Aktuality, Trebišov    11.06.2020

Psychiatrickým pacientom trebišovskej nemocnice pomáha nový prístroj

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov pribudol moderný RTMS prístroj, ktorý pomáha pacientom psychiatrického oddelenia. Dokáže naladiť správnu funkciu mozgu a pacienta zaťažuje menej, ako štandardná liečba. Na východnom Slovensku je trebišovská nemocnica iba druhou, ktorá ho pri liečbe využíva.

 

„Každá psychiatrická choroba ovplyvňuje inú časť mozgu, ktorá pracuje lepšie alebo horšie.  Nový prístroj nám umožňuje vykonávať repetitívnu transkraniálnu magnetickú stimuláciu (RTMS), čo znamená, že mozog je stimulovaný elektromagnetom. Magnetické impulzy pritom pôsobia na tú časť mozgu, ktorej funkciu chceme ovplyvniť za účelom zlepšenia jej funkcie,“ vysvetľuje primár psychiatrického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Trebišov MUDr. Viliam Čičvák.

Podotýka, že ide o neinvazívnu stimuláciu mozgu. Pacient nemusí byť v anestézii a liečba je preňho menej zaťažujúca, no pritom dosahuje porovnateľné výsledky. U niektorých pacientov môže len krátkodobo vyvolať bolesť hlavy. „Prístroj zároveň zaznamenáva aj spätnú väzbu mozgu a tak zdravotnícky personál dokáže ľahko vyhodnotiť postup v liečbe,“ dodáva primár.

Prístroj sa využíva pri liečbe depresívnych porúch, mánie, sluchových halucináciách, posttraumatickom strese, skleróze multiplex, pri stavoch po cievnej mozgovej príhode, migrénach, Parkinsonovej chorobe či epilepsii.

Pre psychiatrických pacientov aj kanisterapia

Trebišovská nemocnica začala od minulého roka realizovať v psychiatrickej liečebni kanisterapiu. Pacienti tak majú možnosť absolvovať svoju terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov. Cieľom projektu je vytvoriť v nemocnici rodinné prostredie, znížiť depresiu a úzkosť pacientov, podporiť sebaúctu a prispieť tak k ich celkovému zlepšeniu zdravotného stavu.

So psími terapeutmi sa pacienti stretávajú vždy raz za dva týždne približne na hodinu, a to buď v špeciálnej komunitnej miestnosti nemocnice alebo vonku v ohradenej časti nemocničného parku. Do terapie sú zapojené špeciálne vycvičené a pravidelne monitorované psy plemena borderská kólia.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 03.08.2021

Zdravotníci svidníckej nemocnice vás zaočkujú v regióne i priamo v nemocnici

Pre zvýšenie zaočkovanosti obyvateľov svidníckeho regiónu, vďaka ktorej dokážeme spoločne zvrátiť negatívny vývoj pandémie, sme sa v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva rozhodli zorganizovať aj výjazdové očkovanie v nadchádzajúce utorky (03.08. a 10.08.2021).

Aktuality 03.08.2021

Deň s laktačnou poradkyňou v humenskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, ktorý si pripomíname prvý augustový týždeň, sa aj napriek nepriaznivému počasiu v humenskej nemocnici stretli mamičky, aby získali viac informácií k dojčeniu.

Aktuality 02.08.2021

Jubileum v nemocnici Galanta

Aj Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša sa môže pochváliť, že vo svojich radoch má kolegu lekára, ktorý tento rok oslávil svoje krásne 80. narodeniny.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO