Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Blog, Procare, Dojčenie    27.01.2022

Treba reflux bábätka riešiť s lekárom?

Odgrgnutie aj so zvyškami jedla je u malých detí úplne normálne. Spozornieť treba, ak vášmu bábätku vyteká mliečko z úst viac ako trikrát denne aspoň počas troch týždňov.

Samovoľný návrat žalúdkového a niekedy aj dvanástnikového obsahu je u bábätiek veľmi častý. Nemusíte sa teda hneď zľaknúť, spravidla nejde o žiadny problém, ale normálny fyziologický jav. Náchylnejšie sú naň predčasne narodené detičky. Treba však rozoznať reflux a vracanie. Kým pri refluxe sa mliečko môže vrátiť len do pažeráka, alebo aj do úst a vyteká kútikmi, pri vracaní jedlo vyletí z ústnej dutiny prudšie. Ako môžete reflux riešiť a kedy je už potrebné konzultovať ho s vašim pediatrom?

Kedy hovoríme o refluxe?

Skúste na látkovú plienku vyliať čajovú lyžičku vody, aby ste mali predstavu, aký veľký mokrý fľak toto množstvo spôsobí. O gastroezofágovom refluxe (GER) sa u dieťatka hovorí vtedy, ak počas troch týždňov „ublinkáva“ mliečko viac ako 3-krát denne, a to v objeme viac ako čajová lyžička.

Príčinou býva nezrelosť dolného pažerákového zvierača, prípadne tiež hltanie vzduchu počas kŕmenia, príliš veľa vypitého mliečka, poloha na chrbátiku, alebo aj dedičnosť, neznášanlivosť kravského mlieka či iná potravinová intolerancia, neurologické ochorenie, chronické ochorenie dýchacích ciest a viaceré ďalšie.

Fyziologický reflux

Ak si vaše dieťatko kde-tu grcne, ale inak je zdravé a prospieva, ide o fyziologický GER a netreba si s ním robiť starosti. Do 3. mesiaca sa vyskytuje u viac ako polovice novorodeniatok. Fyziologický reflux sa postupne, spolu s dozrievaním tráviaceho traktu, vytráca. Ak však u vášho dieťatka pretrváva aj vo veku nad 6 mesiacov, takmer vždy sa pokladá za patologický stav. A ak sa neupraví ani do 18. mesiaca života, ide o refluxovú chorobu.

Patologický reflux

Spozornieť by ste mali v prípadoch, kedy vaše dieťa:

 • odmieta jesť – hoci je hladné a začne piť, rýchlo sa od prsníka alebo fľaše odtiahne a odmieta pokračovať v jedení
 • zvýšene sliní – dieťatko páli záha a môže sa častejšie budiť, najmä v noci
 • je podráždené – kričí častejšie a aj dlhšie ako hodinu po nakŕmení
 • často čká – z úst mu cítiť kyslý či nepríjemný zápach
 • zvracia po jedle – buď hneď, alebo aj hodinu-dve po najedení
 • nepriberá – hoci má chuť do jedla, zvracanie sa stupňuje a tak nenaberá na hmotnosti
 • všimnete si tzv. Sandiferov príznak – bábätko hádže hlavou s natiahnutým krkom, točí hlavou počas jedla alebo krátko po nakŕmení.

Aké komplikácie hrozia?

Obsah žalúdka môže podráždiť priedušnicu, vyvolať chrápanie, zachrípnutie, kašeľ, dusenie či prestávky v dýchaní pri spánku. Dieťatko neprospieva, nerastie tak, ako by malo, môže sa mu poškodiť pažerák, ktorý je zapálený. Reflux môže mať na svedomí aj zápal stredného ucha, väčšie slinenie či kazivosť zúbkov. Zvyšuje sa riziko vdýchnutia potravy a s tým súvisiace choroby dýchacích ciest ako opakované laryngitídy, zápaly priedušiek a pľúc, astma, pískanie na prieduškách. A pozor, GER môže byť jedným z faktorov, ktoré spôsobujú syndróm náhleho úmrtia, preto dieťatko nikdy nenechávajte spať na brušku bez vášho dozoru.

Kedy k lekárovi?

Jednoznačne vtedy, ak vaše dieťatko opakovane vracia. Pediater zistí, či si s refluxom poradí sám, alebo vás môže poslať na ďalšie vyšetrenia, najmä ultrazvukové, prípadne k detskému chirurgovi, ku gastroenterológovi alebo k inému špecialistovi. Výnimočne môže byť potrebné vyšetriť pažerákovú pH metriu alebo endoskopické vyšetrenie spolu s biopsiou. Tieto zákroky sa robia v nemocnici, kde vás hospitalizujú.

Veľmi často však dokážete reflux s pomocou rád lekára vyriešiť sami doma. Pediater by vám mal poradiť isté zmeny v kŕmení bábätka a v jeho polohovaní. Tieto opatrenia pomôžu pri fyziologickom a neraz aj pri patologickom refluxe, takže žiadna ďalšia liečba nie je potrebná.

Najlepšie na reflux je materské mliečko, pretože prirodzene neutralizuje žalúdočnú kyselinu.

Odborníci okrem toho odporúčajú tieto jednoduché opatrenia:

 • Nedojčite z preplnených prsníkov – silný tok mlieka spôsobuje hltavé pitie a vracanie.
 • Dojčenie v správnej polohe – hlavička bábätka musí byť vždy vyššie ako zadoček.
 • Kŕmte často a v malých dávkach.
 • Nechajte dieťa odgrgnúť – niekedy je potrebné dať dieťa odgrgnúť aj počas dojčenia, v kŕmení potom pokračujte z rovnakého prsníka, z plného by mohlo bábo začať piť hltavo a opäť zvracať. Pri odgrgávaní po jedle držte dieťatko v zvislej polohe a majte trpezlivosť, môže trvať aj pol hodinu, kým sa mu uľaví.
 • Obliekajte bábätko voľnejšie – aby ho nič netlačilo v oblasti pása.
 • Pri ležaní voľte zvýšenú polohu – pri prebaľovaní, v kočíku či v postieľke ukladajte bábätko tak, aby malo hlavičku vyššie ako zadoček. Napríklad podložte dieťatko od pása nahor vankúšom, prípadne podložte matrac zrolovanou dekou alebo nohy postele na jednej strane knihami. Uhol podložky má byť 30 až 40 stupňov.
 • Na rovnej podložke položte dieťa na bok – chrbátik mu podoprite vankúšom.
 • Pokladajte bábätko často na bruško – posilní si tak brušné svaly, no spať ho v tejto polohe nenechávajte bez dozoru.
 • Nedojčené dieťa môže dostať antirefluxnú formulu.

Tip na zahustenie materského mlieka

Zahustenie mliečka môže pomôcť proti grckaniu, no na druhej strane dokáže aj zhoršiť tichý reflux, teda návrat jedla len do pažeráka a pálenie záhy. Viacerí odborníci preto odporúčajú zahusťovať mlieko dojčeným deťom len v prípade úporného vracania a neprospievania bábätka. Okrem špeciálnej formuly je na to dobrý doma uvarený ryžový odvar.

ryzova kasicka

Ako ho pripraviť?

Dobre premyte 5 dkg ryže a dajte ju asi na hodinu variť v litri vody spolu s 5 dkg kryštálového cukru. Potom vodu sceďte a máte ryžový odvar. Prípadne všetko zmixujte najemno. Pred dojčením dajte dieťatku za lyžičku odvaru či mixovanej ryže.

Páčila sa vám táto rada od našej odborníčky?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila a vypracovala Mgr. Iveta Sedláčková, hlavná sestra nemocníc Svet zdravia v odbore neonatológia.

Mgr. Iveta Sedlackova, Manazerka dennej zmeny Nemocnice Humenne

 

MOJA PÔRODNICA je tu pre vás!

Našou snahou je vytvoriť pre vás a pre vaše bábätko komfortné podmienky, pocit bezpečia a istoty, aby ste si z našich nemocníc odniesli tie najpríjemnejšie spomienky. Pôrodnice novej generácie kladú dôraz na bezpečnosť a komfort rodičiek v maximálnom súkromí, pričom personál dbá na splnenie individuálnych požiadaviek rodičiek a na navodení pocitu domova. Pri pôrode sa využívajú zažité postupy „rooming in“, „bonding“ a „skin-to-skin“. Pôrodnice fungujú 24 hodín denne/7 dní v týždni.

Zistiť viacĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO