Blog, Procare    19.03.2021

Ako zvládnuť frustráciu a vyčerpanie?

Ak fungujete na stodesať percent a napriek tomu máte pocity viny a zlyhania, práve vtedy vzniká priestor na frustráciu a negatívne následky na psychike. Existujú mnohé spôsoby a možnosti, ktoré väčšine ľudí dokážu priniesť úľavu a pomoc.

Pokiaľ o tom čo sa vo vás odohráva nehovoríte, odnášate si nahromadené emócie spojené s vyčerpanosťou domov a trpí tým nie len vaše psychické zdravie, ale aj osobný a rodinný život. Potláčané emócie sa môžu neskôr prejaviť v podobe úzkostí, depresií, traumatických spomienok alebo somatických ťažkostí.

Stres je reakcia na hroziace nebezpečenstvo

Je dôležité rozumieť tomu, ako organizmus funguje pod psychickou záťažou. V podvedomí človeka sú hlboko zakorenené obranné mechanizmy, ktoré sa aktivujú v prípade ohrozenia. Prvotnými stresovými reakciami sú zamrznutie, útek alebo útok.

Dlhodobé emočné vypätie vedie k syndrómu vyhorenia. Predstavte si činku, ktorej jednu stranu tvoria stresory – zaťažujúce činitele, a druhú salutory – posilňujúce činitele.

Ľudia, ktorí sa ocitnú v dlhotrvajúcej záťaži často robia chybu, že neposilňujú salutory a ešte si nakladajú ďalšie závažia stresorov. Namiesto toho, aby si povedali, že na dnes už stačilo a šli si zabehať, ostanú ešte hodinu v práci, lebo nestihli všetko urobiť.

ko zvladat stres frustraciu vyhorenie

Nepotláčajte emócie

Práve zdieľanie pocitov je jeden z najúčinnejších nástrojov na zvládanie psychickej záťaže. Pokiaľ nehovoríte o tom, čo prežívate, ukladá sa to vo vás. Potlačované emócie sa môže neskôr prejaviť v podobe traumatických spomienok.

V práci väčšinou na to nie je čas, preto vyhľadajte odborníka alebo osobu, ktorej dôverujete, kde tieto negatívne emócie dostanete zo seba von. Keď ich v sebe budete dusiť, nahromadené emócie spojené s vyčerpanosťou sa uvoľnia po opadnutí stresu, spravidla doma po návrate z práce. Prejavuje sa to tak, že ste podráždení, nevrlí, hádaví.

Hovoriť o tom, ako toto náročné obdobie zvládate a čo prežívate je nevyhnutné, pretože uvoľnenie napätia a emócií je dôležitá súčasť odbúravania stresu a prevencie pred vyhorením.

Dýchajte – zbavte sa stresu

V ťažkých alebo frustrujúcich momentoch dýchajte nasledovným spôsobom – 4 sekundy sa nadychujte a 4 sekundy zadržte dych a 4 sekundy vydychujte. Dych sa ukľudní, prehĺbi a s ním sa upokojí aj srdce a myšlienky.

Oddýchnite si, športujte a vyhraďte si čas pre seba

Z dlhodobého hľadiska je likvidačné, ak zanedbávame seba a svoje potreby. Pretože psychika nemá energiu na zvládanie stresu. Pritom čím vyššia je psychická záťaž, tým viac je potrebné starať sa o základné fyziologické potreby, ako sú spánok, strava, pitný režim či pohybová aktivita.

Snažte sa dopriať si kvalitný spánok. Prostredníctvom spánku telo a myseľ dostane zaslúžený pokoj. Šport je skvelým pomocníkom na odpútanie sa od stresu a nepríjemných myšlienok. Robte aktivity, ktoré vás napĺňajú radosťou. Aj keď raz týždenne, ale vyhraďte si čas len pre seba.

Pomoc nie je slabosť

Stále sa nájde veľa ľudí, ktorí odmietajú pomoc psychoterapeuta. Jedným z dôvodov sú mýty typu, že nemáte nárok na slabosť, alebo že psychológa potrebuje len slaboch.

Opak je pravdou, je to prejavom psychickej zrelosti, ak si človek dokáže pripustiť, že má problém, s ktorým si sám nevie poradiť. Naučiť sa zvládať a regulovať stres je veľmi dôležite. Práveže je chybou, ak sa psychologická podpora neposkytuje pomáhajúcim profesiám, ktoré sú z hľadiska psychického zlyhania veľmi rizikové.

Pacientovi vytvárame bezpečný priestor

Prečítajte si rozhovor so všeobecnou lekárkou a psychoterapeutkou MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, ktorá sa vo svojej praxi sústreďuje na využívanie prirodzených prístupov k prevencii a liečbe ochorení. V rozhovore sa dozviete, čo je to psychoterapia, aký je rozdiel medzi psychológom, psychiatrom a psychoterapeutom, ale aj to, pre koho je takýto typ vyšetrenia vhodný.

Rozhovor nájdete tu.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO