Blog, Michalovce    11.06.2020

Starajú sa o Vaše zdravie – MUDr. Ľubomír Špak, MPH

Michalovce sú okresné mesto, v ktorom sa nachádzajú dve nemocnice. Psychiatrická nemocnica Michalovce, n.o., poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom postihnutých psychickými chorobami a poruchami. Druhá, ktorá v dnešnej podobe funguje od jesene 2017, Nemocnica novej generácie, je všeobecná nemocnica a poskytuje široký záber zdravotnej starostlivosti o pacientov.

 

MUDr. Ľubomír Špak, MPH
primár centra intervenčnej angiológie, Nemocnica Svet zdravia Michalovce

Ste primárom nového centra intervenčnej angiológie. Čo všetko pacientom ponúkate?
Zaoberáme sa endovaskulárnou liečbou, čiže liečbou, ktorá sa deje v cievach. Liečime ako ochorenia žíl, tak aj ochorenia tepien. Ochorenia žíl sme už spomínali, sú to varixy, ktoré odstraňujeme modernou metódou rádiofrekvenčnej ablácie, kde je aplikovaný len jeden vpich. Pre pacienta je táto metóda mimoriadne šetrná. Čo sa týka žíl, tak sa venujeme hlavne rekanalizácii, čiže spriechodneniu žíl v oblasti panvy. V neposlednom rade sa zameriavame aj na ochorenia tepien, ako je napríklad ich zúženie, rozšírenie alebo upchatie. Toto ochorenie sa rieši angioplastikou, kde do tepny zavedieme rôzne katétre a balóniky. Angioplastika sa vykonáva ako na dolných končatinách, tak aj na cievach, ktoré zásobujú obličky, črevá, horné končatiny a mozog.

Môže sa takáto operácia aj nepodariť, respektíve nastať nečakaná komplikácia?
Skomplikovať sa môže, samozrejme, každá operácia. Väčšinou, ak sa robia zákroky dolných končatín v štádiu, keď má pacient v podstate len dve možnosti. Buď sa mu končatina amputuje, alebo mu cievy otvoríme a pokúsime sa nohu zachrániť. V tomto prípade, aj keby operácia dopadla zle, čo sú štatisticky cca 2 %, tak sa mu končatina amputuje. K amputácii by došlo bez operácie v každom prípade. Ako som už poznamenal, pri každej operácii môžu nastať komplikácie, dokonca aj pri tých banálnych. Snažíme sa ich minimalizovať a aj vďaka mojim skúsenostiam za takmer  20 rokov praxe a tisícom operovaných pacientov sa nám to darí.

Ako lekár máte bohaté skúsenosti aj zo zahraničia. Môžete porovnať fungovanie u nás a v zahraničí?
Ako lekár som pracoval v Českej republike, neskôr to bol VÚSCH Košice, následne v Nemecku, konkrétne v Hamburgu, a aktuálne som v Michalovciach. Ak to mám porovnať, tak tie problémy pacientov sú v jednotlivých krajinách takmer rovnaké. Rozdiely vnímam hlavne v dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Na najvyššej úrovni to je asi v Nemecku, lekár má na pacienta viac času. Vo výsledku to znamená, že pacient má väčší komfort, podrobnejšie informácie a zákrok mu je poskytnutý v kratšom čase. V niektorých angiologických centrách na Slovensku a v Českej republike sa čakacie lehoty pohybujú rádovo v mesiacoch. V Michalovciach máme napríklad najdlhšiu čakaciu lehotu približne mesiac. Čas od vyšetrenia po samotnú operáciu sa snažíme našim pacientom skrátiť čo najviac.      

Poviete nám nejaký zaujímavý prípad z praxe?
Osobne ma tešia hlavne maličkosti alebo keď sa podarí vyriešiť nejaké vzácnejšie ochorenie. Medzi takéto ochorenia patrí postihnutie horných končatín. Sú to najmä aterosklerotické postihnutia, kde sú zúžené alebo uzatvorené cievy a pacientovi hrozí amputácia končatiny. Toto je pomerne veľká výzva a nesmierne ma teší, ak sa to podarí vyriešiť.

Ako sa vám pracuje v Michalovskej nemocnici?
Tento odbor je pomerne mladý a prudko sa rozvíja. Preto ho považujem za atraktívny aj pre budúcich lekárov. Musíme si vychovávať novú generáciu, bez toho to proste nepôjde. Aktuálne mám v centre dvoch mladých a veľmi šikovných lekárov, čiže máme kvalitný tím a nové pracovisko. V Nemocnici Svet zdravia Michalovce hlavne vnímam iný prístup, na aký som bol zvyknutý v iných nemocniciach na Slovensku. Na našom pracovisku máme voľné ruky a môžeme sa profesionálne realizovať. Spomeniem to na príklade novej operačnej sály v rámci centra intervenčnej angiológie. Pri tomto projekte som sa podieľal na kompletnom návrhu a usporiadaní. Aktívne sme to konzultovali s vedením a projektantmi, pričom moje pripomienky boli zapracované. Výsledkom je špičková operačná sála, ktorá nemá v našom regióne obdobu a patrí medzi špičku v rámci celej Európy.

S akými vyšetreniami sa stretneme na vašom oddelení?
V ambulancii sa pacient stretne najčastejšie s ultrazvukovým vyšetrením a takisto meraním tlaku, čo je tzv. pletyzmografické vyšetrenie na tepnách a žilách dolných končatín. Priamo na oddelení robíme vyšetrenia invazívne, kde si vieme zobraziť cievny systém.

Ako prebieha vyšetrenie pacienta?
Každý pacient prejde ambulantným vyšetrením a presne mu určíme, na aký typ liečby je vhodný. Na základe výsledkov vyšetrenia poskytneme pacientovi najvhodnejšiu alternatívu.

Hĺbková a vonkajšia žilová trombóza. Ako sa tieto často spomínané ochorenia prejavujú?
Vonkajšia alebo povrchová trombóza sa prejavuje na dolnej končatine, najčastejšie v oblasti kŕčovej žily, kde sa vytvorí tvrdý a bolestivý hmatný pruh. Príčinou tohto pruhu je krvná zrazenina – trombus. V tomto prípade väčšinou nedochádza k opuchu celej končatiny. Hlboká trombóza vzniká v hlbšie položených žilách a v závislosti od jej rozsahu sa prejavuje najčastejšie bolesťou a tuhým opuchom lýtka alebo celej dolnej končatiny.

Akú bolesť pociťuje pacient počas tohto ochorenia?
V tomto prípade je bolesť skôr trvalejšia. Má charakter tupej, respektíve tlakovej bolesti, ktorú spôsobuje fakt, že krv nemá možnosť rýchlejšie odtekať. U pacienta sa bolesť prejavuje ako pri pohybe, tak aj v pokoji.

Môže byť trombóza dedičná?
Toto ochorenie ako také dedičné nie je. Dedičná je však náchylnosť na vznik trombózy. Človek v rámci svojej genetickej výbavy môže mať predispozície na tvorbu krvných zrazenín. Je však potrebné povedať, že predispozícia je len jeden z faktorov. Pre jej vznik je potrebný stret viacerých vecí.

Aké sú prejavy kŕčových žíl a aká by mala byť prevencia?
Kŕčové žily sa prejavujú hlavne vizuálne, niekedy bolia alebo môže nastať povrchová tromboflebitída. Ochorenie môže takisto spôsobovať pocit ťažkých nôh, opuchy, pocit napätia v dolnej končatine a, samozrejme, bolesti. Najúčinnejšou prevenciou je zdravý životný štýl. Rizikové faktory sú najmä fajčenie a obezita. Sú však prípady, keď sú tieto kŕčové žily dedičné a nedá sa tomu úplne zabrániť ani pri odstránení rizikových faktorov.

Sú vašimi pacientmi častejšie muži alebo ženy?
V tomto prípade je to viac-menej vyrovnané. Naši pacienti sú hlavne starší ľudia, keďže tieto ochorenia sa prejavujú vo vyššom veku. Odlišné zloženie pacientov, čo sa veku týka, je len pri žilových ochoreniach. V tomto prípade ide o celé spektrum od adolescentov až po najstarších.

Aké sú vaše ciele do budúcna?
Celú svoju kariéru mám jeden cieľ a tým je robiť medicínu na čo najvyššej úrovni. Je to každodenný boj a pokiaľ sa mi to podarí zvládať, tak budem spokojný.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Blog 01.07.2021

Sestra Ľubka pracuje v rimavskosobotskej nemocnici presne 50 rokov!

Ľuba Husáriková nastúpila na pozíciu sestry do nemocnice v Rimavskej Sobote 1. júla 1971. Odvtedy uplynulo presne 50 rokov, no ona vraví, že to ubehlo. Keď ešte ako osemročná ležala hospitalizovaná v nemocnici, zbadala milú a peknú sestru v krásnej modrej uniforme. Zostala ňou taká očarená, že už vtedy si povedala, že sa stane zdravotnou sestrou. A sľub, ktorý dala sama sebe, aj o pár rokov dodržala. A drží už polstoročie. Viac sa dozviete v rozhovore.

Blog 24.06.2021

Aký vplyv mala pandémia na deti?

Obdobie pandémie bolo hektické nielen pre zdravotníkov, ale aj pre rodičov a deti. Ako ju deti prežívali? O svojich skúsenostiach sa podelila pediatrička MUDr. Eva Mocová, PhD. z polikliniky ProCare Medissimo.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO