Blog, Procare, Rady lekárov    29.07.2021

Pociťujete suchosť v ústach?

Xerostómia označuje suchosť v ústach. Čo môže byť jej príčinou? Ako sa lieči? Aj na tieto otázky sme sa opýtali lekárky ORL MUDr. Marianny Pillárovej.

Čo môže byť príčinou pocitu sucha v ústach?

Príčinou xerostómie – pocitu sucha a nedostatku slín môžu byť:

 • niektoré lieky (antidepresíva, lieky na alergie a iné),
 • vek (najmä u starších ľudí),
 • chemoterapia,
 • nervové poškodenie (zranenie alebo operácia),
 • fajčenie,
 • požívanie alkoholu alebo
 • ide o vedľajší efekt iného ochorenia (AIDS, diabetes, anémia, Sjorgenov syndróm).

Z fyzikálnych vyšetrení je dôležité starostlivé vyšetrenie tváre, pier, jazyka a ústnej dutiny a detailný opis nálezu. Z laboratórnych vyšetrení sa využíva krvný obraz (anémia, leukocytóza, známky zápalu, trombocytopénia), základná biochémia vrátane glykémie a parametrov zápalu (CRP, prokalcitonín), HCG (suspekcia na graviditu).

Ako sa lieči xerostómia?

Liečba závisí od príčiny. Ak suchosť úst spôsobujú lieky, je vhodné ich nahradiť inými. Človek s týmto problémom tiež môže používať prípravky na zvlhčenie úst. Patria sem lieky na predpis, ale i bežné prípravky, ktoré sú dostupné v drogérii, napríklad hrozienková masť na popraskané kútiky úst či ústna voda so xylitolom. Lieky na predpis zahŕňajú medikácie (pilokarpín — parasympatomimetikum), ktoré stimulujú žľazy k produkcii slín. Človek s týmto ochorením by mal tiež myslieť na zvýšený vznik zubných kazov. Vhodné je používať prípravky s fluoridom.

Môže nedostatok slín spôsobiť nejaké poškodenie v ústnej dutine a v hrdle?

Xerostómia sa prejavuje suchosťou ústnej dutiny a jazyka, ale aj zvýšeným sklonom ku vzniku a šíreniu infekcií v ústnej dutine a k tvorbe ulcerácií na ústnej sliznici a jazyku. Ochorenie môže spôsobiť mnohé komplikácie ako napríklad:

 • zvýšený vznik zubného kameňa a kazu,
 • ranky v ústach,
 • povlak na jazyku,
 • kvasinkové infekcie,
 • popraskané pery.

Hrozí tiež znížený príjem potrebných nutrientov, keďže človek vníma ťažkosti pri jedení.

Ako sa zisťuje príčina sucha v ústach?

Pri zisťovaní príčiny sucha v ústach je dôležitá jednak anamnéza (teda získanie informácií o ochoreniach, ktoré pacient prekonal, vrátane liekov, ktoré užíva, a pod.) A ďalšie vyšetrenia ako sú napríklad:

 • vyšetrenie dutiny ústnej,
 • vyšetrenie slinných žliaz zobrazovacími metódami (užíva sa najmä ultrasonografia, magnetická rezonancia – MRI a počítačová tomografia – CT) alebo
 • laboratórne vyšetrenie krvi (môže preukázať napríklad zápal alebo iné problémy).

V prípade, že má lekár podozrenie, že za sucho v ústach môžu nádorové ochorenia alebo autoimunitné ochorenia (napríklad Sjögrenov syndróm), odoberie vzorku tkaniva zo slinnej žľazy (odborne sa tomuto odberu hovorí biopsia) a odošle ho na mikroskopické vyšetrenie.

Ak sa nezistí príčina, tak lekár pacienta odošle na vyššie pracovisko, kde majú k dispozícii iné vyšetrovacie metódy.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 07.09.2021

Aké procesy v tele ovplyvňuje štítna žľaza?

Štítna žľaza je malý orgán motýlikovitého tvaru umiestnený v oblasti krku blízko hrtana, je zložený z dvoch lalokov a spojený mostíkom (istmom), jej hmotnosť je u dospelého človeka 10 až 20g.

Blog 25.08.2021

Máte pocit nafúknutého brucha?

Meteorizmus sa používa v laickej populácii, ako aj v odbornej medicínskej terminológii. Vo všeobecnosti vyjadruje zvýšenú tvorbu, resp. prítomnosť plynu v tráviacej trubici, hlavne v črevách.

Blog 11.08.2021

Zápal močových ciest a jeho príčiny

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. U koho sa vyskytujú najčastejšie? Čo je najčastejšia príčina ich vzniku? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Katarína Topoliová z urologickej ambulancie v ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO