Aktuality, Procare, Medissimo    08.06.2021

Ortopédi trénovali operačné techniky v kamióne

Na konci mája mali slovenskí ortopédi jedinečnú možnosť vyskúšať si najmodernejšie metódy artroskopických operačných techník v špeciálnom kamióne s dvomi kompletne vybavenými operačnými sálami.

Ortopedicka operacia v kamione

 

Kamión bol dva dni v Bratislave na pôde Polikliniky ProCare Medissimo, kde ho primárne využili ortopédi zo siete ProCare Trnavské Mýto a Orthocenter Dunajská Streda. „Tréning bol určený pre skúsených operatérov, ktorí si už necvičia základné operačné techniky, ale veľmi špecializované postupy a konkrétne techniky zavádzania implantátov a šitia,“ vysvetlil primár ortopedického oddelenia nemocnice na Trnavskom mýte MUDr. Peter Filan, PhD.

Cvičili operácie kolena a ramena

Naši lekári využili špičkovo vybavené operačné sály kamiónu na nácvik artroskopických operácií, čiže mini invazívnych zákrokov na kĺboch, konkrétne kolenných a ramenných. „Mohli sme si vybrať výkony, v ktorých sú nejaké novinky alebo je k dispozícii novší implantát, ktorý sme ešte nepoužili. Ak je modernejší implantát, zväčša je mierne upravená aj operačná technika. Než ju použijeme pri rekonštrukcii kĺbu na reálnom pacientovi, je veľká výhoda, že sme si to mohli vyskúšať takto, v improvizovaných podmienkach. Pre časť kolegov bolo inováciou už samotné zobrazovacie zariadenie v 4K rozlíšení,“ pozitívne hodnotil akciu primár Filan.

Lekári operovali kadávery, čiže špeciálne upravené časti ľudských tiel. Podľa primára Filana práve kadáver umožňuje niekoľko výnimočných vecí. „Najhlavnejšie je, že ak pochybíme, nikomu neublížime. Okrem toho nám umožňuje skúsiť aj prístup, ktorý nie je bežne používaný – a keď sa neosvedčí, opäť sa nikomu sa nič nestane. No a vieme si tiež sprístupniť a zviditeľniť časti ľudského tela tak, ako sa to u živého človeka nedá.“

Mobilna operacia kolena

Aké operačné metódy a techniky si ortopédi trénovali?

Tréningový kamión bol na Slovensku už druhý raz a okrem artroskopických operačných techník, ktoré samotné sú voči pacientovi šetrné, si lekári mali možnosť vyskúšať aj najmenej invazívne metódy, tzv. nanoskopie. Pri nich sa operácia vykonáva v lokálnej anestézii, len s pomocou optiky a nástrojmi veľkosti ihly. K novým metódam, ktoré mobilné laboratórium ponúklo, patrí aj autológne ošetrenie chrupavky s využitím krvnej plazmy a voperovanie tzv. vnútornej ortézy. Tá dokáže nahradiť sadrovú fixáciu tým, že sa pacientovi kĺb spevní zvnútra veľmi pevným vláknom z polyesteru.

Kamión slúži na zdokonaľovanie v artroskopickej operačnej technike

„Celkovo má naša spoločnosť v Európe 5 takýchto kamiónov vybavených špičkovými artroskopickými stanicami. Účelom je, aby sa v nich lekári mohli edukovať a zdokonaľovať najmä v artroskopickej operačnej technike. Kamióny sa neustále presúvajú a odstavené sú len dva týždne v roku počas vianočných sviatkov.

Žiaľ, pre pandémiu sa lekári nemohli dostať do nášho tréningového centra v Mníchove dlhšie ako rok. Vzhľadom k novým metódam ošetrení sme preto vnímali ako dôležité ponúknuť tréningovú a vzdelávaciu podporu aj lekárom na Slovensku,“ konštatoval Tomáš Mucha, riaditeľ spoločnosti Arthrex pre Českú republiku a Slovensko. Po Bratislave sa kamión zastavil aj v Trenčíne, Dolnom Kubíne a v Košiciach.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 03.08.2021

Zdravotníci svidníckej nemocnice vás zaočkujú v regióne i priamo v nemocnici

Pre zvýšenie zaočkovanosti obyvateľov svidníckeho regiónu, vďaka ktorej dokážeme spoločne zvrátiť negatívny vývoj pandémie, sme sa v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva rozhodli zorganizovať aj výjazdové očkovanie v nadchádzajúce utorky (03.08. a 10.08.2021).

Aktuality 03.08.2021

Deň s laktačnou poradkyňou v humenskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, ktorý si pripomíname prvý augustový týždeň, sa aj napriek nepriaznivému počasiu v humenskej nemocnici stretli mamičky, aby získali viac informácií k dojčeniu.

Aktuality 02.08.2021

Jubileum v nemocnici Galanta

Aj Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša sa môže pochváliť, že vo svojich radoch má kolegu lekára, ktorý tento rok oslávil svoje krásne 80. narodeniny.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO