Aktuality, Procare, Svet Zdravia    13.02.2019

Školy môžu súťažiť o virtuálnu anatomickú učebňu

Aké svaly má človek v tele, kadiaľ prechádzajú cievy či z koľkých častí sa skladá kostra sa môžu učiť študenti stredných zdravotníckych škôl v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizuje Svet zdravia, Samsung a Virtual Medicine, totiž môžu pre svoju školu získať zriadenie virtuálnej anatomickej učebne. Stačí, ak svoju školu zaregistrujú na www.ucebnavau.sk a natočia videoprezentáciu, čas majú do 10. marca.

Virtuálna anatomická učebňa

 

Víťazná škola získa vybavenie pozostávajúce zo 16 setov pre virtuálnu realitu, 65-palcovú obrazovku a licenciu na aplikáciu Human Anatomy VR pre stredné školy. Študenti budú vďaka nej môcť vidieť jednotlivé štruktúry ľudského tela z rôznych perspektív v 3D priestore. Môžu ich interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela priamo pred sebou.

 „Žiaci konečne uvidia, ako ľudský organizmus vyzerá v troch dimenziách, lebo doteraz sa to učili prevažne z obrázkov v učebniciach a učivo tak pochopia oveľa lepšie a rýchlejšie. Aplikácia navyše obsahuje aj prvky gamifikácie. Študenti si tak môžu napríklad hravou a interaktívnou formou otestovať, či poznajú ten ktorý sval,“ vysvetľuje Tomáš Brngál, ktorý spolu s Milošom Svrčekom aplikáciu vytvorili a založili start-up Virtual Medicine. Aplikácia zároveň obsahuje pomenovania jednotlivých častí tela v slovenčine aj v latinčine a ich základnú charakteristiku.

Najťažší predmet sa naučia ľahšie

Anatómia je pre veľký rozsah učiva i latinské názvoslovie jedným z najnáročnejších predmetov, súčasne je to však nosný predmet vo všetkých zdravotníckych študijných odboroch. Virtuálna realita predstavuje pre študentov nenáročný spôsob, ako získavať poznatky formou akejsi hry a osvojiť si ich tak jednoduchšie a rýchlejšie už na hodine. Aplikácia obsahuje všetky zložky ľudského tela, teda svaly a kosti, cievy, nervy, orgány či jednotlivé sústavy.

 „Veríme v budúcnosť virtuálnej reality v medicínskej praxi. Sme veľmi radi, že v spolupráci s partnermi sa nám podarilo túto technologickú inováciu priniesť na stredné školy, ktoré vychovávajú budúcich zdravotníckych pracovníkov. Keďže tých je na Slovensku nedostatok, aj takýto projekt by mal pomôcť prilákať mladých ľudí k tomuto odboru,“ hovorí generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Technologickým partnerom súťaže je spoločnosť Samsung Electronics. “Chceme poukázať na nové netradičné spôsoby výučby prostredníctvom našich technológií a tiež zatraktívniť štúdium medicíny. Ľudské telo je úžasný fenomén a v spojení s virtuálnou realitou prináša nové možnosti k jeho bádaniu,” uviedla Corporate Citizenship Manager Zuzana Mravík Zelenická zo spoločnosti Samsung.

Ako bude súťaž prebiehať?

Súťaž pozostáva z troch samostatných postupových kôl. Prvým je bezplatná registrácia účastníkov do súťaže vyplnením registračného formuláru a nahratím videoprezentácie školy na www.ucebnavau.sk. Videoprezentácia má obsahovať predstavenie školy, videoprehliadku priestorov, v ktorých by bolo možné zriadiť VAU učebňu a dôvody, pre ktoré by mala byť VAU učebňa zriadená práve v ich škole. Školy sa môžu registrovať od dnešného dňa do 10. marca (vrátane). Každá škola sa môže registrovať iba raz, celkový počet registrovaných škôl nie je obmedzený.

Druhým kolom je online hlasovanie, počas ktorého verejnosť bude môcť do 29. marca dať hlas svojmu preferovanému účastníkovi a do finále tak posunie päť najúspešnejších škôl. V hlasovaní bude akceptovaný iba jeden hlas z jednej IP adresy.  V rámci posledného kola zasadne komisia pozostávajúca z piatich zástupcov organizátora súťaže a zástupcov partnerov, ktorá vyberie víťaza. Ten by mal byť známy začiatkom apríla. Najneskôr do dvoch mesiacov po podpísaní zmluvy bude následne v škole zriadená virtuálna anatomická učebňa.

Čo tvorí virtuálnu anatomickú učebňu?

  • 16 VR setov: Gear VR s kontrolerom a Samsung Galaxy S8
  • 1 x Google Chrome cast (umožňuje zrkadlenie obrazu z VR na obrazovku, z 3D do 2D, umožňuje zapojenie celej triedy)
  • 1 x 65 palcová obrazovka Samsung
  • licencie na aplikáciu Human Anatomy VR pre stredné školy

Momentálne sú na Slovensku zriadené tri virtuálne anatomické učebne. V decembri 2016 vznikla prvá virtuálna učebňa pre študentov medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a koncom roka 2017 prvé VAU učebne na dvoch stredných zdravotníckych školách – v Michalovciach a v Bratislave na Strečnianskej ulici.

Súťaž o zriadenie virtuálnej anatomickej učebne vznikol v spolupráci spoločností Samsung Electronics, siete nemocníc Svet zdravia a startupu Virtual Medicine. Jeho cieľom je nasadiť inovatívne technológie do procesu výučby a ukázať ich prínos, prispieť k zvýšeniu kvality prípravy študentov na budúce povolanie i k zvýšeniu atraktivity samotného štúdia.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 21.05.2019

V trebišovskej nemocnici zaviedli novinku na tlmenie bolesti pri pôrode

Pôrodné bolesti môžu závisieť už iba od jediného gombíka. V Nemocnici Svet zdravia Trebišov zaviedli revolučnú novinku, ktorá pomáha budúcej mamičke tlmiť bolesti pri kontrakciách. Ako prví a jediní na Slovensku začali pri pôrode rodičky využívať liek remifentanil. Ten si budúca mamička dávkuje sama pomocou pumpy a vtedy, keď to potrebuje. Úľavu pritom pocíti do 30 sekúnd a trvá dve minúty.

Blog 21.05.2019

Aké zdravotné benefity má darovanie krvi?

Darovaním krvi nepomáhame len iným, ale do určitej miery aj sebe. Prispieva k regenerácii organizmu či zvyšuje odolnosť organizmu.

Aktuality 21.05.2019

Psychiatrický a neurologický deň

Viac ako stovka lekárov a zdravotných sestier sa zúčastnila 16. mája v rimavskosobotskej nemocnici na Psychiatrickom a neurologickom dni pri príležitosti 135. výročia založenia nemocnice.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO