Prejsť na obsah

Prečo je dojčenie dôležité?

K základnej starostlivosti o novorodenca patrí aj výživa. Najoptimálnejší spôsob výživy pre vaše bábätko je dojčenie, ktoré vytvára najlepšie predpoklady nielen pre správny rast, ale aj telesný a emocionálny vývoj . Príroda to zariadila tak, že je len veľmi málo ochorení tak zo strany matky, ako aj strany dieťaťa, ktoré sú kontraindikáciou dojčenia. A aj keď sa o dojčení vraví že je inštiktívne, z praxe vieme, že predovšetkým v začiatkoch sa môžeme stretnúť s rôznymi problémami, ktoré sú potom príčinou predčasného ukončenia dojčenia. Dojčiť sa má učiť mamička, aj dieťa.

Výhody dojčenia pre bábätko

  • materské mlieko je unikátne svojím zložením, ktoré sa mení nielen počas dňa, v priebehu dojčenia, ale aj počas jedného cyklu dojčenia tak, aby zodpovedalo individuálnym potrebám vášho bábätka. Tým odpovedáme aj na najčastejšie kladenú otázku mamičiek, či „mliečko nie je riedke, alebo slabé“. Kvalitou a kvantitou sa pomer všetkých zložiek v materskom mlieku prispôsobuje potrebám bábätka. Nahrádzať je potrebné iba vitamín D a K, ale na to Vás nasmeruje Váš pediater
  • jedinečné zloženie materského mlieka spúšťa nutričné programovanie, vďaka čomu u dojčených detí je nižší výskyt obezity v detskom veku, a v dospelosti aj metabolických, civilizačných a nádorových ochorení
  • materské mlieko obsahuje aj dôležité nenutričné zložky – tzv. ochranné látky, ktoré zabezpečia Vášmu bábätku ochranu proti infekcii, zápalu, a pôsobia aj ako prevencia proti alergiám
  • viaceré štúdie poukázali aj na benefit dojčenia vo vzťahu k psychomotorickému vývinu a výške IQ
  • dojčením podporujete aj emocionálny vzťah s vaším bábätkom.

Výhody dojčenia pre mamičku

Dojčenie je výhodné aj pre Vás, pretože:

  • urýchli návrat maternice do pôvodného stavu,
  • popôrodné straty krvi sú menšie, ženy menej trpia málokrvnosťou
  • chráni pred rakovinou prsníka, vaječníkov a pred osteoporózou
  • dojčenie je ekonomicky aj ekologicky najvýhodnejšie: mlieko je vždy čerstvé,
  • primerane teplé, nie je nutná žiadna príprava, odpadá starostlivosť o fľaše, cumlíky
  • pri exkluzívnom dojčení (dieťa saje iba na prsníku, nevynecháva sa nočné dojčenie) je aj dočasnou metódou antikoncepcie

Strava dojčiacej ženy

Dojčenie predstavuje pre organizmus matky náročné obdobie, sprevádzané nedostatkom spánku zvlášť počas prvých týždňov, starostlivosťou o prsníky, ich vyprázdňovanie a stravovanie.
Každá žena túži čím skôr nadobudnúť pôvodnú hmotnosť, ale na druhej strane musí pamätať na to, že vo svojej strave musí zabezpečiť adekvátny prísun živín na dostatočnú tvorbu kvalitného MM, a ja na dopĺňanie vlastných nutričných zásob, ktoré sa dojčením odčerpávajú.
Preto často kladenými otázkami mamičiek je, ako sa stravovať.

Zlatá prvá hodinka – Bonding

Najdôležitejším predpokladom pre úspešnú laktáciu je včasné priloženie k prsníku. Ideálnym časom je tzv. „zlatá prvá hodinka“ ihneď po pôrode počas boondingu.
Kontakt koža na kožu má veľa výhod, najvýznamnejšia je budovanie citového vzťahu, a uvoľňovanie hormónov potrebných pre dojčenie – prolaktínu zodpovedného za tvorbu mlieka a oxytocínu za jeho uvoľňovanie.
Kontakt koža na kožu sa snažte využívať aj v následujúcich dňoch, najmä u spavého dieťaťa.

Polohy pri dojčení, techniky dojčenia

Aby ste si dojčenie užívali, je dôležité vhodné prostredie.
Keďže cyklus dojčenia v prvých 4.-6. týždňoch, kým sa dojčenie etabluje môže trvať v priemere až 52 minút, pamätajte na to, že potrebujete mať po ruke niečo na zahryznutie, a aj pohár vody na uhasenie smädu.
Uložte sa tak, aby poloha vyhovovala vám aj vášmu bábätku. Veľkou pomocou môže byť využitie dojčiacich vankúšov, ak ho však nemáte k dispozícii, popodkladajte si chrbát, aj bábätko klasickými vankúšikmi, alebo zloženou dekou.
Pri polohe v sede by ste mali mať podložené aj nohy, aby ste sa mohli oprieť celou plochou nohy, nie iba prstami.

Správne prisatie bábätka

Aby bolo dojčenie bezbolestivé a úspešné, je dôležité správne priloženie k prsníku.
Mamička rukou podpiera bábätko tak, aby bolo tvárou a celým telíčkom otočené k nej, ústa v úrovni bradavky. Druhou rukou má uchopený prsník v tváre písmena C – palec asi 2 cm nad bradavkou a všetky prsty pod prsníkom, pričom môže využiť stláčanie prsníka akoby do sendviča. Prikladá bábätko k prsníku, nie naopak. Bradavkou stimuluje pery dieťaťa a počká, kým otvorí veľké ústa, vyvalí jazyk a uchopí bradavku.
Pri správnom prisatí má dieťa bradu zaborenú do prsníka, má vyšpúlené pery, ústa široko otvorené, a viac dvorca je vidno nad ústami, ako pod nimi. Noštekom sa tiež môže dotýkať prsníka. Pri správnom satí môžete pozorovať pohyb spánkov a uší bábätka, vidieť a počuť prehĺtanie.

Cyklus dojčenia a jeho fázy

Ak ste zvládli správne prisatie, vaše bábätko začne sať rýchlo sa opakujúcimi krátkymi ťahmi – fáza nonnutritívneho satia, počas ktorej sa stimuluje a uvoľňuje let down reflex a dochádza k uvoľneniu mliečka.
Potom sa sacie pohyby predĺžia, spomalia, a vy vidíte a počujete už aj prehĺtanie. Táto fáza nutritivného satia môže trvať rozlične dlho, a niekedy je potrebné bábätko povzbudzovať, aby ostalo v tejto fáze, a neprešlo znovu iba k cucaniu.

Je dojčenie efektívne a zasýtilo babätko?

Ako vieme, že dojčenie je efektívne? Už počas prvých 24 hodín odchádza moč aj stolica u dieťaťa, postupne dochádza k zmene farby stolice od zelenej, po žltú- kašovitú, do 4.-6. týždňov 2 až 5x denne, neskôr dieťa nemusí mať stolicu aj 14 dní. Zelená farba stolice u plne dojčeného dieťaťa aj po 10 dní života môže signalizovať, že dieťa pije iba predné mlieko. Moč dieťaťa bude číry, svetložltý a pri dostatočnom príjme bude mať dieťa 6-8 x pomočenú plienku za 24 hodín. Pri efektívnom dojčení úbytok váhovej hmotnosti je medzi 7 – 10%, od 3. dňa už nemá stratu hmotnosti, od 5. dňa priberá, a na 10. deň dosiahne pôrodnú hmotnosť. Pri efektívnom dojčení má dieťa uvoľnené ruky, ústa po dojčení vlhké od mliečka, a bradavka je mierne povytiahnutá, nie zmliaždená.

Najčastejšie problémy pri dojčení

S akými problémami sa môžete stretnúť počas dojčenia? Popraskané bolestivé bradavky, vpáčené alebo ploché bradavky, zápal prsníka, upchatý mliekovod či snoor. Vo videu uvidíte, ako si pomôcť pri jednotlivých problémoch.

Nepokoj dieťaťa pri prsníku a laktačná kríza

Nepokoj dieťaťa pri prsníku – najčastejšou príčinou je sťažené uvoľňovanie mliečka, a dieťa aj keď je dobré prisaté a správne saje dostáva veľmi málo mliečka, preto prsník púšťa a odťahuje sa od prsníka. Vypudzovací reflex je ovplyvnený psychikou matky, preto je dôležité navodenie psychickej pohody, využitie masáži plata rueda, a teplé obklady. Aj nadmerný vypudzovací reflex môže byť príčinou nepokoja, vtedy odporúčame jazdeckú polohu bábätka, uloženie matky do väčšieho záklonu, odstriekanie malého množstva mliečka pred dojčením, a striedavé blokovanie a uvoľňovanie mliekovodov počas dojčenia
Laktačná kríza – vo vývoji bábätka dochádza v určitom období k tzv. rastovým šprintom, kedy vzhľadom na intenzívnejší rast potrebuje prechodne viac mliečka. Toto obdobie môže nastať vo veku 3 a 6 týždňov, a aj 3 a 6 mesiacoch. Zvyčajne trvá 2, max. 3 dni, a potom sa dojčenie dostáva nazad do starých koľají. Nezľaknite sa, že ste stratili mliečko, naďalej prikladajte bábätko na požiadanie k prsníku. Na toto obdobie sa môže už vopred pripraviť a to tým, že máte zásobu odstriekaného mliečka v mrazničke, v prípade veľkého hladu skúsite alternatívne dokŕmenie bábätka.

Alternatívne dokrmovanie materským mliekom

Ideálnou metódou je dokrmovanie na prsníku, pričom satím dieťaťa naďalej stimulujete tvorbu mliečka. Dá sa to pomocou suplementora, alebo cievky. Nádobku suplementora naplnite mliečkom, cievku prilepte k vonkajšiemu kútiku bradavky tak, aby nepresahovala koniec bradavky. Bradavku aj s cievkou vložte do úst bábätka, a nechajte bábätko sať.
Ďalším spôsobom alternatívneho dokrmovania je využitie striekačky, na ktorú je vhodné nasadiť finger. Ak je potrebné dokrmovanie väčšieho množstva mliečka (viac ako 30 ml), tento spôsob sa už neodporúča. Možnosťou je aj využitie pohárikov, ten je ale z hľadiska techniky najnáročnejší. Ako poslednú možnosť voľte dokrmovanie z fľaše s cumľom. Pre alternatívny spôsob dokrmovania je dôležité, aby sa s ním stotožnila matka, a vedela správnu techniku.

Masáže pri problémoch s dojčením

Spomínali sme využívanie masáži pri problémoch s dojčením, a v nasledujúcich minútach vám ukážeme, ako ich robiť:
– Masáž plata rueda – pri manuálnom odstriekávaní kolostra, MM, ťažkostiach s uvoľňovaním mliečka
– Masáž podľa Marmeta – kvetinková pri blokovaných mliekovodoch, klavírová podporujúca odtok lymfy, iniciálnom naliatí prsníkov
– pri tvrdých bradavkách Hoffmanová technika: palce oboch rúk na spodinu bradavky oproti sebe, a jemne ťahať smerom od seba. Opakujeme do rôznych strán.

Odstriekavanie materského mlieka

Ak dôjde k situácii, že vaše dieťa bude odlúčené od vás, a teda nebude možné stimulovať laktáciu prikladaním k prsníku, bude potrebné manuálne odstriekávanie MM. Odporúčaná frekvencia je ako pri dojčení, aspoň 8 x denne a to takýmto spôsobom: preveďte masáž plata rueda, potom uložte palec a ukazovák oproti seba asi 2-3 cm za bradavku a zatlačte prsník vodorovne smerom k hrudníku. Rytmicky stláčate palec a ukazovák, pričom prechádzate okolo celej bradavky. Manuálne odstriekávanie sa odporúča prvé dni po pôrode, a v prípade, že máte nadbytok mlieka po dojčení a nemáte k dispozícii odsávačku.
Ak potrebujete dlhodobo odstriekavať mliečko, odporúčame zabezpečiť si odsávačku, najlepšie s možnosťou odstriekávania oboch prsníkov naraz. Pri odstriekávaní a starostlivosti o odsávačku sa riaďte sa pokynmi výrobcu.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)