Krása, šport a relax, Procare, Vlog    28.02.2018

Regenerácia je nevyhnutná súčasť športu

 

Trénovanie cez bolesť alebo chorobu nie je hrdinstvo, ale veľká hlúposť

Schopnosť regenerácie závisí od individuálnej úrovne výkonnosti, pohlavia, veku, zdravotného stavu, klimatických podmienok, výživy a mnohých ďalších faktorov. Niekto regeneruje rýchlejšie, iný pomalšie.

Biologické regeneračné procesy v tele sú veľmi komplikované. Každý postupne zistí, aká forma regenerácie mu najviac vyhovuje.

Vplyvom tréningového zaťaženia dochádza k poškodeniu mikroštruktúry svalov. A práve toto poškodenie vieme napraviť regeneráciou. Má nám pomôcť vyhnúť sa pretrénovaniu a zlepšiť výkonnosť. Aby sa naše výkony zlepšovali, musí byť aj regenerácia správna a dostatočná.

Spánok

Najjednoduchšou a najlacnejšou formou regenerácie je spánok. V priebehu spánku sa vyplavuje rastový hormón, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri zlepšovaní výkonnosti. Rozumiem, že je problematické si po tréningu v práci ľahnúť a regenerovať. Každopádne je dôležité spánok nezanedbávať. Ak cez deň trénujem, musím ísť spať čo najskôr.

Takisto je dôležité, aby regenerácia spánkom nekončila. Ďalšími základnými prostriedkami sú pitný režim a strava. Po tréningu regeneračný nápoj s obsahom vetvených aminokyselín, aby prišlo k urýchleniu regenerácie, hydratácii a doplneniu stratených živín. Hodinu po tréningu doplniť energiu vo forme kvalitných sacharidov, zdravých tukov a plnohodnotných bielkovín, ktoré aktivujú regeneračné procesy v tele.

Aktívna regenerácia

Aktívna forma regenerácie, ktorú preferujem je plávanie. Výborný kompenzačný šport, po ktorom sa človek cíti výborne. Samozrejme si treba dávať pozor, aby z príjemnej kompenzácie zrazu nebol ťažký tréning. Strečing a uvoľňovacie cvičenia je taká samozrejmosť, že na ňu najrýchlejšie zabúdame. Preto aj v tomto odporúčam nájsť si vlastnú rutinu a zaradiť po každej aktivite.

Fyzioterapia

Fyzioterapia je forma rehabilitácie. Zaoberá sa diagnostikou, prevenciou a liečbou porúch pohybového systému. Hodnotí náš funkčný stav. Pomocou fyzioterapie vieme znižovať riziko bolesti spôsobené nadmerným zaťažovaním pohybového ústrojenstva. Vďaka fyzioterapii vieme zlepšovať koordináciu a koncentráciu, čo nám pomôže rozvíjať náš potenciál. Je veľmi dôležité poznať svoje slabé stránky a disbalancie a pracovať na ich eliminácii.

Masáž

Máme na výber nespočetné množstvo druhov masáže. Od klasickej športovej, až po rôzne aromatické. Pre športovca je najvhodnejšia športová celotelová masáž. Tú je možné absolvovať aj pred aj po výkone.

Rozdiel je v spôsobe jej vykonania. Masáž zrýchľuje regeneračné procesy, zlepšuje celkový fyzický aj psychický stav. Uvoľňuje svalové napätie a zlepšuje kĺbovú pohyblivosť. Osobne odporúčam navštíviť maséra aspoň raz týždenne. Takisto odporúčam si vybrať maséra so skúsenosťami so športovcami.

Sauna

Existuje niekoľko druhov sáun, každá má iné parametre a každá na človeka pôsobí inak. Suchá fínska sauna, infrasauna, parná sauna, rôzne bylinkové, soľné sauny, biosauny.
Pre mňa je najrozumnejšou voľbou infrasauna. Predstavuje spôsob zdravšieho a efektívnejšieho saunovania. Je šetrnejšia k organizmu.

Prostredníctvom infražiarenia sa svaly, tkanivá a orgány prehrievajú do hĺbky. Teplota sa pohybuje v rozmedzí 40 až 60 stupňov, tým pádom nedochádza k vyčerpaniu organizmu. Športovci pocítia menej svalového tonusu a eliminuje bolesť. Odporúča sa aj pred aj po športovom výkone.

Naopak pobyt v klasickej saune, je treba správne naplánovať. Určite nie pred výkonom a ani po ňom. Suchá sauna odvodňuje a vyčerpáva organizmus. Takže jedine v čase ľahších tréningov.

Kryokomora

Počas procedúry strávite 2 až 3 minúty v komore pri teplote -120 až -126 stupňov. Hýbete sa veľmi pomaly do kruhu. Striedate smer. Následne po opustení komory cvičíte minimálne 15 minút, aby sa vyplavili potrebné hormóny. Zvyšuje sa prekrvenie tkanív, dochádza k odstraňovaniu zápalov a škodlivých látok metabolizmu.

Kryokomora má výborný vplyv na imunitu, detoxikuje, má pozitívny vplyv na kĺbové ochorenia, poúrazové stavy. Celkovo revitalizuje telo a priaznivo pôsobí na psychiku.

Nemôžeme telo iba vyčerpávať, ale treba ho aj dobíjať. Je potrebné nájsť si vo svojom kalendári priestor aj pre regeneráciu. Po sezóne si vyčleňte dlhšie obdobie, keď bude regenerácia prioritnejšia ako tréning. Nechajte svoje telo oddýchnuť, budete milo prekvapení pozitívnou zmenou.

Viac tipov na regeneráciu vám prezradí úspešná slovenská bežkyňa a trénerka Romana Komarňanská.

Romana sa pravidelne umiestňuje v pretekoch od 5 do 42 kilometrov na najvyšších priečkach. Behu sa venuje takmer neustále, trénuje sama, ale má aj svojich zverencov. Behu sa venuje denne hodinu až dve, k tomu pridáva iné pohybové aktivity a regenerácia. Pre svojich zverencov pripravuje tréningové plány a aj ich vedenie.

Páčil sa vám tento článok? Viac rád si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždniĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 10.08.2022

Odstriekavanie kolostra

Už od 16. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch začína tvoriť tzv. KOLOSTRUM. Je to životodarná tekutina, ktorá svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou predstihuje materské mlieko.

Blog 03.08.2022

Problémy pri dojčení? 7 polôh a riešení, ako si poradiť

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle?

Spravne polohovanie pacienta

Blog 21.07.2022

Bojíte sa dekubitov? Naučte sa ležiaceho pacienta správne polohovať!

Choroba ani vek si nevyberajú. Mnohí dlhodobo ležiaci ľudia však nie sú v nemocnici či ústave, ale doma, vo vlastnej posteli. Aby netrpeli bolesťami, nevznikali im preležaniny či netuhli kĺby, je dôležité vedieť, ako ich na posteli polohovať.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO