Blog, Procare, Rady lekárov, Svet Zdravia, Prevencia, Prevencia - rakovina krčka maternice    19.01.2021

Rakovina krčka maternice je jediný zhubný nádor, ktorého pôvod poznáme

Rakovina krčka maternice je pre ženy jeden z najväčších strašiakov. Aj keď úmrtnosť na túto diagnózu postupne klesá, stále je vysoká. Pritom by nemusela byť.

 

Pri dodržaní pravidelných preventívnych prehliadok možno tejto chorobe úplne predísť, alebo ju zachytiť v ranných štádiách, kedy je šanca na úplne vyliečenie veľmi veľká.  

Karcinóm krčka maternice je celosvetovo druhým najčastejším onkologickým ochorením žien

Každý rok pribúda celosvetovo vyše pol milióna nových prípadov, čo predstavuje okolo desať percent všetkých ženských nádorových ochorení. Až osem z desiatich prípadov pripadá na rozvojové krajiny. Žiaľ, táto diagnóza si každý rok celosvetovo vyžiada približne 266-tisíc úmrtí. Ani na Slovensku nie je v tomto smere situácia ideálna.

Radíme sa medzi štáty s vyšším výskytom rakoviny krčka maternice

 Ročne sa diagnostikuje na Slovensku u 600 až 650 žien, pričom 200 až 230 na ňu zomrie. Príčinou je, že sa nám znižovať nedarí výskyt rakoviny krčka maternice vo vyšších, prognosticky nepriaznivých klinických štádiách ochorenia. Príčinou je predovšetkým nízka účasť rizikovej populácie žien na preventívnych prehliadkach. Máme tiež nízku preočkovanosť populácie proti HPV vírusu, pôvodcovi rakoviny krčka maternice, čo tiež nepomáha znižovaniu predchorobných štádií.

Rakovina krčka maternice je zhubný nádor, ktorý vzniká v tkanive krčka maternice

Vyvíja sa väčšinou cez jednotlivé predchorobné štádiá v rozpätí ôsmych až dvanástich rokov. Spočiatku rastie pomaly, no neskôr, vo fáze intenzívneho rastu, sa správa veľmi agresívne a ďalší priebeh choroby je tak pomerne rýchly. V počiatočných štádiách sa choroba nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi. Najčastejšími príznakmi však je: 

  • krvácanie medzi menštruačnými cyklami a po súloži,
  • nepríjemné pocity pri močení,
  • výtok,
  • bolesti v podbrušku pri pohlavnom styku alebo námahe sú väčšinou prejavmi už pokročilého ochorenia.

Ak sa rakovina krčka maternice nezachytí včas a nelieči sa, dochádza k úmrtiu

Pacientka však pri včasnom diagnostikovaní má veľkú šancu na celkové uzdravenie. Dokonca v niektorých prípadoch, ak sa jedná o malý rozsah ochorenia a histologicky priaznivý typ nádoru, môže pacientka po liečbe ešte aj otehotnieť, treba však prihliadať na riziko možnosti návratu choroby.  

Rakovina krčka maternice je jediný zhubný nádor, pri ktorom vieme, čo ho vyvoláva

Ochorenie začína tým, že sa žena pri pohlavnom styku infikuje niektorým typom vysoko rizikového ľudského papilomavírusu HPV. Vírus sa prenáša nielen vaginálnym, ale aj orálnym a análnym pohlavným stykom.

Kondóm pred infekciou nechráni, pretože k prenosu vírusu postačí kožný kontakt v oblasti pohlavných orgánov, ktoré nie sú prezervatívom chránené. Nakaziť sa je možné aj pri kontakte s predmetmi kontaminovanými vaginálnym sekrétom alebo ejakulátom, napríklad na sexuálnych pomôckach.

Ak imunitný systém nedokáže infekciu potlačiť, postupne dochádza k vzniku karcinómu krčka maternice. Je takmer isté, že sexuálne aktívni ľudia počas svojho života prídu do kontaktu s týmto vírusom. Väčšine žien nespôsobuje žiadne ťažkosti a ich organizmus ho eliminuje bez akejkoľvek liečby.

Pre rozvoj rakoviny krčka maternice sú dôležité aj ďalšie, vedľajšie faktory, ktoré sa môžu spolupodieľať na vzniku ochorenia:

  • slabeného imunitného systému,
  • vek,
  • sexuálne správanie,
  • pohlavne prenosné choroby,
  • fajčenie.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Ján Bujňák, PhD., hlavný lekár pre gynekológiu a pôrodníctvo siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare, ktorý vedie onkogynekologické centrum michalovskej nemocnice.

Viac sa dozviete na našom webe o prevencii rakoviny krčka maternice.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 22.02.2021

Vedúca sestra galantskej nemocnice: Častokrát sa musíme ísť vyplakať

Od 7. januára je nemocnica Svet zdravia v Galante reprofilovaná na červenú, teda covidovú nemocnicu. Na oddelení anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) sa o pacientov s ochorením COVID-19 starajú sestry a lekári v celotelových overaloch, s respirátormi a ochrannými okuliarmi na tvári.

Aktuality 18.02.2021

Lekárka odpovedá na najčastejšie otázky o očkovaní proti COVID-19

K očkovaniu proti Covid-19 celkom prirodzene prichádza stále veľa otázok, a veľa otázok si kladie aj odborná verejnosť. Týka sa to jednak nového typu vakcíny – teda mRNA vakcíny, ktorou sa očkuje, ale tiež stratégie očkovania. Rôzne krajiny postupujú rôznymi spôsobmi – čo sa týka prioritizácie alebo intervalu podania vakcíny.

Koronavirus 10.02.2021

Špecialista upokojuje: Napriek pandémii koronavírusu sme neprestali liečiť iné choroby

Ľudia dnes v dôsledku pandémie odkladajú návštevu odborných ambulancií. Prevláda názor, že špecialisti svoje ordinácie zatvorili. Ako však hovorí vedúci lekár pre ústavnú starostlivosť polikliniky ProCare Trnavské mýto Peter Filan, odborné ambulancie sú stále v prevádzke.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO