Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    12.01.2018

V galantskej nemocnici stúpol počet pôrodov o vyše 250, 16 mamičkám sa narodili dvojičky

V nemocnici Svet zdravia Galanta sa vlani uskutočnilo 1280 pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku 2016 tak počet pôrodov stúpol o 259. Šestnásť mamičiek si z galantskej pôrodnice domov odnieslo dvojičky.

 

„Pred dvoma rokmi sme vymenili zariadenie a zrekonštruovali priestory pôrodnice tak, aby sme rodičkám zabezpečili väčšiu intimitu. V pôrodnici tak dnes máme tri pôrodné izby, v dvoch sa nachádza moderná pôrodná posteľ. Budúce mamičky si tiež môžu s lekárskym tímom vytvoriť individuálny pôrodný plán a do detailov si tak naplánovať, ako bude ich pôrod vyzerať,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Pavol Ščasný. Aj to podľa jeho slov prispelo k tomu, že počet pôrodov postupne stúpa.

Pôrodnicu tiež vlani zviditeľnila televízna šou Baby Boom, ktorá sa v jej priestoroch natáčala. „Budúce mamičky spolu s oteckami majú tiež možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, aby sa na príchod bábätka čo najlepšie pripravili,“ podotýka primár s tým, že vopred si  môžu dohodnúť i obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom. Zatiaľ čo v roku 2015 v Galante zaznamenali 977 pôrodov, v roku 2016 ich bolo 1021 a vlani už 1280.

Minulý rok sa v galantskej pôrodnici narodilo viac chlapcov – 691, ako dievčat. Tých bolo 605. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia dávali novorodencom, boli Viktória, Sofia a Adela. U chlapcov dominovali mená ako Tomáš, Adam a Dominik.

Zapamätateľný pôrod

Hoci je každý pôrod v galantskej nemocnici pre zdravotnícky tím vždy niečím výnimočný, na jeden vlaňajší si spomínajú obzvlášť radi. Do galantskej pôrodnice prišla budúca mamička, ktorá ostala po fraktúre stavcov a predkolenia invalidná.

„Ako žena s trvalými zdravotnými problémami mám bohaté a často negatívne skúsenosti s personálom a službami v slovenských nemocniciach. Bola som preto odhodlaná rodiť v zahraničí. Po referencii som však ešte skúsila navštíviť galantskú pôrodnicu a urobila som veľmi dobre,“ hovorí pani Silvia z Piešťan.

Podľa primára sa budúca mamička napriek všetkým handicapom rozhodla húževnato a trpezlivo sa pripravovať na svoj pôrod a nič z procesu nevynechať. Nakoniec sa jej narodilo zdravé dievčatko.

„Napriek cisárskemu rezu mohol byť môj manžel neustále so mnou a dcérka hneď po pôrode ležala na mojej hrudi, nebola odo mňa odlúčená. Zdravotnícky tím pre mňa zabezpečil pôrod a starostlivosť porovnateľnú s vyspelými západnými krajinami, za čo im úprimne ďakujem,“ dodala mamička. 

 Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo celkovo 9640, minulý rok sa počet pôrodov vyšplhal na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 14.12.2018

Pôrodnice Sveta zdravia sú pripravené na rodičky z okresov Svidníka a Stropkova

Dnes je posledný deň, kedy pôrodnícke oddelenie svidníckej nemocnice prijíma rodičky na plánované alebo akútne zákroky pred jeho definitívnym uzavretím, v pondelok 17. decembra 2018. Všetky rodičky sú pripravené prijať tri okolité gynekologicko-pôrodnícke oddelenia v Humennom, Vranove nad Topľou a v Michalovciach. Na plánované pôrody je pripravená bezplatná doprava, ktorú je možné objednať cez regionálne gynekologické ambulancie. V nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie. Toto rozhodnutie nijakým spôsobom neovplyvňuje zamestnanosť nemocnice.

Jesenný camp internistov v Nemocnici Svet zdravia Rožňava

Aktuality 12.12.2018

Jesenný kemp mladých internistov v Rožňave

Celkom jedenásť lekárov sa zišlo na druhom ročníku štvordňového Campu pre mladých internistov v rožňavskej nemocnici. Cieľom stretnutia je čo najviac rozšíriť odborné obzory lekárom v predatestačnej príprave a odovzdať im praktické skúsenosti, ktoré by v bežnej praxi získavali oveľa pomalšie.

Neurologická ambulancia v nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom

Aktuality 10.12.2018

V žiarskej nemocnici liečia aj zriedkavé choroby

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa zaoberajú aj chorobami, ktoré sú zriedkavé. Tie postihujú menej ako jednu osobu z 2000 obyvateľov a ešte donedávna sa zväčša nedali ani liečiť. Na neurologickom pracovisku sa začali špecializovať na neuromuskulárne ochorenia, z ktorých veľká časť je vzácna a pracovisko sa tak stáva prirodzeným regionálnym centrom pre tieto diagnózy.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO