Blog, Svet Zdravia    30.11.2021

Rady a tipy ako zvládnuť horúčku u detí

Horúčka je sprievodným príznakom mnohých chorôb, častokrát postihuje aj tých najmenších – deti. Viete ako správne znižovať horúčku? Ako správne merať teplotu a na čo netreba zabudnúť? Odpovede aj na tieto otázky vám prezradí hlavná sestra v odbore pediatria PhDr. Milena Cifruľáková.

HORÚČKA U DETÍ

Horúčka najčastejšie znamená, že vaše dieťa bojuje proti infekcii. Počas horúčky sa stimuluje imunitný systém dieťaťa, zvyšuje sa aktivita a funkcia bielych krviniek či protivírusová aktivita.

NA ČO NEZABUDNÚŤ PRI HORÚČKE U DETÍ?

 • Prvú pomoc pri horúčke podáva vždy rodič
 • Dieťa nesmie byť pri horúčke bez dozoru, treba ho opakovane kontrolovať
 • Ak vás niečo na jeho stave znepokojuje, vyhľadajte odbornú pomoc
 • V domácej lekárničke by nemali chýbať lieky na zníženie horúčky
 • V prípade uložených liekov nezabudnite kontrolovať ich exspiráciu, t. j. platnosť, dokedy možno liek použiť

SPRÁVNE MERANIE TEPLOTY

Pri meraní telesnej teploty sú dôležité tri veci:

 • Použiť správny teplomer
 • Zvoliť si vhodné miesto na meranie
 • Správne odčítať a vyhodnotiť namerané údaje

Nebezpečná nie je samotná teplota, ale skôr jej výška, trvanie a vlastné ochorenie. Výšku nameranej teploty možno rozdeliť do štyroch kategórií:

 • Normálna teplota; 36 – 37 °C.
 • Zvýšená teplota; 37,1 – 37,9 °C
 • Vysoká teplota (horúčka); 38 – 39 °C
 • Veľmi vysoká teplota (hyperpyrexia); nad 39,1 °C

Existuje viacero typov teplomerov. V súčasnosti sú preferované digitálne teplomery na meranie telesnej teploty v konečníku, pod pazuchou alebo v ústach. Ukazujú najvyššiu nameranú teplotu.

V mnohých domácnostiach sa ešte stále nachádzajú ortuťové teplomery, ktorými môžeme merať telesnú teplotu v konečníku alebo v podpazuší. Pri jeho používaní treba dávať pozor len pri jeho manipulácii.

Vedeli ste? Podľa súčasne platných smerníc Európskej únie sa už ortuťový teplomer nesmie uvádzať na trh.

Najmodernejší a najrýchlejší spôsob merania telesnej teploty je prostredníctvom infračerveného teplomeru. Ľudské telo vyžaruje teplo v podobe infračerveného žiarenia, ktoré je normálnym okom neviditeľné. Merať týmto typom teplomeru môžeme v uchu alebo na čele.

Malým deťom meriame teplotu v konečníku tzv. „rýchlobežkou“ alebo digitálnym teplomerom s ohybným koncom. Teplomer zasúvame do konečníka maximálne 1 cm.

AKO ZNIŽOVAŤ HORÚČKU?

Existuje niekoľko spôsobov, ako efektívne znížiť horúčku nielen u detí.

ZVYŠOVAŤ PRÍJEM TEKUTÍN

Podávajte slabší čaj (skôr chladný ako teplý), riedený džús alebo pitnú vody v malých, ale pravidelných množstvách. Bez dostatočného prísunu tekutín teplotu nezvládnete. Čím je dieťa menšie, tým skôr je ohrozené dehydratáciou.

OBLIEKAŤ BAVLNENÉ A ĽAHKÉ ODEVY

Viac vrstiev oblečenia bráni dostatočnému ochladzovaniu organizmu. Ak sa dieťa spotí, okamžite ho prezlečte. V noci ho prikrývajte len ľahkou prikrývkou (nepoužívajte deky a iné nepriedušné prikrývky).

OCHLADZOVAŤ ORGANIZMUS

Existuje niekoľko spôsobov ako správne a efektívne ochladiť organizmus. Ide o tzv. fyzikálne metódy chladenia organizmu. Potieranie tela vlažnou vodou pri kúpeli, sprchovanie vlažnou vodou od nôh hore k trupu, pričom vodu treba nechať z kože čiastočne odpariť. Ochladzovanie je potrebné aj v lete, aby sa zabránilo prehratiu organizmu a nedošlo k úpalu.

Vlažné zábaly používajte len v prípade, ak je nameraná telesná teplota nad 39°C v konečníku alebo v podpazuší. Neznižujte teplotu ochladzovaním, pokiaľ má dieťa triašku, pocit zimy alebo výrazné chladné končatiny. Naopak, vtedy treba dieťa prikryť a podávať teplé tekutiny.

POUŽIŤ LIEKY PROTI HORÚČKE

Ak je teplota vyššia ako 38°C, môžete sami podať dieťaťu lieky na zníženie teploty, ktoré zároveň pôsobia aj proti bolesti. Najčastejšie používané lieky obsahujú účinnú látky paracetamol a ibuprofén. Neodporúča sa u detí pod 15 rokov podávať Kyselina Acetylsalicylová (Acylpyrín či Aspirín).

Pred podaním lieku si vždy pozorne prečítajte príbalovú informáciu, v ktorej sa dozviete aj o správnom dávkovaní, ktoré treba dodržiavať.

KOMPLIKÁCIE PRI HORÚČKE U DETÍ

U malých detí, pre väčší telesný povrch a väčší podiel mimobunkovej tekutiny v tele, hrozí vyššie riziko dehydratácie, čo má za následok zníženie prietoku krvi kožou a udržiavanie vysokej telesnej teploty. U dehydratovaných detí sa častejšie vyskytnú aj nežiaduce účinky podávaných liekov, preto ak dieťa neprijíma dostatočné množstvo tekutín, zvracia alebo má hnačky, je potreba navštíviť lekára.

Febrilné kŕče sa vyskytujú výlučne u detí vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov, s maximom výskytu medzi 12. a 18. mesiacom života. Prejavujú sa kŕčmi končatín, poruchami vedomia, zástavou dýchania až zmodraním. Liečba febrilných kŕčov patrí vždy do rúk lekára.

PÁČILI SA VÁM TIETO RADY OD NAŠEJ ODBORNÍČKY?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila PhDr. Milena Cifruľáková, hlavná sestra v odbore pediatria v sieti nemocníc Svet zdravia.

Využite balíček ProCare Juniornadštandardnou osobnou starostlivosťou s radom benefitom pre vaše dieťa počas celé roka. Stačí zavolať na našu infolinku alebo vyplniť formulár a náš personál Vám ochotne pomôže s výberom.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 10.08.2022

Odstriekavanie kolostra

Už od 16. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch začína tvoriť tzv. KOLOSTRUM. Je to životodarná tekutina, ktorá svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou predstihuje materské mlieko.

Blog 03.08.2022

Problémy pri dojčení? 7 polôh a riešení, ako si poradiť

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle?

Spravne polohovanie pacienta

Blog 21.07.2022

Bojíte sa dekubitov? Naučte sa ležiaceho pacienta správne polohovať!

Choroba ani vek si nevyberajú. Mnohí dlhodobo ležiaci ľudia však nie sú v nemocnici či ústave, ale doma, vo vlastnej posteli. Aby netrpeli bolesťami, nevznikali im preležaniny či netuhli kĺby, je dôležité vedieť, ako ich na posteli polohovať.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO