Krása, šport a relax, Procare, Vlog    21.02.2018

Stravovanie pri športovej príprave

Výživa je neoddeliteľnou súčasťou tréningu k vytúženému cieľu. Veľmi vhodný spôsob ako podporiť výkonnosť je stravovanie. Športovci, ktorých športový výkon presahuje trvanie dvoch hodín využívajú špeciálnu diétu pred pretekom.

 

Sacharidová super kompenzačná diéta

Cieľom tejto diéty je zvýšenie glykogénových zásob v organizme. Je možné ju absolvovať sedem dní pred pretekom (3+3+1) alebo v kratšej verzii – štyri dni pred pretekom (2+2+0).

Prvé tri dni sa sústredíte na elimináciu sacharidov z vašej stravy. V týchto dňoch by mali vo vašom jedálničku dominovať ryby, ktoré obsahujú najvyšší podiel bielkovín (kapor, tuniak, halibut, treska), ďalej vajcia, hovädzí steak, kuracie mäso, zeleninu, ale vo veľmi obmedzenom množstve.

Pitný režim a príjem vitamínov počas diéty

Čo sa týka nápojov veľa možností nie je. Voda a nesladený čaj, pretože cukor je takmer všade.

Dni, keď neprijímame žiaden cukor, je organizmus náchylnejší na ochorenia. Dochádza k poklesu imunity. Preto sa odporúča dopĺňať vitamíny B a C. Je možné, že sa objavia pocity apatie, nevládania a pocity úzkosti vedúce až k psychickej nepohode.

Druhá trojdňová fáza

Cieľom druhej fázy je obmedziť príjem bielkovín a navýšiť množstvo sacharidov, t.j. prijímanie cukrov vo vysokom množstve. Odporúča sa v tejto fáze denne prijať 3 gramy sacharidov na kilogram telesnej hmotnosti.

Strava by mala obsahovať najmä ryžu, zemiaky, cestoviny, ovocie, sušené ovocie, pečivo. V strave bohatej na sacharidy musíme dbať na dostatočný prísun tekutín, pretože dochádza k zvýšenej spotrebe tekutín. Tréningy sú iba v nízkej intenzite.

Záver diéty

Záver diéty – fáza normalizácie je deň pred pretekom. Stravujete sa normálne. To znamená, že prijímate všetky makroživiny- cukry, tuky, bielkoviny ako ste zvyknutí.
Výsledkom super kompenzačnej diéty je nahromadenie glykogénu v pracujúcich svalových bunkách. Super kompenzáciou si môžete zvýšiť svoj výkon. Treba si však dávať pozor. Takáto diéta sa neodporúča viac ako 3x do roka.

Viac tipov, ako správne stravovať pri športovaní, vám prezradí úspešná slovenská bežkyňa a trénerka Romana Komarňanská.

Romana sa pravidelne umiestňuje v pretekoch od 5 do 42 kilometrov na najvyšších priečkach. Behu sa venuje takmer neustále, trénuje sama, ale má aj svojich zverencov. Behu sa venuje denne hodinu až dve, k tomu pridáva iné pohybové aktivity a regenerácia. Pre svojich zverencov pripravuje tréningové plány a aj ich vedenie.

Páčil sa vám tento článok? Viac rád si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždniĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 18.09.2019

Prešovská poliklinika ProCare vytvorila pre mamičky prvý dojčenský kútik

Najväčšia poliklinika v meste zrekonštruovala aj dve pediatrické ambulancie.

Aktuality 12.09.2019

Zvolenská poliklinika vynovila rehabilitačné pracovisko

Poliklinika ProCare Zvolen zrealizovala v uplynulých mesiacoch rekonštrukciu svojho fyziatricko-rehabilitačné pracoviska. To sa zameriava na poskytovanie komplexnej rehabilitačnej starostlivosti a širokého spektra liečebných procesov.

Blog 24.07.2019

Každá desiata operácia kŕčových žíl sa robí zle, vysvetľuje expert na cievnu chirurgiu

Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Do ich operácií sa pritom často púšťajú všeobecní chirurgovia, ortopédi a dokonca aj praktickí lekári, ktorí nemajú na takéto zákroky odborné vzdelanie. Ak sa potom operácia neurobí správne, kŕčové žily sa obnovia. Za Vladimírom Šefránkom, špecialistom na cievnu chirurgiu, chodí do Polikliniky ProCare Betliarska každý desiaty pacient na opravu výkonu, ktorý mu na predošlom pracovisku urobili nesprávne.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO