercise therapy
 • Vawa balančnú dosku
 • Motodlahu kolena a členka
 • Prístrojovú a manuálnu lymfodrenáž
 • Plynové injekcie
 • Obstreky trigger pointov
 • Mäkké techniky
 • Klasickú a reflexnú masáž
 • Bankovanie
 • Masáž lávovými kameňmi
 • Dornovu metódu, Breussovu masáž
 • Kraniosakrálnu terapiu
 • Kineziotaping
 • Komunikáciu pri vyšetrení aj v šiestich jazykoch (slovensky, rusky, ukrajinsky, anglicky, nemecky, maďarsky)
 • Zabezpečenie kompenzačných a liečebných ortopedicko-protetických pomôcok

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 07.12.2018

Tradičná Mikulášska oslava v galantskej nemocnici

Mikuláš ako obvykle v deň svojho veľkého sviatku neobišiel ani galantskú nemocnicu a detičky, ktoré sú v nej hospitalizované aj v tomto období. Vedenie nemocnice, spoločne s vedením Oddelenia pediatrie a jeho zamestnancami, pripravili na podnet Občianskeho združenia Templars Slovakia, parádnu Mikulášsku oslavu.

Mikuláš v Nemocnici Svet zdravia Michalovce

Aktuality 07.12.2018

Mikuláš v michalovskej nemocnici

Prišiel aj k nám! Spolu s anjelom a čertom! V stredu 5. decembra potešil detských pacientov na oddelení pediatrie a vo štvrtok 6. decembra dokonca aj pacientov na oddelení dlhodobo chorých a geriatrie.

Nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň

Aktuality 07.12.2018

Pacientom v dunajskostredskej nemocnici sa budú venovať dobrovoľníci

Prečítajú im noviny, vypočujú trápenia, zahrajú sa spoločenské hry alebo len budú mlčky nablízku. Detským a starším pacientom v Nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda budú chvíle strávené v nemocnici spríjemňovať dobrovoľníci. Dunajskostredská nemocnica totiž slávnostne odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň a stala sa tak desiatou v sieti Svet zdravia, ktorá sa doň oficiálne zapojila. Ambasádorom Krajšieho dňa v Dunajskej Strede sa stal spevák Tomáš Bezdeda. Počas slávnostného otvorenia pritom nechýbal ani Mikuláš, ktorý obdaroval deti aj starších a práve dobrovoľníci sa stali jeho pomocníkmi.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO