Blog, Lekár 24, Procare, Lekár 24, Pre deti    06.06.2018

Syndróm suchého topenia

Počuli ste niekedy o syndróme suchého topenia? Nie? Ani Ján (36) z Bernolákova nepočul. Jedného dňa však mal jeho syn Janko nehodu pri bazéne.

 

Mokré aj suché topenie

Suché topenie je pre mnohých neznámou diagnózou. K suchému topeniu prichádza niekoľko hodín, prípadne aj deň po tzv. mokrom topení – keď je dieťa alebo dospelý pod vodou dlhšie alebo sa začne topiť, no včas ho vytiahnete a všetko sa zdá byť na prvý pohľad v poriadku. Pri suchom topení človek vodu prehltne, ale nedostane sa do pľúc. Zostane však v dýchacích cestách a môže spôsobiť kŕče, ktoré vedú k ťažkostiam s dýchaním a dokonca uduseniu.

Pracovník Linky ProCare Lekár 24 zachránil život malému Jankovi

Bol som s naším dvojročným Jankom na plavárni. Bol to okamžik nepozornosti, ale zrazu som zbadal, že synček spadol do vody. Rýchlo som za ním skočil a vytiahol ho. Bol pár sekúnd pod vodou, vykašľal vodu a zdalo sa, že je všetko v poriadku.

Suché topenie sa prejaví až niekoľko hodín po 

Keď sme sa vracali domov, všimol som si, že Janko v autosedačke chrčí. Bol neuveriteľne bledý a nedokázal sa poriadne nadýchnuť. Rýchlo som zastavil a zavolal na linku Lekár 24. Nevedel som, čo mám robiť. Keď som v rýchlosti povedal, čo sa stalo, lekár mi prikázal, nech s ním okamžite bežím na urgentný príjem. Podľa všetkého ide o syndróm suchého topenia. A mal pravdu. Našťastie sme boli len pár kilometrov od nemocnice.

Odbornosť pracovníka Lekár 24 pomohla odhaliť suché topenie

Neskôr mi pracovník ProCare Lekár 24 vysvetlili, že Janko vdýchol do pľúc vodu, hoci len v malom množstve, no zostala mu tam. Pokiaľ bol v kľude, nič sa nedialo, ale počas jazdy natriasanie spôsobilo, že sa voda začala v pľúcnych mechúrikoch rozpínať. Znížila sa tým priechodnosť dýchacích ciest, v dôsledku čoho sa Janko začal dusiť. V nemocnici ho dali na kyslíkový prístroj a stabilizovali. Vďaka pohotovosti lekára na telefóne všetko nakoniec dobre dopadlo.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 08.04.2021

Kedy je vhodné riešiť chyby detskej chôdze?

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy.

Aktuality 01.04.2021

Prevádzka call centra počas veľkonočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas veľkonočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Aktuality 24.03.2021

Nemocnice Svet zdravia volajú seniorov na očkovanie: Pre ľudí 70+ majú aktuálne mnoho voľných termínov

Až v 13 zdravotníckych zariadeniach siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare majú aktuálne k dnešnému dňu takmer prázdnu národnú online čakáreň pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO