Aktuality, Topoľčany    16.09.2020

Topoľčianska nemocnica vynovila onkologický stacionár

Topoľčianska nemocnica komplexne vynovila svoj onkologický stacionár. Priestory, v ktorých sa podáva pacientom chemoterapia niekedy aj viac ako šesť hodín, budú odteraz komfortnejšie a pacientom aspoň trochu pomôžu odbúrať stres počas náročnej liečby. Nový stacionár, kde minulý rok podali vyše 1300 dávok chemoterapie, vznikol s finančnou podporou zdravotnej poisťovne Dôvera. Celkovo sa náklady vyšplhali na 18-tisíc eur.

 

„Našou snahou je neustále zabezpečovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ktorá však ide ruka v ruke s komfortom a pohodlím pacienta. Onkologickí pacienti počas svojej liečby často trpia silnými bolesťami a takto sme sa im snažili aspoň malou mierou uľahčiť tento náročný proces podávania chemoterapie a zlepšiť podmienky. Tešíme sa, že sme boli pri žiadosti o grant úspešní,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Topoľčany Viktor Dudáš.

Priestory pôvodného onkologického stacionára nemocnica obnovovala priebežne počas leta. Uskutočnila niekoľko stavebných úprav – vymenila elektroinštaláciu, vznikli nové stropné podhľady, zrekonštruovala sanitárne priestory, obnovila nátery na stenách, pribudli tapety, žalúzie, nový nábytok vrátane stolov či televízorov. Rekonštrukciu priestorov hradila nemocnica.

V onkologickom stacionári zároveň pribudlo osem polohovateľných kresiel, ktoré sú určené na ambulantné podávanie cytostatickej liečby. Majú tiež infúzny stojan, podložku na ruky a polohovateľné sú aj opierky. Pacientom teda umožnia zvoliť si vhodnú polohu pri liečbe a zároveň pomôžu zdravotníckemu personálu pri lepšej starostlivosti o chorého. Ich nákup bol financovaný z grantového programu zdravotnej poisťovne Dôvera Bojovníci za zdravie určenej pre zdravotnícke zariadenia.

Už štrnásty rok investujeme vlastné finančné zdroje a pomáhame meniť prostredie v nemocniciach k lepšiemu. Vieme, že pre pacientov je nesmierne dôležité liečiť sa v príjemnom a modernom prostredí, ktoré zodpovedá 21. storočiu. Nemenej dôležité je kvalitné medicínske vybavenie a kultúra pracovného prostredia aj pre personál nemocnice. Vlani sme preto zriadili grantový program, transparentný systém, v ktorom každá inštitúcia môže požiadať o financie na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti. Záujem nemocníc, ambulantných lekárov, kliník, hospicov, ale aj neziskových organizácií bol obrovský. O finančnú pomoc pre svoj projekt nás požiadalo takmer 200 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Plán obnovy onkologického stacionáru v topoľčianskej nemocnici patril medzi dôležité projekty a verím, že aspoň čiastočne pomôže pacientom pri prekonávaní ich náročnej situácie,“ povedal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Onkologický stacionár využívajú pacienti s diagnostikovaným zhubným nádorovým ochorením, ktorým je indikovaná ambulantná chemoterapeutická liečba. V rámci onkologickej ambulancie je v nemocnici ročne vyšetrených viac ako 6200 pacientov nielen z topoľčianskeho okresu, ale aj z priľahlých spádových oblastí, ako sú Bánovce nad Bebravou a Partizánske.

Pilotný projekt Bojovníci za zdravie spustila zdravotná poisťovňa Dôvera v apríli 2019. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ale aj združenia, ktoré pomáhajú pacientom, mohli elektronicky požiadať o grant až do výšky 20-tisíc eur. Jeho využitie je viazané na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti alebo doplnkovú starostlivosť o pacientov a zdravotne znevýhodnených. Po ukončení termínu prihlasovania prešli všetky žiadosti dvojkolovým hodnotením a odborná komisia z nich vybrala 29 projektov, ktorým Dôvera prerozdelila sumu viac ako 300-tisíc eur.

Viac informácií o grante na https://www.dovera.sk/grant/

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 19.01.2021

Nemocnice Svet zdravia za posledný týždeň zvýšili COVID kapacitu na východnom aj západnom Slovensku

Za posledný týždeň 13 nemocníc Svet zdravia posilnilo kapacitu pre COVID pacientov o ďalších 42 nových lôžok. Dnes dokopy disponujú až 858 lôžkami.

Aktuality 18.01.2021

Nina či Michal: Toto boli najčastejšie minuloročné mená pre bábätká v partizánskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Partizánske sa minulý rok uskutočnilo 559 pôrodov.

Aktuality 18.01.2021

V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo 1112 detí

V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa minulý rok uskutočnilo 1110 pôrodov. V predošlom roku 2019 bol počet pôrodov porovnateľný ako vlani, a to 1105.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO