Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Humenné    19.11.2021

Prečo je dôležité užívanie vitamínov?

Vitamíny. Pojem, s ktorým sa už stretol každý z nás. Viete, ako ich správne užívať? Alebo či je dôležité dodržiavať dennú odporúčanú dávku? Odpovede aj na tieto otázky vám prezradí imunologička MUDr. Dušana Žinčáková

Vitamíny ako zdroj pre fungovanie tela

Vitamíny sú látky, ktoré sú dôležité pre správny rast, vývoj a funkcie nášho tela. Poznáme vitamíny, ktoré s rozpustné v tukoch ako napríklad vitamíny skupiny A, D, E, K alebo vo vode ako napríklad vitamíny skupiny B,C, kyselina listoví či vitamín H-biotín.

Vedeli ste, že vitamíny:

  • sú zapojené do množstva enzymatických a metabolických procesov,
  • majú antioxidačné účinky,
  • podporujú obranyschopnosť organizmu voči nádorovým, kardiovaskulárnym a degeneratívnym chorobám.

Ak človek konzumuje stravu bohatú na vitamíny, ktoré sú rozpustné v tukoch, dochádza k ich ukladaniu predovšetkým v pečeni a v tukovom tkanive. Z takto vytvorených zásob sú vitamíny v období nedostatočného prísunu uvoľňované postupne podľa potreby organizmu relatívne dlhú dobu, až niekoľko mesiacov.

Naopak, vitamíny rozpustné vo vode organizmus nedokáže uskladňovať do zásob, preto je dobré ich prijímať pravidelne.

Ako správne užívať vitamíny?

V prírode je zriedkavé, aby suroviny, ktoré konzumujeme, obsahovali len jednu živinu, preto dáva zmysel užívať vitamíny súčasne s jedlom. Hlavne v období, kedy je naše telo vystavené častým vírusom alebo máme oslabenú imunitu. Napríklad užívanie hlivy ustricovej dokáže zvýšiť nešpecifickú imunitu, tvorbu protilátok a podporiť tak prirodzenú obranyschopnosť nášho organizmu.

Vitamíny rozpustné v tukoch

Vitamíny rozpustné v tukoch môžeme konzumovať ráno alebo večer, najlepšie súčasne s jedlom alebo zapiť s dostatkom vody.

Vitamíny rozpustné vo vode

Ideálne je užívať v menších, ale pravidelnejších dávkach. Niektoré vitamíny sú vyrobené na báze postupného uvoľňovania. Ich výhodou je priebežné vstrebávanie počas niekoľkých hodín, čo znásobuje ich účinnosť.

Pozor na predávkovanie vitamínmi

Predávkovanie vitamínmi sa nazýva aj „hypervitaminóza“. Nebezpečenstvo predávkovania sa týka najmä vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré sa môžu v tele hromadiť. Predávkovanie takéhoto typu môže nastať najčastejšie nadmernou konzumáciou vitamínových prípravkov.

Problémy si môžete spôsobiť aj pri prekročení odporúčanej dennej dávky niektorých vitamínov rozpustných vo vode, ktoré sa síce vyplavia z organizmu močom, ale pri vysokej dávke môžu spôsobiť poškodenie nervovej a tráviacej sústavy.

Prevencia proti predávkovaniu

Predísť predávkovaniu vitamínov je pomerne jednoduché. Dôležité je čítať príbalový leták, prípadne sa poradiť s lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a lieky, ktoré užívate.

Nikdy neprekračujte dennú dávku účinnej látky. Výživové doplnky kupujte od overených výrobcov a vitamínové prípravky skladuje podľa pokynov uvedených v príbalovom letáku.

Deti a užívanie vitamínov

Vitamíny sú základné zložky stravy, ktoré ovplyvňujú rast a vývoj detského organizmu. V každom veku, v každom období vývinu, má detský organizmus nejaké potreby – aj vitamínové.

Pre vývin detského organizmu predstavuje riziko nielen nedostatočný prísun vitamínov, ale aj ich nadbytočný prísun. Najlepšie vitamíny pre deti sú tie, ktoré prijmú z vyváženej, zdravej stravy. Čo však robiť, ak ich má dieťa nedostatok? Odpoveď si môžete prečítať v rade pediatričky MUDr. Dany Jurečkovej, PhD.

 Páčila sa vám táto rada od našej lekárky?

Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dušana Žinčáková, primárka oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Humenné a imunoalergologička.

svetzdravia-com_nemocnica-humenne_vseobecne-lekarstvo_MUDr-Zincakova-Dusana

Pripravte sa vy alebo vaši zamestnanci na zimné mesiace a oslabenú imunitu vďaka vitamínovým balíčkom!Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.05.2022

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Už ste počuli o novej Klientskej zóne, ktorú sme spustili pre vás, našich klientov ProCare? Klientska zóna ProCare umožňuje online rezervácie termínov u lekára, registráciu do čakárne, kontroly úhrad za zdravotné úkony a mnoho ďalšieho. Poďme si ju spoločne predstaviť.

Blog 16.05.2022

Ako prebieha dietologické poradenstvo?

Prečítajte si rozhovor o dietologickom poradenstve s MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, ktorá sa 20 rokov venuje preventívnej aj liečebnej dietológii. Vo svojej praxi sa sústreďuje na využívanie prirodzených prístupov k prevencii a liečbe ochorení.

Zena trpiaca mentalnou axorexiou

Blog 29.04.2022

Mentálna anorexia začína nenápadne

Denne počúvame, aká nezdravá je nadváha a aký dôležitý je zdravý životný štýl. No prehnaný záujem o štíhlu líniu, stravu a pohyb môže signalizovať veľmi vážny problém - mentálnu anorexiu.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO