Aktuality, Trebišov    11.06.2020

Psychiatrickým pacientom trebišovskej nemocnice pomáha nový prístroj

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov pribudol moderný RTMS prístroj, ktorý pomáha pacientom psychiatrického oddelenia. Dokáže naladiť správnu funkciu mozgu a pacienta zaťažuje menej, ako štandardná liečba. Na východnom Slovensku je trebišovská nemocnica iba druhou, ktorá ho pri liečbe využíva.

 

„Každá psychiatrická choroba ovplyvňuje inú časť mozgu, ktorá pracuje lepšie alebo horšie.  Nový prístroj nám umožňuje vykonávať repetitívnu transkraniálnu magnetickú stimuláciu (RTMS), čo znamená, že mozog je stimulovaný elektromagnetom. Magnetické impulzy pritom pôsobia na tú časť mozgu, ktorej funkciu chceme ovplyvniť za účelom zlepšenia jej funkcie,“ vysvetľuje primár psychiatrického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Trebišov MUDr. Viliam Čičvák.

Podotýka, že ide o neinvazívnu stimuláciu mozgu. Pacient nemusí byť v anestézii a liečba je preňho menej zaťažujúca, no pritom dosahuje porovnateľné výsledky. U niektorých pacientov môže len krátkodobo vyvolať bolesť hlavy. „Prístroj zároveň zaznamenáva aj spätnú väzbu mozgu a tak zdravotnícky personál dokáže ľahko vyhodnotiť postup v liečbe,“ dodáva primár.

Prístroj sa využíva pri liečbe depresívnych porúch, mánie, sluchových halucináciách, posttraumatickom strese, skleróze multiplex, pri stavoch po cievnej mozgovej príhode, migrénach, Parkinsonovej chorobe či epilepsii.

Pre psychiatrických pacientov aj kanisterapia

Trebišovská nemocnica začala od minulého roka realizovať v psychiatrickej liečebni kanisterapiu. Pacienti tak majú možnosť absolvovať svoju terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov. Cieľom projektu je vytvoriť v nemocnici rodinné prostredie, znížiť depresiu a úzkosť pacientov, podporiť sebaúctu a prispieť tak k ich celkovému zlepšeniu zdravotného stavu.

So psími terapeutmi sa pacienti stretávajú vždy raz za dva týždne približne na hodinu, a to buď v špeciálnej komunitnej miestnosti nemocnice alebo vonku v ohradenej časti nemocničného parku. Do terapie sú zapojené špeciálne vycvičené a pravidelne monitorované psy plemena borderská kólia.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 08.07.2020

Dobrovoľníci v nemocnici Partizánske

Aktuality 08.07.2020

Grantová podpora z Nadácie Penta pre galantskú nemocnicu

Galantská nemocnica sa v spolupráci s Občianskym združením Templars Slovakia uchádzala začiatkom roka 2020 o grantovú podporu z Nadácie Penta.

Aktuality 06.07.2020

Pacientom s chorým srdcom pomôže nový prístroj. Je prvým v strednej Európe.

V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE pribudla pre pacientov nová sála, ktorá je vybavená jedinečným prístrojom. Angiografický systém ARTIS icono umožní vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii vyšetriť viac pacientov za kratší čas. CINRE je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, v ktorom bude tento prístroj slúžiť pacientom.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO