Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Aktuality, Spišská Nová Ves    12.09.2023

Spišskonovoveská nemocnica otvorila nové Gastroenterologické centrum

Väčšie a modernejšie priestory, nové medicínske vybavenie aj väčší počet vyšetrených pacientov. Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves otvorila nové Gastroenterologické centrum, vďaka čomu sa dokáže v rovnakom čase postarať o viac pacientov s gastroenterologickými problémami. Súčasné zázemie je vybavené modernou medicínskou technikou a priestormi, ktoré sú bezpečnejšie tak pre pacientov, ako aj pre personál. Náklady nemocnica financovala z vlastných zdrojov a celkovo sa vyšplhali na 370 000 eur. S prácami začali v novembri 2022, pričom prvého pacienta v nových priestoroch vyšetrili v auguste tohto roka.

„Spišskonovoveská nemocnica sa neustále snaží o skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti v širšom spišskom regióne. To dokazujú aj väčšie projekty ako príprava výstavby nového nemocničného pavilónu a rekonštrukcia existujúceho monobloku z Plánu obnovy, ale hlavne projekty tohto typu. Rekonštrukcie oddelení, stále kvalitnejšia starostlivosť o pacientov a snaha rozvíjať zdravotnú starostlivosť, ktorá v regióne chýba. Inak to nebolo ani pri vzniku gastroenterologicko-endoskopického pracoviska, ktoré v nemocnici pred niekoľkými rokmi vytvorili na zelenej lúke a dnes pacienti prichádzajú do celkom nových moderných priestorov Gastroenterologického centra,“ uviedol Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

„Ešte v roku 2015 realizoval gastroenterologické a endoskopické výkony v našom regióne len jeden lekár. V nemocnici sme gastroskopické ani kolonoskopické vyšetrenia nevykonávali a s pribúdajúcimi pacientmi, ktorí mali gastroenterologické problémy, sme cítili potrebu pokryť aj tento druh zdravotnej starostlivosti. Začínali sme s jedným lekárom a sestrou v malom priestore bývalej rádiodiagnostiky. Ročne nám však počet výkonov narastal a medicínske prostredie už nebolo vyhovujúce. Len v minulom roku sme realizovali 905 gastroskopií a 759 kolonoskopických vyšetrení. Otvorenie tohto nového pracoviska je ďalším krokom k rozvoju odboru gastroenterológie a endoskopických metód na diagnostiku a liečbu ochorení gastrointestinálneho traktu, ktorý v našom regióne nemá pre pacientov dostatočné pokrytie,“ povedala Renáta Šuláková, riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Nové pracovisko tvorí recepcia, čakáreň, 2 ambulancie, miestnosť pre gastroskopie, miestnosť pre kolonoskopie, dospávacia miestnosť i miestnosť pre ultrasonografiu a obslužné miestnosti. Zázemie je vybavené modernou medicínskou technikou a priestormi, v ktorých sa bezpečnejšie dokážu v rovnakom čase postarať o viac pacientov. Vykonať by mohli až o 80 % viac endoskopických výkonov.

 „Každý rok pribúda stále viac pacientov s gastroenterologickými diagnózami alebo problémami. Slovensko sa dokonca, žiaľ, dlhodobo drží na prvých miestach rebríčka medzi svetovými krajinami s najčastejšie diagnostikovaným kolorektálnym karcinómom. Žijeme v dobe, kedy ľudia často nedbajú na správnu životosprávu, majú veľa stresu a hlavne, nedbajú na prevenciu. To môže byť spôsobené aj strachom z vyšetrenia ako je kolonoskopia.

Individuálnym prístupom personálu nášho pracoviska k pacientovi i použitím analgosedacie počas endoskopických vyšetrení sa snažíme strach u pacienta odstrániť. Podstatné je, aby od nás pacient odchádzal s úsmevom, čo si myslím, že sa nám pomerne aj darí dosiahnuť.  Novozriadenými priestormi, ktoré vytvárajú príjemnejšie prostredie, chceme tiež dosiahnuť, aby sa ľudia prestali vyšetrení tohto typu báť,“ vysvetlila Lýdia Varmega, vedúca lekárka Gastroenterologického centra.

„Je verejným tajomstvom, že zdravotníctvo na Slovensku má pred sebou stále dlhú cestu k spokojnosti pacientov aj zdravotníckeho personálu. Hoci máme špičkových odborníkov, dostupnosť zdravotnej starostlivosti nie je samozrejmosťou a kapacity ambulancií nerastú priamo úmerne plným čakárňam. O to viac ma teší, že v župnej budove nemocnice na Spiši vzniklo výnimočné pracovisko, ktoré pomôže celému východu a jeho obyvateľom. Hovorí sa, že zdravie a imunita sa skrýva v črevách. Nové gastrocentrum výrazne skvalitní život pacientov, ktorí už za špičkovými vyšetreniami a pevnejším zdravím nebudú musieť merať ďalekú cestu,“ dodal Rastislav Trnka, župan Košického samosprávneho kraja.

Navýšenie počtu výkonov skráti čakacie doby pacientov a nové pracovisko bude slúžiť aj na rozvoj a navýšenie počtu výkonov o preventívne kolonoskopie, na ktoré mali doteraz zdravotníci len obmedzený priestor.

V centre realizujú diagnostiku a liečbu všetkých ochorení tráviaceho traktu, gastrofibroskopiu, kolonoskopiu, vyšetrenie potravinových intolerancií, usg brucha, rôzne terapeutické výkony i dispenzárnu starostlivosť. Rozsah poskytovanej starostlivosti nájdete na stránke: Gastroenterologická ambulancia sn – ProCare a Svet zdravia.Galéria

Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 26.09.2023

Michalovská nemocnica spustila očkovanie proti HPV vírusu

Ľudský papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktoré napádajú ľudské bunky. Je to najbežnejšia pohlavne prenášaná infekcia v súčasnosti. Tieto vírusy sa môžu prenášať prostredníctvom pohlavného styku a iných foriem intímnych kontaktov. Väčšina typov HPV neprejavuje žiadne symptómy a infekcia odznie bez liečenia. Niektoré typy však môžu spôsobiť ochorenia a je známe, že niektoré z nich sú pôvodcami bradavíc na rukách a chodidlách. Taktiež existuje riziko spojené s určitými typmi HPV, ktoré môžu priniesť zvýšené riziko rakoviny, ako napríklad rakovinu krčka maternice.

Aktuality 26.09.2023

Svidnícka nemocnica v rámci Dňa vďačnosti ocenila ostatných zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov

Dvadsiaty prvý september je označovaný za Svetový deň vďačnosti. Pri tejto príležitosti dnes (26.9.) riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Svidník Marek Pytliak srdečne poďakoval za profesionálnu prácu všetkým kolegom v pracovnej kategórii OZP – ostatným zdravotníckym pracovníkom – „ochrancom zdravia pacientov“, ako aj nezdravotníckym pracovníkom.

Aktuality 25.09.2023

Trebišovská nemocnica kompletne zrekonštruovala centrálne operačné sály

Šesť nových operačných sál, samostatný vstup na oddelenie ARO, moderná pred a pooperačná starostlivosť. Nemocnica Svet Zdravia Trebišov zrekonštruovala oddelenie centrálnych operačných sál. Nové centrálne operačné sály navýšili svoju kapacitu až o dve operačné sály. Priestrannejší a lepšie vnútorne organizovaný priestor zabezpečuje lepší manažment pacienta a vďaka tomu skrátenie čakacích lehôt. Prostredie je bezpečnejšie a starostlivosť o pacienta ešte kvalitnejšia. Vďaka spolupráci s michalovskou nemocnicou zabezpečí pre región tiež nové ortopedické výkony. Rekonštrukcia bola spolufinancovaná z eurofondov. Celková investícia sa vyšplhala na takmer dva a pol milióna eur.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO