Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    12.06.2020

Preventívna prehliadka

V súvislosti s koronakrízou sa veľa hovorilo o tom, že nevykonávanie preventívnych prehliadok bude mať za následok zvýšenú mieru odvrátiteľnej úmrtnosti. Je tomu tak naozaj? Dozviete sa v rade všeobecnej lekárky pre dospelých Nemocnice Svet zdravia Michalovce MUDr. Kataríny Varechovej.

 

Preventívna prehliadka neinformuje len o vašom aktuálnom zdraví, ale je tiež ukazovateľom toho, čo treba zlepšiť, aby ste si ho zachovali. V prípade zachytenia doposiaľ skrytých ochorení, predstavuje možnosť včas a účinne ich riešiť.

Miera účasti pacientov na preventívnych prehliadkach, je stále veľmi nízka

Absolvovali ste v posledných dvoch rokoch preventívnu prehliadku? Ak nie, urobte počas letných mesiacov niečo pre svoje zdravie! Navštívte po telefonickom objednaní vášho všeobecného lekára a buďte pripravení na obávanú jesennú vlnu koronavírusovej epidémie.

Čo je súčasťou preventívnej prehliadky?

Súčasťou preventívnej prehliadky sú okrem celkového fyzikálneho vyšetrenia aj krvné testy, ktoré zahŕňajú:

  • vyšetrenie sedimentácie červených krviniek,
  • krvný obraz a diferenciálny krvný obraz,
  • glukózu nalačno,
  • kreatinín ako ukazovateľ funkcie obličiek a ALT ako najcitlivejší marker funkcie pečene.

Ďalšia náplň krvných testov sa odvíja od vášho veku a pridružených ochorení.

Váš doktor vám vyšetrí tiež moč, zmeria hmotnosť, výšku a krvný tlak. Následne skontroluje očkovanie proti tetanu a záškrtu, ktoré u nás patrí k povinným očkovaniam a preočkúva sa v intervale 10-15 rokov.

U pacientov nad 40 rokov sa vyhodnocuje:

  • hladina cholesterolu a triglyceridov,
  • ekg. záznam,
  • v závislosti od poisťovne sa doplní aj test na okultné (skryté) krvácanie zo stolice, ktorý je súčasťou národného skríningu karcinómu hrubého čreva.

V rámci skríningu karcinómu prostaty sa u mužov nad 40 rokov, tiež v závislosti od poisťovne, dopĺňa aj urologické vyšetrenie.

U žien v každom veku je súčasťou prehliadky aj prehliadka u gynekológa. Samozrejmou, k prehliadke patrí aj následný pohovor o vašej aktuálnej zdravotnej, ale aj súčasnej životnej situácii.

Všeobecný lekár aj školená sestra v ambulancii vám môže poradiť, ako sa zbaviť škodlivých návykov, prípadne vás nasmerovať k iným formám pomoci so zmenou životného štýlu, ktorý je dôležitým faktorom udržania zdravia.

Kedy nie je možné absolvovať preventívnu prehliadku?

Preventívnu prehliadku nie je možné absolvovať, ak máte infekčné alebo iné akútne ochorenie, napr. respiračná alebo črevná viróza a pod. Takisto je vhodné, aby ste bezprostredne, resp. 1-2 dni pred preventívnou prehliadkou:

  • neabsolvovali výraznú nárazovú fyzickú záťaž (napríklad náročnú vysokohorskú túru, oslavu spojenú s deficitom spánku, veľmi vyčerpávajúcu prácu a pod.),
  • takisto sa odporúča večer pred odberom nekonzumovať ťažké jedlá a alkohol.

Všetky uvedené aktivity môžu viesť u niektorých jedincov k skresleniu laboratórnych výsledkov.

Pozor na syndróm bieleho plášťa

Vzhľadom na to, že pri meraní krvného tlaku v ambulancii sa často vyskytuje tzv. syndróm bieleho plášťa, teda situačné zvýšenie krvného tlaku pri návšteve lekára. Ak máte doma tlakomer, je vhodné odmerať si ho ešte pred prehliadkou niekoľkokrát v pokoji v domácich podmienkach. Pokyny na správne meranie krvného tlaku sú súčasťou návodu na použitie na každom tlakomeri.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých Nemocnice Svet zdravia MichalovcePáčila sa vám táto rada? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 06.07.2020

Ako sa vyhnúť úpalu

Úpal je náhly stav, ktorý je vyvolaný nadmerným pôsobením tepla na organizmus vysokou teplotou prostredia alebo ťažkým horúčkovým ochorením. 

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Blog 30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologičky.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO