Procare, Rady lekárov, Vlog, Central    01.03.2018

Škrípete zubami? Môže byť za tým stres

Vyšetrenie u stomatológa by malo mapovať okrem zubných problémov aj problémy s chrbticou, tlakom v ušiach alebo závratmi. V prípade problémov s čeľustným kĺbom je manuálna terapia u ortopéda a cviky od fyzioterapeuta nevyhnutnou súčasťou liečby. Prečo je to tak si môžete prečítať v rade lekára - stomatológa Dr. Zeitlera z ProCare Central.

 

Škrípanie zubov

Pri škrípaní zubami (bruxizmus) dochádza k zatínaniu a zaťažovaniu zubov. Možno si ani neuvedomujete, že niečím takým vôbec trpíte. Ide o podvedomé škrípanie zubami, ich zatínanie a zaťažovanie bez toho, že by ste žuvali alebo prijímali potravu. U pacientov sa objavuje škrípanie najčastejšie počas spánku avšak u niektorých aj cez deň.

Čo spôsobuje škrípanie zubov?

Príčiny chronického škrípania zubami môžu byť rôzne ako napr.:

  •  stres,
  • úzkosť,
  • potlačované emócie,
  • frustrácia alebo
  • hnev. 

Škrípanie vo všetkých prípadoch poškodzuje chrup, preťažuje žuvacie svaly a čeľusť. Následne to môže spôsobiť citlivosť a bolesť zubov, ktorú môžete pociťovať pri otváraní úst alebo tlaku na tvár. Bolesť môže vystreľovať aj do hlavy, uší alebo krku.

Liečba

Po zistení chronického škrípania zubov je potrebné navštíviť stomatológa, ktorý nechá zhotoviť medzizubnú dlahu a odporučí cvičenie. U niektorých pacientov je potrebná aj psychoterapia. Pretože pacient škrípe zubami, lebo nevie dostatočne dobre kompenzovať stres. Vedľa odbornej fyzioterapie je namieste aj cvičenie doma. Väčšinou sa jedná o uvoľňovacie cviky, ktoré nezaberú viac ako pár minút denne. Ak budete doma poctivo cvičiť, výsledok sa dostaví a problémy ustúpia.

Pozrite si viac o súvise fyziatrie a prácou stomatológa v nasledovnom videu.

Páčila sa vám táto rada od Dr. Zeitlera ProCare CentralViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 10.08.2022

Odstriekavanie kolostra

Už od 16. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch začína tvoriť tzv. KOLOSTRUM. Je to životodarná tekutina, ktorá svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou predstihuje materské mlieko.

Blog 03.08.2022

Problémy pri dojčení? 7 polôh a riešení, ako si poradiť

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle?

Spravne polohovanie pacienta

Blog 21.07.2022

Bojíte sa dekubitov? Naučte sa ležiaceho pacienta správne polohovať!

Choroba ani vek si nevyberajú. Mnohí dlhodobo ležiaci ľudia však nie sú v nemocnici či ústave, ale doma, vo vlastnej posteli. Aby netrpeli bolesťami, nevznikali im preležaniny či netuhli kĺby, je dôležité vedieť, ako ich na posteli polohovať.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO