Aktuality, Svet Zdravia, Michalovce    12.07.2018

Tri otázky primárovi infektologického oddelenia MUDr. Štefanovi Zambovi

Ako sa prenášajú osýpky?

Osýpky sú  vírusové infekčné vysoko nákazlivé ochorenie sprevádzané charakteristickými vyrážkami. Pôvodcom tohto ochorenia je vírus osýpok, ktorého prirodzeným hostiteľom je výhradne človek. Nákaza sa šíri vzdušnou cestou – kvapôčkami. Vstupnou bránou sú spojovky a sliznice dýchacieho systému.

 

Čo mi hrozí, ak sa nedám zaočkovať?

U ľudí, ktorí nie sú očkovaní, respektíve v minulosti neprekonali osýpky, hrozí pri kontakte s infikovanou osobou nákaza týmto ochorením. U väčšiny pacientov prebieha ochorenie bez významných komplikácií. Napriek tomu sú karanténne a liečebné opatrenia spojené s vyradením dotyčného z pracovného a zo spoločenského života, s obmedzením sociálnych kontaktov, a to nielen nakazeného pacienta, ale rovnako aj jeho rodinných príslušníkov. Ochorenie je nebezpečné zvlášť pre malé deti, u ktorých hrozia nebezpečné komplikácie, najmä zápal pľúc, neuroinfekcie, zápal stredného ucha a prínosových dutín. Ojedinele môže ochorenie pri ťažkom priebehu končiť až smrťou pacienta. Očkovanie MMR vakcínou (očkovacia látka proti osýpkam) sa začína v 15. mesiaci života. Kolektívna imunita bráni šíreniu infekcie a vzniku miestnych epidémií. Možno ju zabezpečiť len vysokým percentom očkovanosti populácie, a preto najdôležitejším aspektom stále ostáva očkovanie.

Má vakcína nejaké vedľajšie účinky a ako dlho budem imúnny proti ochoreniu?

Pacienti tolerujú samotné očkovanie veľmi dobre, ojedinele sa vyskytne lokálna postvakcinačná reakcia, ktorá sa prejaví ako sčervenanie v mieste vpichu, mierny opuch, bolestivosť, zvýšená teplota, ktoré miznú do 2-3 dní. Po prekonaní osýpok pretrváva dlhodobá, celoživotná imunita. Po očkovaní časom dochádza k poklesu protilátok, preto je potrebné preočkovanie.

 


PATRÍM DO RIZIKOVEJ SKUPINY?

 • neočkované deti
  • ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať
  • ktoré nemajú v zdravotnej dokumentácii záznam o prekonaní ochorenia alebo záznam o očkovaní proti osýpkam
  • ktoré ešte nedosiahli určený vek očkovania (prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 11. roku života)
 • dospelé osoby, ktoré nemajú v zdravotnej dokumentácii záznam o prekonaní ochorenia alebo záznam o očkovaní proti osýpkam
 • dospelé osoby, narodené medzi rokmi 1969 až 1985 (vek 33 až 49 rokov), z dôvodu možnej nestability vakcín
 • dospelé osoby, narodené pred rokom 1985 , ktoré ochorenie neprekonali
 • neočkované komunity (ak dôjde k importu osýpok)

KAM SA MÁM PRÍSŤ ZAOČKOVAŤ?

Toto očkovanie nie je hradené zo zdravotného poistenia. Jeho cena vrátane výkonu zdravotníka je: 13,73 € s DPH.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 06.07.2020

Ako sa vyhnúť úpalu

Úpal je náhly stav, ktorý je vyvolaný nadmerným pôsobením tepla na organizmus vysokou teplotou prostredia alebo ťažkým horúčkovým ochorením. 

Aktuality 06.07.2020

Pacientom s chorým srdcom pomôže nový prístroj. Je prvým v strednej Európe.

V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE pribudla pre pacientov nová sála, ktorá je vybavená jedinečným prístrojom. Angiografický systém ARTIS icono umožní vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii vyšetriť viac pacientov za kratší čas. CINRE je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, v ktorom bude tento prístroj slúžiť pacientom.

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO