Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Trebišov    26.06.2019

Správna nosová hygiena je dôležitá aj u malých detí

Najdôležitejšie v liečbe zápalu stredného ucha je odstrániť alebo zmierniť príčinu. Teda liečiť u pacienta nádchu, a to opakovaným odsávaním obsahu z nosovej dutiny alebo vyfúkaním hlienov z nosa a kvapkami do nosa.

 

Správna nosová hygiena dôležitá aj u malých detí

Detský organizmus je vystavený vysokému riziku vzniku infekcie. Infekcia zavedená do nosa, sťažuje dieťaťu dýchanie množstvom vytvorených hlienov. Na čistenie nosa u detí môžeme použiť kvapky alebo sprej.

U novorodencov a malých detí sa odporúčajú prípravky s morskou vodou .V prípade nosových kvapiek, si „nastavíme“ dieťa tak, aby ležalo s hlavou v miernom záklone. Do každej nosovej dierky dáme 2 – 3 kvapky, a necháme niekoľko minút pôsobiť . Túto procedúru by mal náš nos „absolvovať“ 2 – 3x denne. Kvapky zriedia hlien, a dieťatku buď:

  1. stečú do ústnej dutiny, kde ich prehltne (vzhľadom na zriedenie kvapkami nehrozí dráždenie tráviaceho sústavy), alebo ich vyfúka (prípadne mu v tom pomôžeme)
  2. hlieny je potrebné odsať odsávacím zariadením (určeným na tento proces). Pri odsávaní používať    radšej  hadičkovú odsávačku. Tá je jemnejšia a nepodráždi tak jemnú sliznicu nosa u dieťaťa.

Platí zásada, že fúkame každú nosovú dierku zvlášť

Vytvorí sa ak správny tlak cez jednu nosovú dierku  a my sa môžeme ľahšie zbaviť hlienov. V prípade bolestí, liečime bolesť a príčinu – podávame analgetiká a antiflogistiká,  napríklad  Paracetamol  alebo  silnejší  proti  bolesti  Ibuprofen.

Lokálne  /do ucha/ podávame  ušné kvapky Burrow-alkohol,  prípadne kvapky  Otobacid  3 – 4 x denne na zmiernenie bolesti. Nie sú indikované antibiotické kvapky, podávané do vonkajšieho zvukovodu – nemôžu sa dostať cez celistvú blanku bubienka do stredného ucha.

Ako predchádzať výskytu zápalov stredného ucha?

  • Obmedzte návštevu zariadení, kde sa nachádza veľké množstvo detí, najmä v rizikových ročných obdobiach (jar, jeseň).
  • Nefajčte a vyhýbajte sa fajčiarskemu prostrediu.
  • Obmedzte u detí cumlík – satie podporuje prienik hlienu do Eustachovej trubice.
  • Nekŕmte deti v dojčenskom veku poležiačky.
  • Umývajte si pravidelne ruky.
  • Fúkajte nos správne – každú nosovú dierku samostatne.
  • Dojčite najdlhšie, ako môžete, minimálne 6 mesiacov; v materskom mlieku sa nachádzajú protilátky, ktoré chránia deti pred mikroorganizmami.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Ľudmila Vasilková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre ORL, primárka ORL oddelenia v trebišovskej nemocnici.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 24.02.2020

Umelá inteligencia v nemocniciach Svet zdravia: Radí pri pacientoch po cievnej mozgovej príhode

Výsledky každého pacienta s podozrením na cievnu mozgovú príhodu od tohto mesiaca hodnotí v galantskej nemocnici aj umelá inteligencia. Sieť nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj tá v Galante, totiž od februára zaviedla do siedmich svojich nemocníc systém e-Stroke Suite od spoločnosti Brainomix.

Svet Zdravia 12.02.2020

Dom ošetrovateľskej starostlivosti Trebišov

Potrebujete dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť o svojho blízkeho?

zena celulitida strie razova vlna

Aktuality 29.01.2020

S rázovou vlnou proti celulitíde či striám

Vďaka liečbe rázovou vlnou dokážeme pri akútnych príznakoch výrazne zmierniť či až odstrániť bolesť už po prvom ošetrení. Okrem terapeutických výkonov, môžete túto metódu využiť aj pri skrášľovaní v oblastiach ako sú celulitída, strie, nahromadený tuk v oblasti brucha, stehien a sedacieho svalstva.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO