Blog, Procare, Medissimo    21.02.2017

Pacient prišiel do ProCare Medissima s obrovskými bolesťami v driekovej chrbtici. Jeho stav bol natoľko vážny, že si nebol schopný zaviazať ani šnúrky na topánkach.

Poškodenie medzistavcových platničiek bolo rozsiahle. Svoje bolesti utlmoval pacient infúziami a analgetikami. Ako jeho príbeh nakoniec dopadol?

Noro (38) z Bratislavy trpel niekoľko rokov silnými bolesťami driekovej chrbtice. Aktívny športovec, ktorý s obľubou behával však neustále vyhľadával lekárov a odborníkov, ktorí by jeho problém vyriešili.

Bolesti utlmoval infúziami a analgetikami

Kvôli stupňujúcim bolestiam si Noro nebol schopný zaviazať ani šnúrky na topánkach a život bez každodennej konzumácie analgetík už ani nepoznal. „V istom období sa moje bolesti vytratili, avšak nie na dlho. „Vyhľadal som preto ortopéda v ProCare Medissimo, ktorý po vyšetrení magnetickou rezonanciu jednoznačne potvrdil nutnosť operácie“ spomína Noro na svoje ťažké obdobie.

Poškodenie medzistavcových platničiek bolo rozsiahle

Obraz magnetickej rezonancie realizovaný pred operáciou jednoznačne ukázal rozsiahle poškodenie medzistavcových platničiek v oblasti medzi 4 a 5 driekovým stavcom a krížovou kosťou. Poškodené platničky tlačili na nervové štruktúry vychádzajúce z miešneho kanála. „V oblasti bedrovej chrbtice sú degeneratívne ochorenia jednou z najčastejších indikácií k operácií. Je to široký komplex patologických zmien. Technika operačného výkonu je indikovaná vždy individuálne s prihliadnutím na vek, pri náleze mäkkej herniácie disku sa odstraňuje vyskočená platnička“, vysvetľuje lekár z nemocnice ProCare Medissimo MUDr. Vladimír Vozár.

Operácia sa uskutočnila o dva týždne od stanovenia diagnózy!

Po dlhoročných bolestiach bol Noro pevne rozhodnutý operáciu podstúpiť. „Už som nechcel čakať a byť neustále v bolestiach. Veril som v odbornosť doktora Vozára, ktorý mi podrobne vysvetlil všetky pozitíva nového miniinvazívneho spôsobu spinálnej chirurgie, ktorý ako z mála nemocníc na Slovensku vykonávajú práve v nemocnici Medissimo“, dodáva Noro.

„Tento operačný prístup znižuje operačnú záťaž pre pacienta a jeho chrbticu“.

Podľa slov operatéra doktora Durného: „Pôvodný otvorený klasický prístup znamenal síce rovnakú stabilizáciu kovovým či iným inštrumentáriom, avšak za cenu veľkej devastácie mäkkých tkanív okolo chrbtice. Svaly a tkanivá sa tak museli okolo chrbtice hojiť za cenu veľkého zjazvenia a veľkých pooperačných bolestí, či už tesne po operácii alebo dlhodobo“.

V čom spočíva prínos tohto typu operácie bedrovej chrbtice?

Ide o jedinečný prístup, pri ktorom pomocou špeciálnych rozvieračov sa svaly od kosti okolo chrbtice uvoľnia iba v miestach, kde je potrebné nervové štruktúry uvoľniť.

„Uvoľnenie nervových štruktúr vykonávame pod operačným mikroskopom, čo ešte viac operáciu spresňuje a urýchľuje. Veľkým prínosom pre pacienta je tiež o dve tretiny zmenšenie krvných strát  a  skrátenie operačného času až o polovicu. Ide teda o jednoznačný prínos pre všetkých tých, ktorí musia podstúpiť stabilizačnú operáciu a doteraz boli nútení znášať veľké a nepríjemné vedľajšie efekty klasického otvoreného prístupu. Ten znamenal síce rovnakú stabilizáciu chrbtice kovovým či iným inštrumentáriom, avšak za cenu veľkej devastácie mäkkých tkanív okolo chrbtice“, vysvetľuje na záver MUDr. Peter Durný, ktorý za asistencie MUDr. Vladimíra Vozára z ProCare Medissimo pacienta operoval.

„Dať sa operovať bolo najlepšie rozhodnutie v mojom živote. Nielenže necítim žiadne bolesti, ale prístup personálu výrazne prekonal to, čo som očakával“, dodáva Noro.

V ProCare vytvárame lepší systém a vyberáme lekársky a zdravotnícky personál tak, aby sme našich pacientov liečili bezodkladne, odborne, bezpečne a kvalitne. Naším pacientom prinášame stále kvalitnejšiu a dostupnejšiu starostlivosť o ich zdravie.

OPERÁCIA BEDROVEJ CHRBTICE ProCare Medissimo

spondylochirurgia-046 spondylochirurgia-054_operacia-fotkaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Bolest noh a krcove nohy

Procare 29.09.2021

Kedy môže bolesť nohy súvisieť s cievami?

Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Súvisí však každá bolesť nôh s ochorením žíl? Odpoveď sa dozviete v novom blogu o zdraví.

Blog 07.09.2021

Aké procesy v tele ovplyvňuje štítna žľaza?

Štítna žľaza je malý orgán motýlikovitého tvaru umiestnený v oblasti krku blízko hrtana, je zložený z dvoch lalokov a spojený mostíkom (istmom), jej hmotnosť je u dospelého človeka 10 až 20g.

Blog 25.08.2021

Máte pocit nafúknutého brucha?

Meteorizmus sa používa v laickej populácii, ako aj v odbornej medicínskej terminológii. Vo všeobecnosti vyjadruje zvýšenú tvorbu, resp. prítomnosť plynu v tráviacej trubici, hlavne v črevách.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO