Blog, Svet Zdravia, Humenné    25.11.2016

Svet zdravia predstavil sieťový dobrovoľnícky projekt Krajší deň

Prví dobrovoľníci spríjemňujú pacientom hospitalizáciu v nemocniciach v Humennom a v Banskej Štiavnici Humenné 25. novembra 2016

Sieť nemocníc Svet zdravia predstavilo projekt nových dobrovoľníckych centier Krajší deň v Humennom a v Banskej Štiavnici. Ich hlavným cieľom je spríjemniť dospelým a detským pacientom chvíle strávené v nemocničnom zariadení, prinášať pozitívnu atmosféru na oddelenia a do pacientskych izieb. Externí zaškolení dobrovoľníci nezištne darujú časť svojho voľného času v prospech pacientov. Celý priebeh návštevy dobrovoľníkov je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, čítanie knihy, hranie spoločenskej hry alebo vedenie tvorivých dielní. Táto spolupráca s dobrovoľníkmi je začiatkom väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou na odbornú profesionálnu starostlivosť v celej sieti Svet zdravia. Už v budúcom roku by sa mali otvoriť obdobné centrá aj v ďalších nemocniciach. Hlavnou ambasádorkou projektu sa stala speváčka Katarína Knechtová.

V rámci centier Krajší deň pôsobí aktuálne v humenskej nemocnici 9 dobrovoľníkov a v banskoštiavnickej nemocnici 8 dobrovoľníkov. Svoju aktivitu zameriavajú primárne na pacientov na detskom oddelení, respektíve na pacientov seniorov v oddeleniach pre dlhodobo chorých pacientov (v Banskej Štiavnici aj v rámci domu ošetrovateľskej starostlivosti).

Pre dobrovoľníkov v nemocnici je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom v zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z ich pôsobenia v nemocnici.

nahald_35A1123.jpg

Odporúčaný profil dobrovoľníka:

  • vek 17 rokov a viac;
  • dobrý zdravotný stav;
  • správna dávka sebareflexie, empatie a trpezlivosti;
  • pozitívne naladený;
  • ochotný aspoň jeden-krát do týždňa navštíviť pacientov nemocnici na jednu až dve hodiny.

„Projekt dobrovoľníctva je začiatkom väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou na odbornú profesionálnu starostlivosť v nemocniciach Sveta zdravia. Dobrovoľnícka činnosť je súčasťou prosociálneho správania sa a výrazom súcitu s inými ľuďmi. Je to prejav altruizmu, cítenia a myslenia pre iných ľudí. Rozhodnúť sa pre službu chorým deťom a dospelým v akomkoľvek smere je hodné nesmiernej úcty a obdivu. Veľmi si želáme, aby mali naši pacienti v nemocniciach s dobrovoľníkmi krajší deň,“ zdôraznila Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia.

nahald_35A1182.jpg

Veľmi dôležité je komunikovať s chorými ľuďmi pozitívne a s orientáciou na zdravé veci, na pekné spomienky z ich života a sprostredkovať im dianie z ich mikroregiónu. Každý dobrovoľník sa môže so svojim vybraným pacientom podeliť o svoje koníčky a pomôcť vyplniť čas človeku v náročnej životnej situácií, ktorou hospitalizácia prirodzene je.

Dobrovolnici Krajsieho dna na detskom oddeleni v HE.jpg

„Zmysluplné trávenie času počas hospitalizácie napomáha liečivému procesu. Verím, že o tento komunitný projekt prejaví záujem čo najviac dobrovoľníkov. Som presvedčený, že ich nezištnú pomoc a nasadenie ocenia všetci naši pacienti a že práve na pôde nemocnice vznikne ešte intenzívnejšie sociálne puto medzi ľuďmi tohto regiónu,“ vysvetlil Marián Béreš, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Humenné.

Katka Knechtova - ambasadorka Krajsieho dna.jpg

Ambasádorkou dobrovoľníckych centier Krajší deň sa stala speváčka Katarína Knechtová.

„Som veľmi rada, že môžem osobne podporiť túto peknú myšlienku. Viem sa vcítiť do malých a veľkých pacientov, ktorí sú nútení stráviť nejaký čas v nemocnici a verím, že aj ja svojou prítomnosťou budem spestrením a psychickou podporou pre týchto ľudí,“ doplnila Katarína Knechtová.

Katka Knechtova na oddeleni pre dlhodobo chorych.jpg

Bližšie informácie vrátane potrebných kontaktov na dobrovoľnícke centrá Krajší deň v Humennom a v Banskej Štiavnici pre prípadných záujemcov: www.krajsi-den.skĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 23.02.2018

Schôdza spolku lekárov

22. februára 2018 sa konala vedecká pracovná schôdza Spolku lekárov SLS v Michalovciach. Program pripravilo tentokrát urologické oddelenie pod vedením primára MUDr. Juraja Drába.

Aktuality 23.02.2018

Termíny PFP na pôrod

Termíny prípravy rodičky a manžela /partnera, inej blízkej osoby/ na pôrod v mesiaci marec.

Aktuality 22.02.2018

Pozvánka na diskusné fórum

Srdečne Vás pozývame na diskusné fórum na tému funkcie tukového tkaniva - tukové tkanivo ako endokrinný orgán.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO