Prejsť na obsah

Škrípete zubami? Môže byť za tým stres

Vyšetrenie u stomatológa by malo mapovať okrem zubných problémov aj problémy s chrbticou, tlakom v ušiach alebo závratmi. V prípade problémov s čeľustným kĺbom je manuálna terapia u ortopéda a cviky od fyzioterapeuta nevyhnutnou súčasťou liečby. Prečo je to tak si môžete prečítať v rade lekára – stomatológa Dr. Zeitlera z ProCare Central. Škrípanie zubov…

01.03.2018

Vyšetrenie u stomatológa by malo mapovať okrem zubných problémov aj problémy s chrbticou, tlakom v ušiach alebo závratmi. V prípade problémov s čeľustným kĺbom je manuálna terapia u ortopéda a cviky od fyzioterapeuta nevyhnutnou súčasťou liečby. Prečo je to tak si môžete prečítať v rade lekára – stomatológa Dr. Zeitlera z ProCare Central.

Škrípanie zubov

Pri škrípaní zubami (bruxizmus) dochádza k zatínaniu a zaťažovaniu zubov. Možno si ani neuvedomujete, že niečím takým vôbec trpíte. Ide o podvedomé škrípanie zubami, ich zatínanie a zaťažovanie bez toho, že by ste žuvali alebo prijímali potravu. U pacientov sa objavuje škrípanie najčastejšie počas spánku avšak u niektorých aj cez deň.

Čo spôsobuje škrípanie zubov?

Príčiny chronického škrípania zubami môžu byť rôzne ako napr.:

  • stres,
  • úzkosť,
  • potlačované emócie,
  • frustrácia alebo
  • hnev. 

Škrípanie vo všetkých prípadoch poškodzuje chrup, preťažuje žuvacie svaly a čeľusť. Následne to môže spôsobiť citlivosť a bolesť zubov, ktorú môžete pociťovať pri otváraní úst alebo tlaku na tvár. Bolesť môže vystreľovať aj do hlavy, uší alebo krku.

Liečba škrípania zubov

Po zistení chronického škrípania zubov je potrebné navštíviť stomatológa, ktorý nechá zhotoviť medzizubnú dlahu a odporučí cvičenie. U niektorých pacientov je potrebná aj psychoterapia. Pretože pacient škrípe zubami, lebo nevie dostatočne dobre kompenzovať stres. Vedľa odbornej fyzioterapie je namieste aj cvičenie doma. Väčšinou sa jedná o uvoľňovacie cviky, ktoré nezaberú viac ako pár minút denne. Ak budete doma poctivo cvičiť, výsledok sa dostaví a problémy ustúpia.

Pozrite si viac o súvise fyziatrie a prácou stomatológa v nasledovnom videu.

Páčila sa vám táto rada od Dr. Zeitlera ProCare CentralViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 07.10.2020 | Aktuality

    Európsky týždeň dojčenia v Michalovciach

    V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa našim čerstvým mamičkám intenzívne venujeme aj počas Európskeho týždňa dojčenia. Na novorodeneckom oddelení michalovskej pôrodnice máme k dispozícii dve certifikované laktačné poradkyne Bc. Ivana Denhardtová a PhDr. Mária Soročinová. V rámci podpory dojčenia sme na všetky pacientske izby zaviedli aj nový edukačný TV program o dojčení. Európsky týždeň dojčenia Prvý októbrový…
  • 28.05.2020 | Aktuality

    Pre našich najmenších v michalovskej nemocnici

    V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sme aj tento rok nachystali pre mamičky na nadštandardných izbách prekvapenie v podobe balíčkov s detskou košieľkou, čiapočkou a ponožkami v peknom a hlavne ekologickom darčekovom balení.   Potlač na textile je vyhotovená zdraviu nezávadnými farbami s ohľadom na citlivú pokožku novorodenca. Taktiež technológia použitá pri výrobe samotného obalu zohľadňuje tieto kritéria. Veríme, že aj…
  • 26.09.2019 | Aktuality

    Hygiena rúk

    Svetová zdravotnícka organizácia je iniciátorom globálnych výziev k zlepšeniu hygieny rúk už od roku 2009. Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare prijali túto výzvu a aktívne sa zapájajú do aktivít medzinárodnej kampane. Svetová zdravotnícka organizácia je iniciátorom globálnych výziev k zlepšeniu hygieny rúk už od roku 2009. Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)