Aktuality, Dunajská Streda    24.01.2020

V dunajskostredskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 900 detí

V Nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda sa počas minulého roku uskutočnilo 925 pôrodov, čo je najvyšší počet pôrodov za posledných päť rokov. Najviac pôrodov bolo v mesiacoch marec, august a september. Chlapcov v dunajskostredskej pôrodnici prišlo na svet len o niečo viac ako dievčat a štyrom mamičkám sa narodili dvojičky.

Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Anna, Zoé a Zsófia. U chlapcov zase dominovali mená Dávid, Noel, Bence a Oliver. Chlapcov sa dunajskostredskej nemocnici vlani narodilo 472, dievčat 457.

Mamičky spolu s oteckami majú v dunajskostredskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Dozvedia sa tak, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko. Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia. Predpôrodný kurz minulý rok absolvovalo 145 mamičiek, čo je o 51 viac ako v roku 2018.

Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vlani možnosť vytvoriť si individuálny pôrodný plán využilo 35 mamičiek.

Deň otvorených dverí

Dunajskostredská nemocnica pravidelne organizuje pre mamičky deň otvorených dverí svojho gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a taktiež deň s laktačnou poradkyňou. Na oboch podujatiach majú mamičky možnosť nielen si pozrieť priestory nemocnice, ale sa najmä opýtať na všetko, čo ich zaujíma a konzultovať svoje problémy či obavy. Pôrodnica zároveň pre mamičky na pamiatku vytvára odtlačok nožičky ich novorodenca a umožňuje rodičom požičať si monitor dychu bábätka domov, aby mali istotu, že ich dieťatko je v poriadku.

Pôrodnica v Dunajskej Strede získala minulý rok v expertnom hodnotení pôrodníc prvenstvo v Trnavskom kraji a obhájila tak svoje umiestnenie z roku 2018. Prieskum pripravil Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk.

Galéria



Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.01.2021

V topoľčianskej nemocnici sa vlani zvýšil počet pôrodov o 47

V Nemocnici Svet zdravia Topoľčany sa počas minulého roku narodilo spolu 681 detí.

Aktuality 15.01.2021

Dar od Občianskeho združenia „RÉMA“

„RÉMA“ občianske združenie, v zastúpení štatutárom Romanom Lencsésom, darovalo pre nemocnicu Galanta automatickú práčku a mopy.

Aktuality 15.01.2021

Vo vranovskej nemocnici sa vlani uskutočnilo o vyše 50 pôrodov viac

V Nemocnici Svet zdravia Vranov nad Topľou sa počas minulého roku narodilo 1081 novorodencov.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO