Aktuality    12.05.2022

Sieť nemocníc Svet zdravia stíha z Plánu obnovy postaviť nové nemocnice

Sieť nemocníc Svet zdravia má ambíciu z Plánu obnovy a odolnosti v Komponente 11 postaviť dve nové nemocnice v Humennom a v Rimavskej Sobote, realizovať prístavbu lôžkového pavilónu v Spišskej Novej Vsi a v Michalovciach, rovnako tak rekonštruovať oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) v Topoľčanoch. Prvé tri projekty vychádzajú z podkladov michalovskej nemocnice, ktorá bola otvorená v roku 2017. V súčasnej dobe sieť ProCare a Svet zdravia investuje nemalé finančné prostriedky z vlastných zdrojov tak, aby bola do určitej doby schopná garantovať výstavbu a rekonštrukciu týchto nemocníc do požadovaného termínu, teda do 30. júna 2026. Spomínané projekty medzičasom získali podporu zastupiteľstiev všetkých relevantných vyšších územných celkov, ktoré sú vlastníkmi pozemkov a budov v spomínaných piatich lokalitách.

„Ak má reforma nemocničnej siete OSN dávať zmysel, je potrebné budovať nové nemocničné kapacity aj v regiónoch. Sieť ProCare a Svet zdravia má v tomto smere jasnú predstavu o klinických programoch v piatich pripravených nemocničných projektoch. V súčasnosti realizujeme prípravnú fázu, ktorá je nevyhnutná pre dodržanie šibeničných termínov Plánu obnovy. V príprave budeme i naďalej pokračovať z vlastných zdrojov, avšak len do momentu, pokiaľ bude výstavba nemocníc do termínu 30. júna 2026 uskutočniteľná a budeme ju vedieť garantovať,“ zdôraznil Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Sieť Svet zdravia má väčšinu svojich nemocníc v dlhodobom prenájme od vyšších územných celkov. Ich prevádzka je príkladom fungujúceho verejno-súkromného partnerstva v regiónoch. Tento vzťah vyžaduje pri realizácii každej jednej investície zo strany siete Svet zdravia súhlas zastupiteľstva VÚC. Práve z tohto dôvodu predložil Svet zdravia na rokovanie zastupiteľstiev projektový zámer výstavby a rekonštrukcií nemocníc s ambíciou čerpať zdroje z Plánu obnovy a odolnosti. Nehnuteľnosti a pozemky, na ktorých chce Svet zdravia stavať, sú vo vlastníctve VÚC.

„Teší nás jednoznačná podpora zo strany vyšších územných celkov. Akákoľvek investícia z Plánu obnovy zhodnotí verejný majetok, ktorý bude slúžiť státisícom obyvateľov z viacerých rozľahlých regiónov Slovenska. My máme aj naďalej záujem o dlhodobé prevádzkovanie nemocníc a zabezpečovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Súčasne veríme, že sa budeme môcť uchádzať aj o menšie rekonštrukcie z Plánu obnovy aj pre ďalšie regionálne nemocnice,“ doplnil R. Čuha.

Referenčnými projektmi siete pri výstavbe nových nemocníc sú projekty v Michalovciach a na bratislavských Boroch. V prípade novej michalovskej nemocnice trval celkový proces výstavby päť rokov, pričom dva roky trvala projektová príprava a tri roky samotné stavebné práce a uvedenie do prevádzky. Koncová Nemocnica Bory je oveľa komplexnejší projekt. Jeho prípravná fáza trvala tri roky a stavebné práce s plánovaným uvedením do plnej prevádzky päť rokov. Ani v tomto prípade nebolo potrebné riešiť verejné obstarávanie, stavbu však o vyše roka spomalila pandémia COVID-19.

„Vďaka úspešnej realizácii dvoch nových nemocníc v Michalovciach a v Bratislave na Boroch disponujeme cenným projektovým know-how a skúseným odborným tímom. K dispozícii máme kompletnú projektovú a procesnú dokumentáciu. Presne vieme, ako dlho jednotlivé projektové fázy trvajú, ako sú nákladné a ako ich pripraviť podľa slovenských technických noriem a legislatívnych podmienok. Nemusíme sa učiť veci nanovo, čo považujeme za kľúčovú výhodu pri dodržaní definovaných termínov. Ak sa majú otvoriť nové nemocnice v polovici roka 2026, ich projektová dokumentácia musí byť pripravená do marca 2023 a verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby ukončené najneskôr do decembra 2023,“ vysvetľuje Miriama Letovanec, senior projektová manažérka siete ProCare a Svet zdravia pre projekty z Plánu obnovy a odolnosti.

Pred troma týždňami sieť Svet zdravia listom oficiálne oslovila predsedu vlády aj ministra zdravotníctva s ponukou zdieľania know-how pri výstavbe a rekonštrukciách regionálnych nemocníc z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti. Zatiaľ k tejto téme neprebehlo žiadne rokovanie.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 19.05.2022

OCENENIE BIELE SRDCE

Námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica Mgr. Eva Valentová získala ocenenie Biele srdce. Ocenenie každoročne udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier.

Aktuality 18.05.2022

Krajší deň v záhrade

Pokračovanie úspešného projektu Krajší deň v záhrade sme odštartovali s pracovníkmi spoločnosti Syráreň Bel Slovensko a.s., ktorí priložili ruku k dielu a revitalizovali časť onkologickej záhrady.

Aktuality 18.05.2022

5. výročie otvorenia Dobrovoľníckeho centra Krajší deň v nemocnici Trebišov

Na oddelení dlhodobo chorých sa pri príležitosti 5. výročia otvorenia Dobrovoľníckeho centra Krajší deň v nemocnici Trebišov uskutočnila akcia, na ktorú boli pozvané dobrovoľníčky Katka, Zuzanka, Boženka a Evička z Denného centra 1 Trebišov, ktoré vykonávajú dobrovoľnícku činnosť od jeho začiatku.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO