Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    20.01.2020

V galantskej nemocnici sa vlani narodilo 1187 detí, osem mamičiek priviedlo na svet dvojičky

V Nemocnici Svet zdravia Galanta sa vlani uskutočnilo 1179 pôrodov, pričom najviac ich bolo v mesiaci august, a to 134. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a osem mamičiek si z galantskej pôrodnice domov odnieslo dvojičky.

 

Galantská pôrodnica dosahuje druhý najvyšší počet pôrodov v sieti Svet zdravia, posledné štyri roky presahuje 1000 pôrodov ročne. V roku 2016 ich bolo 1021, v roku 2017 až 1280 a v roku 2018 zase 1214.

Vlani v nej prišlo na svet 1187 detí. Chlapcov sa narodilo 605, dievčat zase 582. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Viktória a Eliška. U chlapcov dominovali mená Samuel, Jakob a Adam.

„Má päť zubov, 13 kíl, po byte lieta, je to veľký výmyselník a najväčší smejo. Sme radi, že mi odporučili práve vás a nezabúdame na super tím, s ktorým som v sprievode vianočných kolied pred rokom priviedla nášho malého syna na svet. Keďže deň čo deň počúvame a čítame sťažnosti mamičiek na nemocnice, sme vám nesmierne vďační, že som mohla rodiť vo vašej nemocnici a pod vaším vedením. Ešte raz veľké ďakujeme,“ napísala vlani v decembri do galantskej nemocnice mamička Elena z Trnavy.

99 mamičiek si vytvorilo vlastný pôrodný plán

Mamičky spolu s oteckami majú v galantskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Dozvedia sa tak, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko. Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia. Predpôrodný kurz vlani absolvovalo 122 mamičiek, o 30 mamičiek viac ako v predošlom roku.

Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vlani možnosť vytvoriť si individuálny pôrodný plán využilo 99 mamičiek, čo je o 57 viac v medziročnom porovnaní.

Mamičkám pomáhajú už aj certifikované laktačné poradkyne

Galantská pôrodnica uplatňuje metódy bonding a skin to skin, teda priloženie dieťatka na mamičkinu hruď hneď po pôrode a priloženie dieťatka k prsníku už na pôrodnej sále. Na oddelení funguje rooming-in systém a bábätko je teda počas hospitalizácie na šestonedelí s mamičkou, ak si to želá.

Počas pôrodu môžu rodičky využiť muzikoterapiu, aromaterapiu, hydroterapiu či fitloptu na zmiernenie bolesti či urýchlenie pôrodu. Pôrodnica tiež umožňuje požičať si monitor dychu bábätka domov, aby mali mamičky istotu, že ich dieťatko je v poriadku. Od minulého roka pôsobia na oddelení i certifikované laktačné poradkyne.

Plány na tento rok

Počas tohto roku plánuje galantská pôrodnica zakúpiť nový USG prístroj s lineárnou sondou, vynoviť zariadenia dvoch ambulancií a nakúpiť napríklad nové gynekologické stoly, rozšíriť poskytovanie epidurálnej analgézie či zriadiť edukačnú miestnosť pre predpôrodnú prípravu a laktačné poradenstvo.

Pôrodnica sa tiež snaží postupne implementovať štandardy BFHI (Baby Friendly Hospital Initiative), teda nemocnice priateľskej k deťom a certifikát získať. Medzi dlhodobými plánmi je aj rekonštrukcia oddelenia šestonedelia.

Celkovo sa minulý rok v 12 pôrodniciach siete Svet zdravia uskutočnilo 10 515 pôrodov. Všetko potrebné o pôrodniciach vrátane edukačných materiálov mamičky nájdu na www.mojaporodnica.sk.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 26.02.2020

Aký je rozdiel v hypoglykémii u diabetika a nediabetika?

Nondiabetická hypoglykémia je stav, kedy má ľudské telo typické príznaky hypoglykémie, čiže nízkej koncentrácie cukru (glukózy) v krvi, ale pacient, ktorý ňou trpí, nemá zistenú cukrovku.

Blog 26.02.2020

Odporúča probiotiká a vitamínové doplnky pediatrička?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podávané v dostatočnom množstve majú preukázateľne priaznivý účinok na hostiteľa (príjemcu).

Aktuality 24.02.2020

Umelá inteligencia v nemocniciach Svet zdravia: Radí pri pacientoch po cievnej mozgovej príhode

Výsledky každého pacienta s podozrením na cievnu mozgovú príhodu od tohto mesiaca hodnotí v galantskej nemocnici aj umelá inteligencia. Sieť nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj tá v Galante, totiž od februára zaviedla do siedmich svojich nemocníc systém e-Stroke Suite od spoločnosti Brainomix.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO