Blog, Prevencia, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    04.06.2019

Stúpa výskyt salmonelóz s teplotou vzduchu?

Salmonelové infekcie sa vyskytujú počas celého roka s maximálnym výskytom v letných mesiacoch.

 

Človek sa obvykle nakazí konzumáciou infikovaných potravinárskych produktov, najčastejšie mäsa, vajec a mlieka ako napr. majonézové šaláty, cukrárenské a mliečne výrobky. Na vyvolanie nákazy sa salmonely musia v potravine rozmnožiť.

Pričom sú schopné v potravinách sa množiť pri teplotách okolo 10 až 60 stupňov Celzia. Rýchlo ich ničí teplota nad 80 stupňov Celzia a bežné dezinfekčné prostriedky. Vznik a priebeh ochorenia závisí od infekčnej dávky salmonel.

Ako sa dá salmonelóze vyhnúť a na čo by sme si mali dávať pozor?

Prevenciou salmonelózy je vyhýbať sa konzumácii nedostatočne tepelne upravených jedál, najmä v letných mesiacoch. Skladovať suroviny v chladničke, dodržiavať hygienické opatrenia pri manipulácii so surovým mäsom a vajíčkami. Je potrebné zmrazené suroviny pred tepelnou úpravou dôkladne rozmraziť, aby sa prevarili v celom objeme. Napokon je nevyhnutné tiež dbať na zásady osobnej hygieny pri použití toalety.

Na čo si dávať pozor počas zahraničných dovoleniek?

Základom prevencie salmonelózy počas zahraničných dovoleniek je striktné dodržiavanie zásad osobnej hygieny. Netreba konzumovať jedlá ponúkané pouličnými predavačmi. Bezpečné jedlá sú podávané zahorúca. Hotové pokrmy by sme mali uchovávať pri teplote pod 10 stupňov Celzia a jesť len priemyselne vyrobené mrazené výrobky.

Hovorí sa, že zdravé telo sa dokáže so salmonelou vysporiadať aj samo. To platí u zdravého dospelého človeka. Kedy je však čas ísť k lekárovi?

Salmonelová infekcia môže prebiehať pod rôznymi klinickými formami, od asymptomatickej cez najčastejšiu a najtypickejšiu gastroenteritickú formu až po bakteriémiu s horúčkou. Dehydratáciou, stratou tekutín, sú najmä malé deti a starší ľudia. Tí by mali v prípade rozvoja gastroenteritídy včasne navštíviť obvodného lekára, ktorý po zhodnotení závažnosti klinických príznakov, subjektívnych ťažkostí, hydratácie a epidemiologickej anamnézy môže pacienta odoslať na infektologické pracovisko.

V prípade vyjadrenej dehydratácie, hrozby minerálového rozvratu, obmedzenia perorálneho príjmu, neúspechu ambulantnej liečby, prípadne imunokompromitácie, ev. polymorbidity, je indikovaná hospitalizácia a liečba na infektologickom oddelení.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Kristína Kaňuchová, Infektologické oddelenie, Nemocnica Svet zdravia Michalovce.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera?

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 06.07.2020

Ako sa vyhnúť úpalu

Úpal je náhly stav, ktorý je vyvolaný nadmerným pôsobením tepla na organizmus vysokou teplotou prostredia alebo ťažkým horúčkovým ochorením. 

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Blog 30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO