Blog, Prevencia, Procare, Rady lekárov, Svet Zdravia, Humenné    30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologičky.

 

Faktory vplývajúce na alergiu

Pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu klesá. Naopak  pri horúcom, slnečnom a veternom počasí obsah alergénov peľu stúpa a dochádza k zhoršeniu ťažkostí u alergikov.

Existujú aj výnimky, kedy po niektorých búrkach sa množstvo trávových alergénov v ovzduší naopak zvýši. Búrka totiž môže spôsobiť rozpad peľových zŕn a uvoľnenie menších alergénnych častíc do ovzdušia. Agresivitu peľov zvyšujú škodlivé látky v ovzduší, napr. dopravný smog.

Je potrebné sledovať peľový kalendár?

Liečba alergie je komplexná a dlhodobá. Zahŕňa elimináciu alergénu, farmakoterapiu, edukáciu pacienta, špecifickú alergénovú imunoterapiu. Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a 14-28 dní pred kvitnutím rastlín, na  ktorých peľ sú alergickí, začať užívať preventívnu liečbu– antihistaminiká, prípadne lokálne kortikosteroidy.

Náš tip: Počas peľovej sezóny sledovať peľovú informačnú službu, ktorá v pravidelných intervaloch vyhodnocuje aktuálnu peľovú situáciu.

Tipy ako zmierniť alergické ťažkosti počas alergickej sezóny

Najvhodnejší čas pre pobyt v exteriéri je skoré ráno a neskoro večer, kedy je koncentrácia peľu najnižšia, vhodné je aj obdobie po daždi. Počas pobytu vonku nosiť slnečné okuliare, pokrývku hlavy. Pri jazde autom nevetrajte oknom.

Pri pobyte vonku nezabudnite:

  • vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom,
  • obmedziť vychádzky počas slnečných a veterných dní,
  • vyhýbať sa rizikovým oblastiam ako sú lúky, okraje lesov, topoľové aleje, atď.

Vhodný je pobyt v prímorských oblastiach alebo v horách v nadmorskej výške nad 1600 m n.m., kde je koncentrácia peľu nízka.

Po návrate domov je potrebné:

  • sa prezliecť,
  • osprchovať sa a umyť si vlasy,
  • spláchnuť peľ z tváre, aby nespôsoboval dráždenie v noci.

V prípade pobytu v interiéri je dobré obmedziť vetranie oknom počas dňa. Vetrať je vhodné nadránom a po daždi.  Do okien možno použiť protipeľové sieťky.

Náš tip: Bielizeň nesušte vonku, vyhnete sa prenosu voľne poletujúceho peľu na vaše oblečenie.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dušana Žinčáková, primárka oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Humenné a imunoalergologička.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 29.09.2020

Starostlivosť o pacienta s demenciou

Pacienti s demenciou sa prejavujú zvláštnym alebo neobvyklým správaním. Často práve čudné správanie pacienta môže byť signálom tohto ochorenia. Dochádza k poruche pamäte, minulosť sa pacientovi prekrýva s prítomnosťou.

Blog 24.09.2020

Všetko o demencii

Demencia je výsledkom postupne sa zhoršujúceho chronického ochorenia mozgu, ktoré sťažuje a nakoniec úplne znemožňuje vykonávať bežné denné aktivity.

Blog 23.09.2020

Bezlepková strava a liečba celiakie

Základom liečby celiakie je dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty, čím u vášho dieťaťa postupne zanikajú doterajšie príznaky, a to bez podania akýchkoľvek liekov.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO