Prevencia, Procare, Rady lekárov, Prevencia, Prevencia - movember    10.11.2020

Rakovina prostaty je jedno z najčastejších onkologických ochorení u mužov

Vedeli ste, že riziko rakoviny prostaty stúpa u mužov po 50 roku života? Aktuálne predstavuje rakovina prostaty jedno z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Medzi rizikové faktory patria strava, životný štýl, ale aj vek.

 

Rakovina prostaty je zhubné ochorenie, ktoré na Slovensku sa ročne diagnostikuje približne 50 mužom zo 100 000, ročne na túto diagnózu zomiera okolo 500 mužov. Ide o 3. najčastejšiu rakovinu na Slovensku, hneď po rakovine pľúc a rakovine hrubého čreva.

Prostata u dospelého muža má veľkosť asi ako gaštan a slúži na tvorbu výlučkov, ktoré sú potrebné na výživu a transport spermií.

Ide o nádor predstojnej žľazy, ktorá patrí medzi mužské vnútorné pohlavné ústroje a je úzko spojená s močovými cestami. Najčastejšie vyskytujúce choroby týkajúce sa prostaty sú:

  •  zápaly prostaty,
  • nezhubné zväčšenie prostaty,
  • karcinóm (rakovina) prostaty.

Ktorú veku skupinu ohrozuje toto ochorenie najviac? Patria medzi rizikové faktory aj strava a rodinná anamnéza?

Viac sa dozviete v rade lekára MUDr. Štefana Szeiffa, urológa v poliklinike ProCare Betliarska v Bratislave.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Blog 24.06.2021

Aký vplyv mala pandémia na deti?

Obdobie pandémie bolo hektické nielen pre zdravotníkov, ale aj pre rodičov a deti. Ako ju deti prežívali? O svojich skúsenostiach sa podelila pediatrička MUDr. Eva Mocová, PhD. z polikliniky ProCare Medissimo.

Blog 16.06.2021

Koho ohrozuje rakovina prsníka?

Presná príčina vzniku rakoviny prsníka nie je známa. Ide skôr o spolupôsobenie viacerých rizikových faktorov, ktorých výsledkom je vznik choroby.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO