Liečba, Svidník    05.12.2019

Skríning rakoviny krčka maternice vo Svidníku

Od 07. 11. 2019 bol oficiálne spustený celoplošný skríning v Slovenskej republike pre vyhľadávanie včasných štádií rakoviny krčka maternice. Je určený pre cieľovú skupinu žien vo veku od 23 do 64 rokov. Zdravotné poisťovne budú pozývať tieto ženy na preventívne prehliadky, v rámci ktorej sa skríning rakoviny krčka maternice zrealizuje.

 

Rakovina krčka maternice je vo väčšine prípadov vírusové ochorenie prenosné pohlavným stykom, v skorých štádiách nebolestivé, je možné mu predchádzať pravidelnými kontrolami u gynekológa a očkovaním.

Príznakmi rakoviny materničného hrdla môžu byť špinenie a krvácanie mimo cyklu a sú dôvodom návštevy u gynekológa, ktorý váš stav zhodnotí a doporučí ďalší postup.

Prevenciou je možné podchytiť skoré nebolestivé štádiá a tiež je možné tomuto ochoreniu predchádzať vakcináciou. Význam vakcinácie (očkovania) tkvie vo vytvorení protilátok, ktoré aktívne ničia vírus rakoviny materničného hrdla. Očkovanie je možné aj na našej gynekologickej ambulancii. V závislosti od typu zdravotnej poisťovne je očkovanie hradené čiastočne, úplne, v závislosti od veku a iných podmienok, ktoré stanovujú zdravotné poisťovne.

Pokiaľ ste ešte preventívnu prehliadku v tomto roku neabsolvovali, nepodceňujte význam gynekologických preventívnych prehliadok a vyhľadajte svojho gynekológa.

Pokiaľ ešte nemáte vybratého obvodného gynekológa, Nemocnica Svet zdravia Svidník Vám ponúka služby gynekologickej ambulancie.

Ambulancia poskytuje primárnu gynekologickú starostlivosť – preventívne prehliadky, diagnostiku, liečbu a dispenzárnu starostlivosť gynekologických ochorení a poradenstvo pacientkam s gynekologickými ťažkosťami.

Na ambulancii poskytujeme rady ohľadne prípravy na tehotenstvo, starostlivosť počas tehotenstva, prenatálne poradne a tiež vyšetrenie CTG prístrojom podľa potreby, v prípade fyziologického tehotenstva vykonávame CTG od 36. týždňa.

Realizujeme vyšetrenie ultrazvukom (gynekologický i tehotenský), kolposkopom (materničné hrdlo), mikroskopom (spermiogram).

V blízkosti Vášho domova Vám ponúkame aj možnosť operačnej liečby v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia, ktorú vykonávame v spolupráci s obvodnými gynekológmi. Konkrétne ide o tieto výkony:

 • Biopsia vulvy, materničného hrdla sliznice maternice: odobranie vzoriek za účelom vyliečenia respektíve histologického vyšetrenia rozsahu a charakteru ochorenia
 • Hysteroskopia: zobrazenie vnútra maternice k presnejšej diagnostike ochorenia
 • Kyretáž: odobranie vzorky z hrdla a dutiny materničnej (výškrab)
 • Ablácia polypov: znesenie polypov (výškrab)
 • Konizácia: odstránenie koncovej časti hrdla materničného s cieľom vyliečiť, respektíve určiť rozsah poškodeného tkaniva chorobou
 • Laparoskopia diagnostická, terapeutická z dôvodu:
  ▪ zisťovania priechodnosti vajíčkovodov, ich spriechodnenie podľa stupňa poškodenia,
  ▪ riešenia endometriózy, dermoidov a iných druhov cýst: ich odstránenie,
  ▪ rozrušovania zrastov, ktoré vznikajú pozápalovo, pooperačne,
  ▪ myomektómie (vyňatie dostupných myómov z maternice),
  ▪ odoberania vzoriek z Douglasovho priestoru (kultivácie, cytológie).
 • Riešenie prolapsov (zostúpenie pošvových pahýľov), inkontinencií po hysterektómiách
 • Plastiky pošvových stien pri zostupoch maternice, prolapsoch (vyklenutie maternice pred rodidlá), pri močovej inkontinencii, komplexné riešenie sterilít

Ordinačné hodiny

Pondelok: 07:00 – 17:30
Utorok:     07:00 – 17:30
Streda:      07:00 – 17:30
Štvrtok:    07:00 – 17:30
Piatok:     07:00 – 15:30

Klientkám, ktoré nemôžu prísť na ambulantné vyšetrenie počas bežnej pracovnej doby, je vytvorený priestor na návštevu ambulancie aj po 15:30 hod. v uvedené dni. (pondelok – štvrtok).

Pacientky ošetrujeme priebežne, ale pokiaľ máte požiadavku na presne určený dátum a čas, je možné objednať sa aj telefonicky na tel. čísle 054/7860 348 alebo 0905 364 070.

Kontakt:
Nemocnica Svet zdravia Svidník, 4. poschodie lôžkového pavilónu „A“

Odborný tím pripravený postarať sa o Vás:
MUDr. Zuzana Petráková – lekár
Monika Hurná – sestra

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 27.11.2020

Alkohol je drogou číslo jeden na Slovensku

Závislosť od alkoholu je významným spoločenským fenoménom. Na Slovensku je alkohol drogou číslo jeden

Blog 09.09.2020

Aké sú možnosti liečby žlčníkových kameňov?

Liečba žlčníkových kameňov je chirurgická. Operačné vybratie žlčníka spolu so žlčovými kameňmi - cholecystektómia je v súčasnosti jedným z najčastejších chirurgických výkonov a dávno počtom predbehol operačné odstránenie prívesku slepého čreva - apendektómiu.

Aktuality 19.05.2020

Nemocnice a polikliniky zvýšili hygienický štandard a pacientov volajú na plánovaný výkon

Rúško pre každého pacienta či  dezinfekcia na každej izbe. Nemocnice Svet zdravia a  polikliniky ProCare zvýšili hygienický štandard a volajú pacientov na prehliadku či plánovaný zákrok: Zostali ste doma pre nás. Pripravení sme dnes pre vás!

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO