Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    13.04.2021

Pokojný spánok sa u dieťaťa pod tlakom a stresom nedostaví

Vedci skúmajú dopad spánku na kvalitu nášho života už celé roky. A všetky výskumy sa zhodujú, že kvalitný a pravidelný spánok je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré pre svoje fyzické i psychické zdravie potrebujeme.

 

Pri deťoch to platí dvakrát intenzívnejšie, nakoľko ich mozog i telo sa intenzívne vyvíja

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného denného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas spánku sa zvyšuje a denný čas spánku sa znižuje. Priemerná doba denného spánku je 4 – 5 hodín. Počet spánkov počas dňa medzi 3. – 4. mesiacom až 1. rokom klesá.

Čo robiť, ak vaše bábätko prestáva cez deň spávať?

Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku. Ak ste doma, vpusťte do bytu alebo domu čo najviac svetla.

Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte. V noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

Kedy by malo dieťatko začať spávať vo vlastnej postieľke samé?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Presný vek sa nedá určiť. Je potrebné, aby rodičia našli správny moment, keď vycítia, že dieťa je schopné osamostatnenia.

Pre každé dieťa je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ

Preto by mali impulzy prichádzať v správny čas aj zo strany rodičov. Rozprávajte sa s dieťaťom o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok (obľúbená hračka…).

Pred spaním pomôže dieťaťu uvoľniť sa a pripraviť sa na spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. A potom môžete v pokoji zhasnúť svetlo, zatvoriť dvere a odísť z izby.

Rutina pred spaním pomôže dieťaťu uvoľniť sa a pripraviť sa na spánok

Dávajte dieťaťu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problémom môže byť aj, ak bude mať dieťa mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Staršie dieťa môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa. Pod tlakom a stresom sa nikdy pokojný spánok nedostaví.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 

 

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 10.08.2022

Odstriekavanie kolostra

Už od 16. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch začína tvoriť tzv. KOLOSTRUM. Je to životodarná tekutina, ktorá svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou predstihuje materské mlieko.

Blog 03.08.2022

Problémy pri dojčení? 7 polôh a riešení, ako si poradiť

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle?

Spravne polohovanie pacienta

Blog 21.07.2022

Bojíte sa dekubitov? Naučte sa ležiaceho pacienta správne polohovať!

Choroba ani vek si nevyberajú. Mnohí dlhodobo ležiaci ľudia však nie sú v nemocnici či ústave, ale doma, vo vlastnej posteli. Aby netrpeli bolesťami, nevznikali im preležaniny či netuhli kĺby, je dôležité vedieť, ako ich na posteli polohovať.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO