Aktuality, Procare, Medissimo    08.06.2021

Ortopédi trénovali operačné techniky v kamióne

Na konci mája mali slovenskí ortopédi jedinečnú možnosť vyskúšať si najmodernejšie metódy artroskopických operačných techník v špeciálnom kamióne s dvomi kompletne vybavenými operačnými sálami.

Ortopedicka operacia v kamione

 

Kamión bol dva dni v Bratislave na pôde Polikliniky ProCare Medissimo, kde ho primárne využili ortopédi zo siete ProCare Trnavské Mýto a Orthocenter Dunajská Streda. „Tréning bol určený pre skúsených operatérov, ktorí si už necvičia základné operačné techniky, ale veľmi špecializované postupy a konkrétne techniky zavádzania implantátov a šitia,“ vysvetlil primár ortopedického oddelenia nemocnice na Trnavskom mýte MUDr. Peter Filan, PhD.

Cvičili operácie kolena a ramena

Naši lekári využili špičkovo vybavené operačné sály kamiónu na nácvik artroskopických operácií, čiže mini invazívnych zákrokov na kĺboch, konkrétne kolenných a ramenných. „Mohli sme si vybrať výkony, v ktorých sú nejaké novinky alebo je k dispozícii novší implantát, ktorý sme ešte nepoužili. Ak je modernejší implantát, zväčša je mierne upravená aj operačná technika. Než ju použijeme pri rekonštrukcii kĺbu na reálnom pacientovi, je veľká výhoda, že sme si to mohli vyskúšať takto, v improvizovaných podmienkach. Pre časť kolegov bolo inováciou už samotné zobrazovacie zariadenie v 4K rozlíšení,“ pozitívne hodnotil akciu primár Filan.

Lekári operovali kadávery, čiže špeciálne upravené časti ľudských tiel. Podľa primára Filana práve kadáver umožňuje niekoľko výnimočných vecí. „Najhlavnejšie je, že ak pochybíme, nikomu neublížime. Okrem toho nám umožňuje skúsiť aj prístup, ktorý nie je bežne používaný – a keď sa neosvedčí, opäť sa nikomu sa nič nestane. No a vieme si tiež sprístupniť a zviditeľniť časti ľudského tela tak, ako sa to u živého človeka nedá.“

Mobilna operacia kolena

Aké operačné metódy a techniky si ortopédi trénovali?

Tréningový kamión bol na Slovensku už druhý raz a okrem artroskopických operačných techník, ktoré samotné sú voči pacientovi šetrné, si lekári mali možnosť vyskúšať aj najmenej invazívne metódy, tzv. nanoskopie. Pri nich sa operácia vykonáva v lokálnej anestézii, len s pomocou optiky a nástrojmi veľkosti ihly. K novým metódam, ktoré mobilné laboratórium ponúklo, patrí aj autológne ošetrenie chrupavky s využitím krvnej plazmy a voperovanie tzv. vnútornej ortézy. Tá dokáže nahradiť sadrovú fixáciu tým, že sa pacientovi kĺb spevní zvnútra veľmi pevným vláknom z polyesteru.

Kamión slúži na zdokonaľovanie v artroskopickej operačnej technike

„Celkovo má naša spoločnosť v Európe 5 takýchto kamiónov vybavených špičkovými artroskopickými stanicami. Účelom je, aby sa v nich lekári mohli edukovať a zdokonaľovať najmä v artroskopickej operačnej technike. Kamióny sa neustále presúvajú a odstavené sú len dva týždne v roku počas vianočných sviatkov.

Žiaľ, pre pandémiu sa lekári nemohli dostať do nášho tréningového centra v Mníchove dlhšie ako rok. Vzhľadom k novým metódam ošetrení sme preto vnímali ako dôležité ponúknuť tréningovú a vzdelávaciu podporu aj lekárom na Slovensku,“ konštatoval Tomáš Mucha, riaditeľ spoločnosti Arthrex pre Českú republiku a Slovensko. Po Bratislave sa kamión zastavil aj v Trenčíne, Dolnom Kubíne a v Košiciach.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.05.2022

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Už ste počuli o novej Klientskej zóne, ktorú sme spustili pre vás, našich klientov ProCare? Klientska zóna ProCare umožňuje online rezervácie termínov u lekára, registráciu do čakárne, kontroly úhrad za zdravotné úkony a mnoho ďalšieho. Poďme si ju spoločne predstaviť.

Aktuality 19.05.2022

OCENENIE BIELE SRDCE

Námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica Mgr. Eva Valentová získala ocenenie Biele srdce. Ocenenie každoročne udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier.

Aktuality 18.05.2022

Krajší deň v záhrade

Pokračovanie úspešného projektu Krajší deň v záhrade sme odštartovali s pracovníkmi spoločnosti Syráreň Bel Slovensko a.s., ktorí priložili ruku k dielu a revitalizovali časť onkologickej záhrady.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO