Aktuality, Trebišov    10.06.2021

Trebišovská nemocnica otvorila nový urgentný príjem

Nemocnica Svet zdravia Trebišov sa o akútnych pacientov postará v úplne nových priestoroch, dnes totiž slávnostne otvorila moderný urgentný príjem. Komplexnú rekonštrukciu svojich priestorov spolufinancovala z eurofondov a na novom pracovisku vymenila aj prístrojové vybavenie či doplnila nové, napríklad pojazdný RTG prístroj s C ramenom. Na urgente pribudla aj resuscitačná miestnosť vybavená takmer ako plnohodnotná operačná sála a novinkou je zavedenie moderného triediacieho systému pacientov, tzv. triáž. Celkové náklady na vybudovanie nového urgentu sa vyšplhali na takmer 982-tisíc eur s DPH.

 

Našou ambíciou je neustále zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť pacienta a práve nový urgentný príjem je kľúčovým vo vzťahu k plneniu našich úloh. Nové priestory urgentu sme vytvárali od marca minulého roku do februára tohto roku, teda v náročnom pandemickom období.. O to viac sa tešíme, že sa nám to podarilo a dokázali sme zvládnuť viacero veľkých výziev,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.

Pribudol moderný crash room

Na urgente vznikli nové priestranné vyšetrovne pre pacientov s internými, chirurgickými a traumatologickými ochoreniami, ktoré sa kompletne vybavili medicínskymi prístrojmi. Pribudla i moderná resuscitačná miestnosť pre starostlivosť o pacientov v mimoriadne závažnom a život ohrozujúcom stave, tzv. crash room. Miestnosť je plne zariadená špičkovým prístrojovým vybavením podobným tomu, aký obsahuje štandardná operačná sála vrátane operačného stola a operačnej lampy. Na dvojnásobok sa tiež zvýšil počet expektačných lôžok, kde sú pacienti pod 24-hodinovým monitoringom. Aktuálne sú tak na urgentnom príjme štyri expektačné lôžka a jeden izolačný box.

Triáž pacientov

Súčasťou urgentného príjmu bude aj čakáreň s recepciou. Poradie ošetrenia pacientov bude pritom založené na modernom triediacom systéme, tzv. triáži. Pacienti budú zaradení do piatich skupín podľa naliehavosti ich zdravotného stavu a najvážnejšie prípady bude nemocnica riešiť okamžite.

„Zaškolený triážny pracovník zhodnotí ťažkosti pacienta, celkový zdravotný stav a podľa presne stanovených kritérií zatriedi pacienta do adekvátnej kategórie s farebným odlíšením, ktoré bude zodpovedať naliehavosti jeho stavu. Vďaka tomuto opatreniu a spôsobu kategorizácie pacientov by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným úrazom na prežitie a na celkové uzdravenie,“ vysvetľuje primár urgentného príjmu MUDr. Marek Kozáček.

Jednotlivé farebné skupiny sa líšia nielen naliehavosťou, ale aj predbežným časom do ošetrenia. Skupiny červenej a oranžovej farby signalizujú najvyššiu prioritu – ohrozenie života a nutnosť okamžitého vyšetrenia, ostatné farebné skupiny znamenajú, že život nie je ohrozený a preto je pacient k ošetreniu zavolaný hneď, ako to je možné.

Vymenili takmer všetko prístrojové vybavenie

Pre nový urgentný príjem sa prestavali pôvodné priestory centrálneho príjmu. V rámci rekonštrukcie sa kompletne vymenila elektroinštalácia, zdravotechnika, rozvody medicinálnych plynov, štruktúrovaná kabeláž a vzduchotechnika. Pre pacientov sa vybudoval nový vstup do nemocnice a dizajn dotvára aj liata podlaha a závesný strop so svietidlami. Zrekonštruovali sa sociálne zariadenia či dobudoval sprchový kút pre pacienta na lôžku. Nové zázemie v rámci obnovy dostal aj personál.

Na urgentnom príjme tiež vymenili prakticky všetko prístrojové vybavenie, čo bolo čiastočne financované z eurofondov a čiastočne z vlastných zdrojov. Pribudlo navyše aj nové príslušenstvo, ako  pojazdné RTG C rameno, monitory vitálnych funkcií, intenzivistické lôžka, vysokoobjemové odsávačky, ohrievač infúzií či EKG.

Pomáhajú aj záchranári

Zaujímavosťou trebišovského urgentného príjmu je aj prítomnosť zdravotníckych záchranárov. „Keďže majú široký záber vedomostí a často pracujú pod tlakom vzhľadom na to, že k zraneným prichádzajú často ako prví, sú na urgentnom príjme pre sestry i lekárov vítanou posilou,“ dodáva Kozáček.

Nový urgentný príjem je priamo prepojený na rádiodiagnostické pracovisko i oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS). Bude tak koncentrovať komplexnú urgentnú starostlivosť o pacienta na jednom mieste. Trebišovská nemocnica kúpila s pomocou eurofondov aj nový CT prístroj, ktorý už bol do nemocnice dodaný a ktorý plánuje v blízkom období nainštalovať.

Pre pacientov sú nové priestory urgentného príjmu otvorené presne týždeň, teda od 3. júna.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 21.06.2021

Vo vranovskej nemocnici oceňovali elitu darcov krvi pri folklórnych tónoch

Pri príležitosti svetového dňa darcov krvi (14. júna) vo vranovskej nemocnici ocenili darcovskú elitu a spoločne im za tento opakovaný ušľachtilý čin poďakovali.

Aktuality 21.06.2021

OZ Chobotničky na návšteve vo vranovskej nemocnici

Pletené chobotničky a šité rybičky sa stali súčasťou dobrovoľníckeho projektu, ktorý sa na Slovensku každým rokom viac a viac dostáva do povedomia zdravotníckej a širšej verejnosti.

Aktuality 18.06.2021

Naši top darcovia v galantskej nemocnici

Dňa 14. júna si celý svet pripomenul Medzinárodný deň darcov krvi.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO