Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    10.01.2019

V galantskej nemocnici sa vlani narodilo 1225 detí, jedenásť mamičiek priviedlo na svet dvojičky

V Nemocnici Svet zdravia Galanta sa vlani uskutočnilo 1214 pôrodov. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a 11 mamičiek si z galantskej pôrodnice domov odnieslo dvojičky.

Kurz predpôrodnej prípravy v pôrodnici Svet zdravia Galanta

 

Zatiaľ čo v roku 2016 sa v nemocnici uskutočnilo 1021 pôrodov, v roku 2017 ich bolo 1280 a vlani 1214. Chlapcov sa minulý rok v galantskej nemocnici narodilo 623, dievčat zase 602. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Viktória, Sofia a Mia. U chlapcov dominovali mená Jakub, Adam a Alex.

Mamičky spolu s oteckami majú v galantskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Dozvedia sa tak, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko. Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia. Predpôrodný kurz minulý rok absolvovalo 92 mamičiek.

Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vlani možnosť vytvoriť si individuálny pôrodný plán využilo 42 mamičiek.

Pred troma rokmi prešla pôrodnica rekonštrukciou, aby bola rodičkám zabezpečená aj väčšia intimita.  Na oddelení sa tak dnes nachádzajú tri pôrodné izby, z ktorých dve sú nadštandardné  s novou pôrodnou posteľou. Mamičky môžu využiť i možnosť alternatívnej polohy pri pôrode, nemocnica uplatňuje bonding, zabezpečuje relaxačnú hudbu alebo aromaterapiu a mamičky môžu využiť i fitloptu či hydromasáž na zmiernenie bolesti. Pôrodnica tiež umožňuje požičať si monitor dychu bábätka domov, aby mali mamičky istotu, že ich dieťatko je v poriadku.

Počas tohto roku plánuje galantská pôrodnica rozšíriť poskytovanie epidurálnej analgézie i počet nadštandardných izieb či profesionálne vyškoliť laktačnú poradkyňu a lekára zaoberajúceho sa podporou laktácie.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 21.05.2019

V trebišovskej nemocnici zaviedli novinku na tlmenie bolesti pri pôrode

Pôrodné bolesti môžu závisieť už iba od jediného gombíka. V Nemocnici Svet zdravia Trebišov zaviedli revolučnú novinku, ktorá pomáha budúcej mamičke tlmiť bolesti pri kontrakciách. Ako prví a jediní na Slovensku začali pri pôrode rodičky využívať liek remifentanil. Ten si budúca mamička dávkuje sama pomocou pumpy a vtedy, keď to potrebuje. Úľavu pritom pocíti do 30 sekúnd a trvá dve minúty.

Blog 21.05.2019

Aké zdravotné benefity má darovanie krvi?

Darovaním krvi nepomáhame len iným, ale do určitej miery aj sebe. Prispieva k regenerácii organizmu či zvyšuje odolnosť organizmu.

Aktuality 21.05.2019

Psychiatrický a neurologický deň

Viac ako stovka lekárov a zdravotných sestier sa zúčastnila 16. mája v rimavskosobotskej nemocnici na Psychiatrickom a neurologickom dni pri príležitosti 135. výročia založenia nemocnice.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO