Aktuality, Galanta    14.06.2022

V galantskej nemocnici ocenili významných darcov krvi!

Celý svoj život zachraňoval životy ako profesionálny vojak, dnes ich napriek tomu, že je na dôchodku, zachraňuje stále, ale svojou krvou. Ján Himpán daruje krv každé tri mesiace a za posledných 30 rokov nevynechal ani jeden možný odber. K darcovstvu priviedol aj desiatky ďalších vojakov, a tiež svojho syna. Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi (14. jún) mu vedenie galantskej nemocnice odovzdalo ďakovný list za celoživotné motivovanie darcov krvi a veľký prínos pre nemocnicu. Ocenili aj ďalších šesť darcov, ktorí majú za sebou viac ako 100 odberov krvi.

Najvzácnejšej tekutiny nie je nikdy dosť, preto sme vďační za každého jedného darcu. Mnohí ľudia takto nezištne pacientom pomáhajú už roky, za čo im patrí veľká vďaka. Okrem toho, že pomáhajú zachraňovať životy, zároveň tiež svojím činom inšpirujú k darcovstvu ostatných,“ uviedla Alexandra Pavlovičová, riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Galanta.

Medzi dlhoročných darcov patrí aj Ján Himpán, ktorý chodí krv darovať od roku 1993. V tom istom roku začal v seredskom útvare organizovať spolu s vojakmi hromadné darovania krvi. Mnohí z nich chodia krv rovnako ako on darovať do dnešného dňa. K darcovstvu priviedol aj svojho syna.

„Keď som mal 23 rokov, môj otec vážne ochorel. Dlhý čas strácal množstvo krvi a napriek tomu, že šanca na jeho záchranu nebola veľká, lekári robili všetko, čo sa dalo a neustále ho držali pri živote darovanou krvou. Vtedy som sa rozhodol, že keď druhí ľudia pomáhajú môjmu otcovi svojou krvou, ja chcem iným pomôcť zas tou mojou. Darcovstvo beriem ako súčasť svojho života,“ povedal Ján Himpán, ocenený darca.  

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi v galantskej nemocnici ocenili šesť darcov, ktorí majú za sebou viac ako 100 odberov krvi. Jeden z ocenených krv daroval dokonca 147-krát. Vedenie nemocnice pre nich pripravilo drobné dary a celé predpoludnie darcom spríjemnil spevák Bystrík Červený, ktorý je zároveň ambasádorom darcovstva siete.

Kto sa môže stať darcom?

 „Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku od 18 do 65 rokov, ktorý váži viac ako 50 kilogramov. Jedným odberom darca venuje 450 ml krvi. Zásob krvi potrebných pri operáciách, úrazoch, nehodách či pre ďalších akútnych pacientov nie je nikdy dostatok, preto sme naozaj vďační za každého jedného darcu,“ dodala Erika Slobodová, primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Galanta.

Muži môžu darovať krv s odstupom troch mesiacov po odbere maximálne 4-krát do roka, ženy s odstupom 4 mesiacov po odbere maximálne 3-krát do roka. Každý, kto by chcel pacientom venovať tú najvzácnejšiu tekutinu, tak môže v galantskej nemocnici urobiť každý pracovný deň na hematologicko-transfúziologickom oddelení v čase od 07:00 do 10:00 h.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 04.07.2022

Otvorenie nového dojčenského kútika v dunajskostredskej nemocnici

Dojčiaci kútik znamená súkromný priestor, kde môže dojčiaca matka pohodlne v súkromí nadojčiť svoje batoľa.

Aktuality 01.07.2022

Zdravotníci nemocnice na Dni mesta Svidník

Mesto Svidník organizovalo po dvoch dlhých rokoch svoju tradičnú akciu pre verejnosť “Dni mesta Svidník“.

Aktuality 01.07.2022

FAMILY DAY V NEMOCNICI GALANTA

V sobotu 25.6 sa pre zamestnancov Nemocnice Sv. Lukáša v Galante uskutočnil 2. ročník podujatia s názvom FAMILY DAY.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO