Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    12.01.2018

V galantskej nemocnici stúpol počet pôrodov o vyše 250, 16 mamičkám sa narodili dvojičky

V nemocnici Svet zdravia Galanta sa vlani uskutočnilo 1280 pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku 2016 tak počet pôrodov stúpol o 259. Šestnásť mamičiek si z galantskej pôrodnice domov odnieslo dvojičky.

 

„Pred dvoma rokmi sme vymenili zariadenie a zrekonštruovali priestory pôrodnice tak, aby sme rodičkám zabezpečili väčšiu intimitu. V pôrodnici tak dnes máme tri pôrodné izby, v dvoch sa nachádza moderná pôrodná posteľ. Budúce mamičky si tiež môžu s lekárskym tímom vytvoriť individuálny pôrodný plán a do detailov si tak naplánovať, ako bude ich pôrod vyzerať,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Pavol Ščasný. Aj to podľa jeho slov prispelo k tomu, že počet pôrodov postupne stúpa.

Pôrodnicu tiež vlani zviditeľnila televízna šou Baby Boom, ktorá sa v jej priestoroch natáčala. „Budúce mamičky spolu s oteckami majú tiež možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, aby sa na príchod bábätka čo najlepšie pripravili,“ podotýka primár s tým, že vopred si  môžu dohodnúť i obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom. Zatiaľ čo v roku 2015 v Galante zaznamenali 977 pôrodov, v roku 2016 ich bolo 1021 a vlani už 1280.

Minulý rok sa v galantskej pôrodnici narodilo viac chlapcov – 691, ako dievčat. Tých bolo 605. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia dávali novorodencom, boli Viktória, Sofia a Adela. U chlapcov dominovali mená ako Tomáš, Adam a Dominik.

Zapamätateľný pôrod

Hoci je každý pôrod v galantskej nemocnici pre zdravotnícky tím vždy niečím výnimočný, na jeden vlaňajší si spomínajú obzvlášť radi. Do galantskej pôrodnice prišla budúca mamička, ktorá ostala po fraktúre stavcov a predkolenia invalidná.

„Ako žena s trvalými zdravotnými problémami mám bohaté a často negatívne skúsenosti s personálom a službami v slovenských nemocniciach. Bola som preto odhodlaná rodiť v zahraničí. Po referencii som však ešte skúsila navštíviť galantskú pôrodnicu a urobila som veľmi dobre,“ hovorí pani Silvia z Piešťan.

Podľa primára sa budúca mamička napriek všetkým handicapom rozhodla húževnato a trpezlivo sa pripravovať na svoj pôrod a nič z procesu nevynechať. Nakoniec sa jej narodilo zdravé dievčatko.

„Napriek cisárskemu rezu mohol byť môj manžel neustále so mnou a dcérka hneď po pôrode ležala na mojej hrudi, nebola odo mňa odlúčená. Zdravotnícky tím pre mňa zabezpečil pôrod a starostlivosť porovnateľnú s vyspelými západnými krajinami, za čo im úprimne ďakujem,“ dodala mamička. 

 Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo celkovo 9640, minulý rok sa počet pôrodov vyšplhal na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 21.06.2018

Lekárska služba prvej pomoci sa mení na ambulantnú pohotovostnú službu

Zákonom č. 257/2017 Z. z. bol novelizovaný zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Táto novela ruší lekársku službu prvej pomoci a zavádza ambulantnú pohotovostnú službu v čase od 16. do 22. hodiny v pracovných dňoch a v čase od 7. do 22. hodiny v dňoch pracovného pokoja.

Aktuality 20.06.2018

Deň zdravia s DÔVEROU

Aj tento rok poisťovňa Dôvera zorganizovala pre zamestnancov michalovskej nemocnice Deň zdravia, ktorý sa uskutočnil v utorok, 19. júna.

Aktuality 20.06.2018

Zdravotní klauni v nemocnici Galanta

Na Pediatrickom oddelení Nemocnice s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a. s. 12. júna 2018 klaunovali „zdravotní klauni“ z občianskeho združenia Červený nos pre všetky hospitalizované deti na tomto oddelení. Dobrou náladou a smiechom prispeli k ich psychickej pohode v nemocničnom prostredí a zároveň aj k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO