Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Pre deti, Trebišov    26.06.2019

Správna nosová hygiena je dôležitá aj u malých detí

Najdôležitejšie v liečbe zápalu stredného ucha je odstrániť alebo zmierniť príčinu. Teda liečiť u pacienta nádchu, a to opakovaným odsávaním obsahu z nosovej dutiny alebo vyfúkaním hlienov z nosa a kvapkami do nosa.

 

Správna nosová hygiena dôležitá aj u malých detí

Detský organizmus je vystavený vysokému riziku vzniku infekcie. Infekcia zavedená do nosa, sťažuje dieťaťu dýchanie množstvom vytvorených hlienov. Na čistenie nosa u detí môžeme použiť kvapky alebo sprej.

U novorodencov a malých detí sa odporúčajú prípravky s morskou vodou .V prípade nosových kvapiek, si „nastavíme“ dieťa tak, aby ležalo s hlavou v miernom záklone. Do každej nosovej dierky dáme 2 – 3 kvapky, a necháme niekoľko minút pôsobiť . Túto procedúru by mal náš nos „absolvovať“ 2 – 3x denne. Kvapky zriedia hlien, a dieťatku buď:

  1. stečú do ústnej dutiny, kde ich prehltne (vzhľadom na zriedenie kvapkami nehrozí dráždenie tráviaceho sústavy), alebo ich vyfúka (prípadne mu v tom pomôžeme)
  2. hlieny je potrebné odsať odsávacím zariadením (určeným na tento proces). Pri odsávaní používať    radšej  hadičkovú odsávačku. Tá je jemnejšia a nepodráždi tak jemnú sliznicu nosa u dieťaťa.

Platí zásada, že fúkame každú nosovú dierku zvlášť

Vytvorí sa ak správny tlak cez jednu nosovú dierku  a my sa môžeme ľahšie zbaviť hlienov. V prípade bolestí, liečime bolesť a príčinu – podávame analgetiká a antiflogistiká,  napríklad  Paracetamol  alebo  silnejší  proti  bolesti  Ibuprofen.

Lokálne  /do ucha/ podávame  ušné kvapky Burrow-alkohol,  prípadne kvapky  Otobacid  3 – 4 x denne na zmiernenie bolesti. Nie sú indikované antibiotické kvapky, podávané do vonkajšieho zvukovodu – nemôžu sa dostať cez celistvú blanku bubienka do stredného ucha.

Ako predchádzať výskytu zápalov stredného ucha?

  • Obmedzte návštevu zariadení, kde sa nachádza veľké množstvo detí, najmä v rizikových ročných obdobiach (jar, jeseň).
  • Nefajčte a vyhýbajte sa fajčiarskemu prostrediu.
  • Obmedzte u detí cumlík – satie podporuje prienik hlienu do Eustachovej trubice.
  • Nekŕmte deti v dojčenskom veku poležiačky.
  • Umývajte si pravidelne ruky.
  • Fúkajte nos správne – každú nosovú dierku samostatne.
  • Dojčite najdlhšie, ako môžete, minimálne 6 mesiacov; v materskom mlieku sa nachádzajú protilátky, ktoré chránia deti pred mikroorganizmami.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Ľudmila Vasilková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre ORL, primárka ORL oddelenia v trebišovskej nemocnici.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Blog 30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Rady lekárov 12.06.2020

Preventívna prehliadka

V súvislosti s koronakrízou sa veľa hovorilo o tom, že nevykonávanie preventívnych prehliadok bude mať za následok zvýšenú mieru odvrátiteľnej úmrtnosti. Je tomu tak naozaj? Dozviete sa v rade všeobecnej lekárky pre dospelých Nemocnice Svet zdravia Michalovce MUDr. Kataríny Varechovej.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO