Aktuality, Ženy a zdravie, Spišská Nová Ves    08.08.2018

Priestory spišskonovoveskej pôrodnice si prišlo pozrieť už 500 budúcich mamičiek

Každý štvrtok pre nich otvoria pôrodnicu, aby spoznali prostredie, kde privedú na svet svoje bábätko. Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves organizuje pre budúce mamičky vždy raz týždenne deň otvorených dverí. Ten najbližší bude 9. augusta.

 

„Keď sme sa v minulosti pred pôrodom rozprávali s mamičkami, zistili sme, že majú nielen nedostatok informácií o ponuke pôrodnice, ale mnohé cítia aj strach z neznámeho prostredia,“ hovorí vedúca pôrodná asistentka v spišskonovoveskej pôrodnici Katarína Kurtová. Spolu s manažérkou dennej zmeny na gynekologicko-pôrodníckom oddelení  Ivanou Kukurovou sa preto rozhodli to zmeniť. „Chceli sme priestory mamičkám pred pôrodom ukázať, aby ich obavy aspoň čiastočne pominuli a neskôr sa v pôrodnici cítili ako doma,“ dodáva Ivana Kukurová.

V pôrodnici tak vytvorili propagačné letáky a rozposlali ich do ambulancií obvodných gynekológov, aby sa s novinkou dostali do povedomia budúcich mamičiek. A prvý deň otvorených dverí si naplánovali na 24. novembra 2016.  „Samé sme boli veľmi milo prekvapené, aké pozitívne ohlasy náš nápad získal. Už počas prvého mesiaca nás navštívilo asi 40 mamičiek, niektoré aj so svojimi partnermi. Tradícia bola započatá,“ spomína si Katarína Kurtová.

Už prichádzajú do známeho prostredia

V pôrodnici odvtedy pravidelne organizujú deň otvorených dverí, a to každý štvrtok od 13:00 h. „Počas exkurzie sa s mamičkami prejdeme po gynekologicko-pôrodníckom oddelení, pozrieme si spolu pôrodné sály a vysvetlíme všetko, čo ich zaujíma. Keď nastane pre mamičky ten najkrajší deň, už prichádzajú do známeho prostredia a vedia čo ich čaká,“ hovorí manažérka dennej zmeny.

Každý týždeň takto pôrodnicu navštívi zväčša päť až 12 mamičiek. Zdravotnícky personál odhaduje, že od začiatku projektu sa dňa otvorených dverí zúčastnilo asi 500 mamičiek. Túto možnosť pritom čoraz častejšie využívajú nielen budúce mamy z okolia Spišskej Novej Vsi, ale aj zo vzdialenejších miest ako Poprad, Prešov či Košice.

Najčastejšie otázky

Otázky, či môžu mať partnera pri pôrode a počas hospitalizácie, aké sú možnosti tlmenia bolesti či ktoré polohy sa dajú pri pôrode využiť patria od mamičiek medzi tie najčastejšie. So zdravotným personálom počas dňa otvorených dverí ale riešia aj epiziotómiu, klyzmu, využívanie aromaterapie, hydroterapie či fitlopty alebo bonding po cisárskom reze. „Odpovedáme aj na to, čo si treba do nemocnice priniesť a v prípade záujmu si s každou mamičkou individuálne prejdeme pôrodný plán,“ dodáva vedúca pôrodná asistentka.

Ocenenie pre pôrodnicu

Pôrodnica v Spišskej Novej Vsi sa stala jednotkou na východe Slovenska. Vyplýva to z hodnotenia takmer 3000 mamičiek, ktoré posudzovali slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do mája tohto roku. Na Slovensku sa spišskonovoveská pôrodnica stala s 91 percentami druhou najlepšou, víťazná martinská ju pritom predbehla len o 0,3 percenta. Podľa celkového hodnotenia (súčet expertného hodnotenia a hodnotenia mamičiek) sa pôrodnica v Spišskej Novej Vsi stala zároveň najlepšou na Slovensku v druhej kategórii podľa úrovne neonatologickej starostlivosti. Hodnotenie pripravil Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.

V spišskonovoveskej pôrodnici sa minulý rok uskutočnilo 1285 pôrodov, oproti predchádzajúcemu roku 2016 ich počet stúpol z 1206. Chlapcov sa narodilo o 24 viac ako dievčat a dvojičky si z pôrodnice odnieslo až 20 mamičiek. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, sa objavovali Ema, Ela, Diana či Simona. U chlapcov zase dominovali mená ako Jozef, Damián, Adam a Samuel.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 14.12.2018

Pôrodnice Sveta zdravia sú pripravené na rodičky z okresov Svidníka a Stropkova

Dnes je posledný deň, kedy pôrodnícke oddelenie svidníckej nemocnice prijíma rodičky na plánované alebo akútne zákroky pred jeho definitívnym uzavretím, v pondelok 17. decembra 2018. Všetky rodičky sú pripravené prijať tri okolité gynekologicko-pôrodnícke oddelenia v Humennom, Vranove nad Topľou a v Michalovciach. Na plánované pôrody je pripravená bezplatná doprava, ktorú je možné objednať cez regionálne gynekologické ambulancie. V nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie. Toto rozhodnutie nijakým spôsobom neovplyvňuje zamestnanosť nemocnice.

Jesenný camp internistov v Nemocnici Svet zdravia Rožňava

Aktuality 12.12.2018

Jesenný kemp mladých internistov v Rožňave

Celkom jedenásť lekárov sa zišlo na druhom ročníku štvordňového Campu pre mladých internistov v rožňavskej nemocnici. Cieľom stretnutia je čo najviac rozšíriť odborné obzory lekárom v predatestačnej príprave a odovzdať im praktické skúsenosti, ktoré by v bežnej praxi získavali oveľa pomalšie.

Neurologická ambulancia v nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom

Aktuality 10.12.2018

V žiarskej nemocnici liečia aj zriedkavé choroby

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa zaoberajú aj chorobami, ktoré sú zriedkavé. Tie postihujú menej ako jednu osobu z 2000 obyvateľov a ešte donedávna sa zväčša nedali ani liečiť. Na neurologickom pracovisku sa začali špecializovať na neuromuskulárne ochorenia, z ktorých veľká časť je vzácna a pracovisko sa tak stáva prirodzeným regionálnym centrom pre tieto diagnózy.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO