Aktuality, Svet Zdravia, Topoľčany    26.11.2019

Topoľčianska nemocnica vynovila lôžkovú časť pôrodnice

Nemocnica Svet zdravia Topoľčany posledné týždne rekonštruovala svoje priestory, investovala vyše 61-tisíc eur a komplexne vynovila lôžkovú časť gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia. Pre budúce mamičky zároveň pripravila nové priestory, ktoré budú využívané pre kurzy predpôrodnej prípravy. Dnes vynovené časti slávnostne symbolicky otvorila.

 

„V topoľčianskej nemocnici sa minulý rok narodilo 583 detí a v medziročnom porovnaní počet pôrodov stúpol. Postupne sa snažíme prinášať budúcim mamičkám nové služby, môžu napríklad využívať alternatívne polohy pri pôrode či si vytvoriť individuálny pôrodný plán. Sme preto veľmi radi, že sa nám teraz podarilo zrekonštruovať aj lôžkové oddelenie pre mamičky i gynekologické pacientky a dokážeme im tak ponúknuť krajšie prostredie a väčší komfort, v ktorom sa cítia príjemne. Veríme, že v blízkej dobe budeme schopní komplexne zrekonštruovať aj pôrodný trakt,“ hovorí riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Topoľčany Viktor Dudáš.

Rekonštrukcia priestorov prebiehala v dvoch etapách, pričom hlavné časti prác nemocnica uskutočnila počas letných mesiacov. Na lôžkovom oddelení sa komplexne vymenili podlahy, dlažba či sanita v kúpeľniach, vymaľovali priestory, vymenil opotrebovaný nábytok a žalúzie. Investovalo sa tiež do elektroinštalácie a menších stavebných prác a pribudli nové orientačné tabuľky či fototapety. Celková investícia sa vyšplhala na vyše 61-tisíc eur.

Nemocnica zároveň s pomocou eurofondov koncom októbra vymenila postele na celom oddelení. Pacientky tak získali elektricky polohovateľné lôžka s možnosťou polohovania chrbta, hlavy a nôh, ktorých súčasťou sú antidekubitné matrace. Prinášajú lepší komfort pre pacientky a zároveň sa zníži námaha ošetrujúceho personálu pri obsluhe.

Na 40 lôžkach gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia topoľčianskej nemocnice ročne hospitalizujú približne 2300 pacientiek. Nový vzhľad zároveň získala webová stránka oddelenia, ktorú môžu pacientky nájsť na www.procare.sk/moja-porodnica-topolcany/

Mamičky môžu pred pôrodom cvičiť v nových priestoroch

Nemocnica pre budúce mamičky zároveň v polovici októbra vytvorila novú miestnosť pre predpôrodnú prípravu. Miesto, kde prebiehala doteraz, sa totiž stane súčasťou nových centrálnych operačných sál. Nemocnica preto upravila doterajšie administratívne priestory, do ktorých investovala približne 3000 eur vrátane nového nábytku a pomôcok.

Mamičky spolu s oteckami majú v topoľčianskej nemocnici možnosť predpôrodnú prípravu absolvovať bezplatne. Vedie ju certifikovaná pôrodná asistentka. V rámci kurzu sa dozvedia, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko. Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť. Získajú pritom nielen informácie, ale naučia sa i praktické návyky a spoznajú priestory nemocnice či personál. Predpôrodný kurz minulý rok absolvovalo 246 mamičiek.

Najčastejšie mená pre novorodencov? Ema a Jakub

Topoľčianska nemocnica rodičkám ponúka aj alternatívne polohy pri pôrode či pôrod do vody. Uplatňuje bonding a rooming in. Budúce mamičky si rovnako môžu spolu so zdravotníckym personálom pred pôrodom vytvoriť individuálny pôrodný plán a naplánovať si tak, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vlani túto možnosť využilo 60 mamičiek.

V topoľčianskej nemocnici sa minulý rok narodilo 583 detí. Chlapcov sa v nemocnici vlani narodilo 325, dievčat zase 258, jedna mamička si domov odniesli aj dvojičky. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrí Ema, Nina a Kristína. U chlapcov dominovali mená Jakub, Michal a Šimon.

Tento rok sa v topoľčianskej nemocnici k dnešnému dňu narodilo 572 detí.

Viac o predpôrodnej príprave

Komu je kurz určený?

Kurz je určený tehotným ženám, prvorodičkám aj viacrodičkám.

Témy, ktorým sa spolu venujeme

Kurz predpôrodnej prípravy možno absolvovať od ukončeného 20. týždňa tehotenstva so zameraním na tieto témy:

 • ako zvládnuť psychicky a fyzicky tehotenstvo, pôrod
 • správna životospráva v tehotenstve a počas dojčenia
 • cvičenie v trvaní cca 45 minút a následná relaxácia, fit lopty
 • výživa budúcej mamičky, výživa novorodenca
 • predstavenie pôrodnice
 • ako sa pripraviť do pôrodnice, veci pre mamičku a pre bábätko
 • naliehavé stavy v pôrodníctve – cisársky rez
 • starostlivosť o novorodenca – dojčenie, masáž, prebaľovanie
 • prítomnosť a úloha otca alebo podpornej osoby pri pôrode či pri starostlivosti o novorodenca
 • odber pupočníkovej krvi
 • priebeh pôrodu a šestonedelia
 • nácvik úľavových polôh a dýchania v 1. pôrodnej fáze
 • nácvik polôh v 2. pôrodnej fáze
 • informácie o možnosti výberu alternatívnych metód pôrodov (EPDA, pôrod do vody, entonox)

 Cvičenie pred pôrodom

Na stretnutia si prineste dobrú náladu, preukaz pre tehotné a pitný režim. Venovať sa budeme uvoľneniu celého tela, posilneniu svalstva panvového dna a nácvikom dýchania. Uvoľníme si boľavú chrbticu a pripravíme prsia na dojčenie. Odporúčame pokračovať v cvičení aj po pôrode. Cvičiť by ste mali v pohodlnom bavlnenom oblečení. Pred začiatkom s cvičením je vhodné prekonzultovať Váš stav s gynekológom.

Termíny prehliadok i predpôrodnej prípravy po individuálnom dohovore. Predpôrodná príprava je v topoľčianskej nemocnici zadarmo.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 29.09.2020

Starostlivosť o pacienta s demenciou

Pacienti s demenciou sa prejavujú zvláštnym alebo neobvyklým správaním. Často práve čudné správanie pacienta môže byť signálom tohto ochorenia. Dochádza k poruche pamäte, minulosť sa pacientovi prekrýva s prítomnosťou.

Blog 24.09.2020

Všetko o demencii

Demencia je výsledkom postupne sa zhoršujúceho chronického ochorenia mozgu, ktoré sťažuje a nakoniec úplne znemožňuje vykonávať bežné denné aktivity.

Aktuality 23.09.2020

Dobré skutky sa dejú – týždeň dobrovoľníctva v humenskej nemocnici

Dobrovoľnícke centrum KRAJŠÍ DEŇ Humenné si v rámci týždňa dobrovoľníctva, ktorý bol na celom Slovensku vyhlásený 16. – 22.9.2020 pripravilo niekoľko milých aktivít.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO