Pripravte sa na alergickú sezónu
Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologičky.

Faktory vplývajúce na alergiu
Pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu klesá. Naopak pri horúcom, slnečnom a veternom počasí obsah alergénov peľu stúpa a dochádza k zhoršeniu ťažkostí u alergikov.
Existujú aj výnimky, kedy po niektorých búrkach sa množstvo trávových alergénov v ovzduší naopak zvýši. Búrka totiž môže spôsobiť rozpad peľových zŕn a uvoľnenie menších alergénnych častíc do ovzdušia. Agresivitu peľov zvyšujú škodlivé látky v ovzduší, napr. dopravný smog.
Je potrebné sledovať peľový kalendár?
Liečba alergie je komplexná a dlhodobá. Zahŕňa elimináciu alergénu, farmakoterapiu, edukáciu pacienta, špecifickú alergénovú imunoterapiu. Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a 14-28 dní pred kvitnutím rastlín, na ktorých peľ sú alergickí, začať užívať preventívnu liečbu– antihistaminiká, prípadne lokálne kortikosteroidy.
Náš tip: Počas peľovej sezóny sledovať peľovú informačnú službu, ktorá v pravidelných intervaloch vyhodnocuje aktuálnu peľovú situáciu.
Tipy ako zmierniť alergické ťažkosti počas alergickej sezóny
Najvhodnejší čas pre pobyt v exteriéri je skoré ráno a neskoro večer, kedy je koncentrácia peľu najnižšia, vhodné je aj obdobie po daždi. Počas pobytu vonku nosiť slnečné okuliare, pokrývku hlavy. Pri jazde autom nevetrajte oknom.
Pri pobyte vonku nezabudnite:
- vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom,
- obmedziť vychádzky počas slnečných a veterných dní,
- vyhýbať sa rizikovým oblastiam ako sú lúky, okraje lesov, topoľové aleje, atď.
Vhodný je pobyt v prímorských oblastiach alebo v horách v nadmorskej výške nad 1600 m n.m., kde je koncentrácia peľu nízka.
Po návrate domov je potrebné:
- sa prezliecť,
- osprchovať sa a umyť si vlasy,
- spláchnuť peľ z tváre, aby nespôsoboval dráždenie v noci.
V prípade pobytu v interiéri je dobré obmedziť vetranie oknom počas dňa. Vetrať je vhodné nadránom a po daždi. Do okien možno použiť protipeľové sieťky.
Náš tip: Bielizeň nesušte vonku, vyhnete sa prenosu voľne poletujúceho peľu na vaše oblečenie.
Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dušana Žinčáková, primárka oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Humenné a imunoalergologička.
Tweet |