Blog, Procare, TeleCare, Pre deti, TeleCare    06.06.2018

Syndróm suchého topenia

Počuli ste niekedy o syndróme suchého topenia? Nie? Ani Ján (36) z Bernolákova nepočul. Jedného dňa však mal jeho syn Janko nehodu pri bazéne.

 

Mokré aj suché topenie

Suché topenie je pre mnohých neznámou diagnózou. K suchému topeniu prichádza niekoľko hodín, prípadne aj deň po tzv. mokrom topení – keď je dieťa alebo dospelý pod vodou dlhšie alebo sa začne topiť, no včas ho vytiahnete a všetko sa zdá byť na prvý pohľad v poriadku. Pri suchom topení človek vodu prehltne, ale nedostane sa do pľúc. Zostane však v dýchacích cestách a môže spôsobiť kŕče, ktoré vedú k ťažkostiam s dýchaním a dokonca uduseniu.

Pracovník Linky ProCare Lekár 24 zachránil život malému Jankovi

Bol som s naším dvojročným Jankom na plavárni. Bol to okamžik nepozornosti, ale zrazu som zbadal, že synček spadol do vody. Rýchlo som za ním skočil a vytiahol ho. Bol pár sekúnd pod vodou, vykašľal vodu a zdalo sa, že je všetko v poriadku.

Suché topenie sa prejaví až niekoľko hodín po 

Keď sme sa vracali domov, všimol som si, že Janko v autosedačke chrčí. Bol neuveriteľne bledý a nedokázal sa poriadne nadýchnuť. Rýchlo som zastavil a zavolal na linku Lekár 24. Nevedel som, čo mám robiť. Keď som v rýchlosti povedal, čo sa stalo, lekár mi prikázal, nech s ním okamžite bežím na urgentný príjem. Podľa všetkého ide o syndróm suchého topenia. A mal pravdu. Našťastie sme boli len pár kilometrov od nemocnice.

Odbornosť pracovníka Lekár 24 pomohla odhaliť suché topenie

Neskôr mi pracovník ProCare Lekár 24 vysvetlili, že Janko vdýchol do pľúc vodu, hoci len v malom množstve, no zostala mu tam. Pokiaľ bol v kľude, nič sa nedialo, ale počas jazdy natriasanie spôsobilo, že sa voda začala v pľúcnych mechúrikoch rozpínať. Znížila sa tým priechodnosť dýchacích ciest, v dôsledku čoho sa Janko začal dusiť. V nemocnici ho dali na kyslíkový prístroj a stabilizovali. Vďaka pohotovosti lekára na telefóne všetko nakoniec dobre dopadlo.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Blog 01.07.2021

Sestra Ľubka pracuje v rimavskosobotskej nemocnici presne 50 rokov!

Ľuba Husáriková nastúpila na pozíciu sestry do nemocnice v Rimavskej Sobote 1. júla 1971. Odvtedy uplynulo presne 50 rokov, no ona vraví, že to ubehlo. Keď ešte ako osemročná ležala hospitalizovaná v nemocnici, zbadala milú a peknú sestru v krásnej modrej uniforme. Zostala ňou taká očarená, že už vtedy si povedala, že sa stane zdravotnou sestrou. A sľub, ktorý dala sama sebe, aj o pár rokov dodržala. A drží už polstoročie. Viac sa dozviete v rozhovore.

Blog 24.06.2021

Aký vplyv mala pandémia na deti?

Obdobie pandémie bolo hektické nielen pre zdravotníkov, ale aj pre rodičov a deti. Ako ju deti prežívali? O svojich skúsenostiach sa podelila pediatrička MUDr. Eva Mocová, PhD. z polikliniky ProCare Medissimo.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO