Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Prevencia, Prevencia - rakovina krčka maternice    21.01.2021

Prevencia pri rakovine krčka maternice má skutočne veľký význam

Pri včasných štádiách rakoviny krčka maternice prežíva vyše 90 percent pacientiek päť rokov po liečbe. Pri treťom štádiu už len 33 až 48 percent a pri štvrtom štádiu dokonca menej ako 14 percent.

Prevencia proti rakovine krcku maternice

 

V krajinách ako Fínsko, Luxembursko a predovšetkým Austrália vďaka skríningovému a očkovaciemu programu v súčasnosti vykazujú menej ako štyri prípady rakoviny krčka maternice na 100-tisíc žien, čo už možno považovať za eradikáciu ochorenia.

Pravidelné gynekologické prehliadky

Ženy by mali absolvovať gynekologické prehliadky pravidelne, aby mali istotu, že im na krčku maternice nerastie nádor

Na Slovensku má nárok na bezplatný skríning rakoviny krčka maternice v rámci preventívnych gynekologických prehliadok každá žena od 23. do 64. roku života. Skríning pozostáva z bežného fyzikálneho vyšetrenia a onkocytologického steru. Na začiatku sa vykonáva raz ročne dva roky po sebe. Ak sú oba výsledky negatívne, v prehliadkach sa pokračuje každý tretí rok. So skríningom sa končí, keď žena dosiahne uvedenú hornú hranicu veku s podmienkou, aby minimálne posledné tri vyšetrenia boli v poriadku.

Okrem toho sa krček maternice vyšetruje pomocou gynekologických zrkadiel a hmatom aj v rámci ročných preventívnych gynekologických prehliadok.

Rakovina krcka maternice_prevencia

Ako prebieha pravidelná gynekologická prehliadka

Gynekologické vyšetrenie pozostáva z prehliadky vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov ženy a prsníkov, ktorým sa zabezpečuje prevencia vzniku nádorového ochorenia prsníkov.

Cytologické vyšetrenie

Počas vyšetrenia môžeme realizovať cytologické vyšetrenie, ktoré sa robí dvoma spôsobmi. Pri oboch gynekológ najprv pomocou špeciálnej kefky odoberie ster z krčka maternice a buď ho nanesie na sklíčko s fixovaným náterom alebo sa kefka vymyje v nádobke s tzv. LBC roztokom, ktorý sa už aj s bunkami z krčka odošle na analýzu do cytologického laboratória.

Biopsia

Využíva aj kolposkop, ktorý lekárovi umožňuje pri podozrivých nálezoch mikroskopicky prezrieť krček maternice a odhaliť na ňom zmeny svedčiace o predchorobnom štádiu alebo o rakovinovom procese. V prípade potreby možno pod kolposkopickou kontrolou ambulantne vykonať aj biopsiu, čiže odobrať vzorky tkaniva, ktoré sa následne odosielajú do patologického laboratória na histologickú analýzu. Ideálne je, keď toto vyšetrenie robí expertný kolposkopista.  

Vyšetrenia nie sú bolestivé

Dokonca ani pri biopsii nie je potrebná lokálna anestézia. V optimálnom prípade návšteva ambulancie netrvá dlhšie ako štvrť hodiny.

prevencia-krcok-maternice_ockovanie HPV virus

Očkovanie je najspoľahlivejšou metódou primárnej prevencie rakoviny krčka maternice

Vďaka očkovaniu sa v tele vytvoria protilátky proti HPV vírusom, ktoré ich následne zničia. V súčasnosti sú dostupné 2-, 4- a 9-valentné HPV vakcíny. Rozdiel medzi nimi je v počte sérotypov, voči ktorým poskytujú ochranu.

Všetky tri však chránia pred dvoma najnebezpečnejšími vírusmi HPV 16 a HPV 18, ktoré sú najčastejšou príčinou rakoviny krčka maternice. Správne zrealizovaný vakcinačný program môže znížiť výskyt rakoviny krčka maternice o viac než sedemdesiat percent.  

Najideálnejšie obdobie, kedy by sa mala dať žena zaočkovať, je pred začiatkom sexuálneho života

Ideálne je to medzi deviatym až dvanástym rokom života. Môžu ho absolvovať aj neskôr, no malo by to byť pred začiatkom sexuálneho života. Vakcinácia je vhodná aj pre chlapcov, tiež ideálne pred začiatkom sexuálneho života.

Očkovanie proti HPV totiž poskytuje ochranu aj pred inými druhmi rakoviny spojovanými s HPV, napríklad karcinómom hrtana či konečníka. Na podklade súčasných viac ako 10-ročných poznatkov o pretrvávaní vysokých hladín protilátok proti papilomavírusu nie je nutné pristupovať k opätovnému preočkovaniu.  

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Ján Bujňák, PhD., hlavný lekár pre gynekológiu a pôrodníctvo siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare, ktorý vedie onkogynekologické centrum michalovskej nemocnice.

Viac sa dozviete na našom webe o prevencii rakoviny krčka maternice.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Očná jednodňová chirurgia v Nemocnici Svet zdravia Galanta

Aktuality 29.06.2022

Kvalitná chirurgia oka

Očná jednodňová zdravotná starostlivosť v Nemocnici Svet zdravia Galanta sa špecializuje na operácie predného segmentu oka, najmä na operácie sivého zákalu a na refrakčné vnútroočné operácie.

Aktuality 20.06.2022

Bezpečný spánok vášho bábätka

Pôrodnice Svet zdravia vám v spolupráci s nadáciou Križovatka umožňujú požičať si monitory dychu pre bábätka aj domov, aby ste mali istotu, že je vaše dieťatko v poriadku.

Blog 10.06.2022

Veľký manuál tajomnej reči bábätka

Čo hovorí jeho tvárička, telo a plač? Bábätko narieka, no netušíte prečo? Už ste ho nakŕmili, prebalili, popestovali, no stále nie je spokojné? Ak chcete s novorodencom efektívne komunikovať, musíte mu najprv správne porozumieť.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO