Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Aktuality    12.05.2022

Sieť nemocníc Svet zdravia stíha z Plánu obnovy postaviť nové nemocnice

Sieť nemocníc Svet zdravia má ambíciu z Plánu obnovy a odolnosti v Komponente 11 postaviť dve nové nemocnice v Humennom a v Rimavskej Sobote, realizovať prístavbu lôžkového pavilónu v Spišskej Novej Vsi a v Michalovciach, rovnako tak rekonštruovať oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) v Topoľčanoch. Prvé tri projekty vychádzajú z podkladov michalovskej nemocnice, ktorá bola otvorená v roku 2017. V súčasnej dobe sieť ProCare a Svet zdravia investuje nemalé finančné prostriedky z vlastných zdrojov tak, aby bola do určitej doby schopná garantovať výstavbu a rekonštrukciu týchto nemocníc do požadovaného termínu, teda do 30. júna 2026. Spomínané projekty medzičasom získali podporu zastupiteľstiev všetkých relevantných vyšších územných celkov, ktoré sú vlastníkmi pozemkov a budov v spomínaných piatich lokalitách.

„Ak má reforma nemocničnej siete OSN dávať zmysel, je potrebné budovať nové nemocničné kapacity aj v regiónoch. Sieť ProCare a Svet zdravia má v tomto smere jasnú predstavu o klinických programoch v piatich pripravených nemocničných projektoch. V súčasnosti realizujeme prípravnú fázu, ktorá je nevyhnutná pre dodržanie šibeničných termínov Plánu obnovy. V príprave budeme i naďalej pokračovať z vlastných zdrojov, avšak len do momentu, pokiaľ bude výstavba nemocníc do termínu 30. júna 2026 uskutočniteľná a budeme ju vedieť garantovať,“ zdôraznil Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Sieť Svet zdravia má väčšinu svojich nemocníc v dlhodobom prenájme od vyšších územných celkov. Ich prevádzka je príkladom fungujúceho verejno-súkromného partnerstva v regiónoch. Tento vzťah vyžaduje pri realizácii každej jednej investície zo strany siete Svet zdravia súhlas zastupiteľstva VÚC. Práve z tohto dôvodu predložil Svet zdravia na rokovanie zastupiteľstiev projektový zámer výstavby a rekonštrukcií nemocníc s ambíciou čerpať zdroje z Plánu obnovy a odolnosti. Nehnuteľnosti a pozemky, na ktorých chce Svet zdravia stavať, sú vo vlastníctve VÚC.

„Teší nás jednoznačná podpora zo strany vyšších územných celkov. Akákoľvek investícia z Plánu obnovy zhodnotí verejný majetok, ktorý bude slúžiť státisícom obyvateľov z viacerých rozľahlých regiónov Slovenska. My máme aj naďalej záujem o dlhodobé prevádzkovanie nemocníc a zabezpečovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Súčasne veríme, že sa budeme môcť uchádzať aj o menšie rekonštrukcie z Plánu obnovy aj pre ďalšie regionálne nemocnice,“ doplnil R. Čuha.

Referenčnými projektmi siete pri výstavbe nových nemocníc sú projekty v Michalovciach a na bratislavských Boroch. V prípade novej michalovskej nemocnice trval celkový proces výstavby päť rokov, pričom dva roky trvala projektová príprava a tri roky samotné stavebné práce a uvedenie do prevádzky. Koncová Nemocnica Bory je oveľa komplexnejší projekt. Jeho prípravná fáza trvala tri roky a stavebné práce s plánovaným uvedením do plnej prevádzky päť rokov. Ani v tomto prípade nebolo potrebné riešiť verejné obstarávanie, stavbu však o vyše roka spomalila pandémia COVID-19.

„Vďaka úspešnej realizácii dvoch nových nemocníc v Michalovciach a v Bratislave na Boroch disponujeme cenným projektovým know-how a skúseným odborným tímom. K dispozícii máme kompletnú projektovú a procesnú dokumentáciu. Presne vieme, ako dlho jednotlivé projektové fázy trvajú, ako sú nákladné a ako ich pripraviť podľa slovenských technických noriem a legislatívnych podmienok. Nemusíme sa učiť veci nanovo, čo považujeme za kľúčovú výhodu pri dodržaní definovaných termínov. Ak sa majú otvoriť nové nemocnice v polovici roka 2026, ich projektová dokumentácia musí byť pripravená do marca 2023 a verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby ukončené najneskôr do decembra 2023,“ vysvetľuje Miriama Letovanec, senior projektová manažérka siete ProCare a Svet zdravia pre projekty z Plánu obnovy a odolnosti.

Pred troma týždňami sieť Svet zdravia listom oficiálne oslovila predsedu vlády aj ministra zdravotníctva s ponukou zdieľania know-how pri výstavbe a rekonštrukciách regionálnych nemocníc z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti. Zatiaľ k tejto téme neprebehlo žiadne rokovanie.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 08.06.2023

Deň detí na pediatrickom oddelení v Žiari nad Hronom

Prvý Medzinárodný deň detí, tak ako ho poznáme teraz, sa začal sláviť až v roku 1950. Hlavnou myšlienkou Medzinárodného dňa je nárok všetkých na prežitie šťastného detstva.

Aktuality 08.06.2023

Krásny dar pre oddelenie rádiológie

Netradičné poďakovanie od pacienta a akademického maliara Juraja Tkáčika za príjemný, ľudský a profesionálny prístup zdravotníckeho personálu počas vyšetrenia na magnetickej rezonancii. Podnetom k podarovaniu obrazu bola vyšetrovňa magnetickej rezonancie, kde na stene miestnosti sa nachádza tapeta s divokými makmi. Pacientovi to pripomenulo príbeh z prvej svetovej vojny, posledný výstrel na poli s divokými makmi. Divoké maky sa tak stali symbolom nádeje za nové začiatky. V mene celého oddelenia rádiológie ďakujeme za tento výnimočný dar. Veríme, že našich zdravotníkov to úprimne potešilo a povzbudilo v ďalšej náročnej práci.

Aktuality 02.06.2023

Neurologické oddelenie Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou získalo ocenenie ESO Angels Awards

Neurologické oddelenie Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou získalo za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou medzinárodné ocenenie ESO Angels Awards. Opakovane mu ho udelila Európska organizácia pre liečbu cievnych mozgových príhod (European Stroke Organization – ESO). Neurológiu vranovskej nemocnice pritom zaradila na diamantovú úroveň.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO