Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    12.01.2018

V galantskej nemocnici stúpol počet pôrodov o vyše 250, 16 mamičkám sa narodili dvojičky

V nemocnici Svet zdravia Galanta sa vlani uskutočnilo 1280 pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku 2016 tak počet pôrodov stúpol o 259. Šestnásť mamičiek si z galantskej pôrodnice domov odnieslo dvojičky.

 

„Pred dvoma rokmi sme vymenili zariadenie a zrekonštruovali priestory pôrodnice tak, aby sme rodičkám zabezpečili väčšiu intimitu. V pôrodnici tak dnes máme tri pôrodné izby, v dvoch sa nachádza moderná pôrodná posteľ. Budúce mamičky si tiež môžu s lekárskym tímom vytvoriť individuálny pôrodný plán a do detailov si tak naplánovať, ako bude ich pôrod vyzerať,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Pavol Ščasný. Aj to podľa jeho slov prispelo k tomu, že počet pôrodov postupne stúpa.

Pôrodnicu tiež vlani zviditeľnila televízna šou Baby Boom, ktorá sa v jej priestoroch natáčala. „Budúce mamičky spolu s oteckami majú tiež možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, aby sa na príchod bábätka čo najlepšie pripravili,“ podotýka primár s tým, že vopred si  môžu dohodnúť i obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom. Zatiaľ čo v roku 2015 v Galante zaznamenali 977 pôrodov, v roku 2016 ich bolo 1021 a vlani už 1280.

Minulý rok sa v galantskej pôrodnici narodilo viac chlapcov – 691, ako dievčat. Tých bolo 605. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia dávali novorodencom, boli Viktória, Sofia a Adela. U chlapcov dominovali mená ako Tomáš, Adam a Dominik.

Zapamätateľný pôrod

Hoci je každý pôrod v galantskej nemocnici pre zdravotnícky tím vždy niečím výnimočný, na jeden vlaňajší si spomínajú obzvlášť radi. Do galantskej pôrodnice prišla budúca mamička, ktorá ostala po fraktúre stavcov a predkolenia invalidná.

„Ako žena s trvalými zdravotnými problémami mám bohaté a často negatívne skúsenosti s personálom a službami v slovenských nemocniciach. Bola som preto odhodlaná rodiť v zahraničí. Po referencii som však ešte skúsila navštíviť galantskú pôrodnicu a urobila som veľmi dobre,“ hovorí pani Silvia z Piešťan.

Podľa primára sa budúca mamička napriek všetkým handicapom rozhodla húževnato a trpezlivo sa pripravovať na svoj pôrod a nič z procesu nevynechať. Nakoniec sa jej narodilo zdravé dievčatko.

„Napriek cisárskemu rezu mohol byť môj manžel neustále so mnou a dcérka hneď po pôrode ležala na mojej hrudi, nebola odo mňa odlúčená. Zdravotnícky tím pre mňa zabezpečil pôrod a starostlivosť porovnateľnú s vyspelými západnými krajinami, za čo im úprimne ďakujem,“ dodala mamička. 

 Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo celkovo 9640, minulý rok sa počet pôrodov vyšplhal na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 16.01.2018

V rožňavskej pôrodnici sa vlani uskutočnilo 567 pôrodov

V nemocnici Svet zdravia Rožňava sa počas minulého roka uskutočnilo 567 pôrodov. Dievčat prišlo na svet viac ako chlapcov a šesť mamičiek si domov z nemocnice odnieslo dvojičky.

Aktuality 15.01.2018

V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1200 detí, počet pôrodov stúpol

V nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota vlani stúpol počet pôrodov. Zatiaľ čo v roku 2016 sa ich tam uskutočnilo 1130, minulý rok sa počet zvýšil na 1215. Štyri mamičky na svet priviedli aj dvojčatá.

Aktuality 15.01.2018

V topoľčianskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 500 detí

V nemocnici Svet zdravia Topoľčany sa minulý rok narodilo 536 detí. Dievčat tam prišlo na svet viac ako chlapcov a dve mamičky si domov odniesli aj dvojičky.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO