Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    12.01.2018

V galantskej nemocnici stúpol počet pôrodov o vyše 250, 16 mamičkám sa narodili dvojičky

V nemocnici Svet zdravia Galanta sa vlani uskutočnilo 1280 pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku 2016 tak počet pôrodov stúpol o 259. Šestnásť mamičiek si z galantskej pôrodnice domov odnieslo dvojičky.

 

„Pred dvoma rokmi sme vymenili zariadenie a zrekonštruovali priestory pôrodnice tak, aby sme rodičkám zabezpečili väčšiu intimitu. V pôrodnici tak dnes máme tri pôrodné izby, v dvoch sa nachádza moderná pôrodná posteľ. Budúce mamičky si tiež môžu s lekárskym tímom vytvoriť individuálny pôrodný plán a do detailov si tak naplánovať, ako bude ich pôrod vyzerať,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Pavol Ščasný. Aj to podľa jeho slov prispelo k tomu, že počet pôrodov postupne stúpa.

Pôrodnicu tiež vlani zviditeľnila televízna šou Baby Boom, ktorá sa v jej priestoroch natáčala. „Budúce mamičky spolu s oteckami majú tiež možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, aby sa na príchod bábätka čo najlepšie pripravili,“ podotýka primár s tým, že vopred si  môžu dohodnúť i obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom. Zatiaľ čo v roku 2015 v Galante zaznamenali 977 pôrodov, v roku 2016 ich bolo 1021 a vlani už 1280.

Minulý rok sa v galantskej pôrodnici narodilo viac chlapcov – 691, ako dievčat. Tých bolo 605. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia dávali novorodencom, boli Viktória, Sofia a Adela. U chlapcov dominovali mená ako Tomáš, Adam a Dominik.

Zapamätateľný pôrod

Hoci je každý pôrod v galantskej nemocnici pre zdravotnícky tím vždy niečím výnimočný, na jeden vlaňajší si spomínajú obzvlášť radi. Do galantskej pôrodnice prišla budúca mamička, ktorá ostala po fraktúre stavcov a predkolenia invalidná.

„Ako žena s trvalými zdravotnými problémami mám bohaté a často negatívne skúsenosti s personálom a službami v slovenských nemocniciach. Bola som preto odhodlaná rodiť v zahraničí. Po referencii som však ešte skúsila navštíviť galantskú pôrodnicu a urobila som veľmi dobre,“ hovorí pani Silvia z Piešťan.

Podľa primára sa budúca mamička napriek všetkým handicapom rozhodla húževnato a trpezlivo sa pripravovať na svoj pôrod a nič z procesu nevynechať. Nakoniec sa jej narodilo zdravé dievčatko.

„Napriek cisárskemu rezu mohol byť môj manžel neustále so mnou a dcérka hneď po pôrode ležala na mojej hrudi, nebola odo mňa odlúčená. Zdravotnícky tím pre mňa zabezpečil pôrod a starostlivosť porovnateľnú s vyspelými západnými krajinami, za čo im úprimne ďakujem,“ dodala mamička. 

 Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo celkovo 9640, minulý rok sa počet pôrodov vyšplhal na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 24.09.2018

Hľadajú sa najlepšie budúce sestry

Sieť nemocníc Svet zdravia spoločne s partnermi vyhlasuje tretí ročník odbornej súťaže Florence roka 2018 pre študentky a študentov tretích ročníkov denného štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo a diplomovaná všeobecná sestra na Slovensku. Budúcim sestrám poskytne príležitosť preveriť si a zmerať sily v oblasti teoretickej a praktickej prípravy. Zároveň má jej účastníkom rozšíriť poznatky o moderných ošetrovateľských trendoch, systéme zdravotného poistenia, ako aj o iných potrebných nemedicínskych témach. Októbrové vyvrcholenie súťaže následne 20 finalistom ponúkne kombináciu odborných workshopov a napínavého súťaženia v praktických podmienkach skutočnej nemocnice. Na jedného víťaza čaká finančná výhra v hodnote 3 000 eur. Všetkým finalistom bude súčasne ponúknuté garantované pracovné miesto v nemocnici siete Svet zdravia, prví traja si pritom môžu zvoliť oddelenie podľa vlastného výberu. Registrácia do súťaže prebieha na stránke www.florenceroka.sk do 9. októbra 2018.

Komunitne miestnosti v nemocnici Svet zdravia Trebisov na onkologii a psychiatrii

Aktuality 24.09.2018

Trebišovská nemocnica zriadila pre pacientov komunitné miestnosti

Nemocnica Svet zdravia Trebišov počas letných mesiacov búrala a rekonštruovala svoje priestory a dnes oficiálne otvorila svoje prvé komunitné nemocničné miestnosti. Pacienti v nich nájdu priestor, kde môžu relaxovať s knihou alebo hudbou či tráviť čas s príbuzným v príjemnom prostredí. Dosiaľ nič podobné v nemocnici neexistovalo a aj v rámci siete nemocníc Svet zdravia ide o pilotný projekt. Novinka si vyžiadala celkovú investíciu v hodnote 18-tisíc eur a bola zrealizovaná vďaka finančnej podpore zdravotnej poisťovne Dôvera.

Nemocnica Svet zdravia Svidník sa tento rok prvýkrát zapojila do projektu Dni aktívneho dobrovoľníctva a usporiadala akciu Guľový blesk.

Aktuality 24.09.2018

Dobrovoľníci upratali okolie svidníckej nemocnice

Dobrovoľníci zbierali odpadky, čistili chodníky od prebytočnej buriny, strihali okrasné kríky i ošetrovali kvetinový záhon. Aj takto to dnes vyzeralo v areáli Nemocnice Svet zdravia Svidník, ktorá sa tento rok prvýkrát zapojila do projektu Dni aktívneho dobrovoľníctva a usporiadala akciu Guľový blesk. Takmer štyri desiatky zamestnancov nemocnice i verejnosti dnes spoločne odpracovali 114 dobrovoľníckych hodín.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO